Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

PAZARTESİ GREV KARARI!..

PAZARTESİ GREV KARARI!..

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, "Erdemir’de yapacağımız eylem kararı için ünite temsilcilerini, yönetimi, icrayı toplayacağım. Pazartesi günü grev kararını alacağız, eylemleri de arka arkaya sıralayacağız." dedi.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine gelen Kavlak, sendikaya ait otelin girişinde Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) işçilerine seslendi.

 Türk Metal Sendikası ile Erdemir arasında 4 bin 700 çalışanı ilgilendiren toplu iş sözleşme görüşmelerinde işçinin talebi doğrultusunda 3 liralık zam istediklerini ancak işverenin 68 kuruş teklif ettiğini anlatan Kavlak, "Biz bu zamana kadar 20 iş yerinde toplu sözleşme imzaladık. Bize 1 liranın altında hiç kimse teklif vermedi, ilk defa Erdemir bize 68 kuruş bir teklif verdi. Bozuk para verdi bize, herhalde aramızı bozacaklar. Çalışanın alacağı 3 lirada kimsenin gözü olmamalı. Bunun pazarlığını yapmamalı hele hele 68 kuruş teklif vermemeli. Bizim burada iki tane fırınımız var Ayşe ve Zübeyde. Biz onları tatile göndermeyelim. Burada kapsamlı bir toplantı yapacağız. Yapacağımız eylem kararı için ünite temsilcilerini, yönetimi, icrayı toplayacağım. Pazartesi günü grev kararını alacağız, eylemleri de arka arkaya sıralayacağız." diye konuştu.

 Türk Metal Sendikasının Erdemir, Erdemir’in de Türk Metal Sendikası için oldukça önemli olduğunu belirten Kavlak, 8 yıl önce zora giren şirketi işçinin fedakarlığı sayesinde düze çıkarttıklarını savunarak şunları söyledi:

 "Türkiye’de hiç kimsenin yapmaya dahi cesaret edemediği şeyi biz hep birlikte 8 yıl önce yaptık ve bir söz verdik. ’Bu fedakarlıktan sizi çıkartırız ama siz de iyi gününüzde bizi unutmayacaksınız’ dedik. Çok şükür 8 yıldır namusu ile çalışan evine helal ekmek götüren bir Allah’ın kulunu işten çıkartmadık. Bugüne kadar bu ilişkiyi böyle getirdik. Bu ilişkiyi kimsenin bozmaya hakkı yoktur."

 Kavlak, Erdemir ile imzalanacak toplu sözleşme görüşmelerinin 2017 yılı çıtasını da belirleyeceğini kaydederek, "Şu anda bizim de diğer sendikaların da masada olduğu 45 sözleşme var. Onların da startı verilecek, çıtası belirlenecek. Onun için bu bir Erdemir sözleşmesi değildir, sadece bu Erdemir’de çalışanı ilgilendirmiyor. Bu Türkiye’nin her yerinde çalışan emeğinden başka sermayesi olmayan tüm işçilerin sözleşmesidir. Türkiye’nin her yerinden destek alacağız, gerekirse her tarafını ayağa kaldıracağız." şeklinde konuştu.

 Son iki yılda dünya genelindeki demir çelik sektörünün defterlerini zararla, Erdemir’in ise karla kapattığını anlatan Kavlak, işçinin hedefinin üretmek, kazandırmak ve kazanmak olduğunu ifade etti.

 İşçiler ise konuşma sırasında slogan attı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın