Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

PAZAR YASAK CUMARTESİ SERBEST !.

PAZAR YASAK CUMARTESİ SERBEST !.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası açıklama yaptı.


* Yüksek riskli il konumunda olan Zonguldak'ta Pazar günü yasağa çıkma yasağı sürecek .Cumartesi yasak yok.

*Çok yüksek riskli  iller dışında kapalı iş yerleri 07.00-19.00 arasında faaliyete başlayacak.(Zonguldak'ta kapalı iş yerleri açılacak.% 50 kapasite ile faaliyet gösterebilecek.)

* İki haftada bir güncelleme yapılacak.

* Normalleşme sürecine ilişkin detaylar önümüzdeki saatlerde bakanlık genelgesi ile duyurulacak.

-------------------------------

 

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER (MAVİ)

HAKKARİ , VAN, ŞIRNAK, SİİRT, IĞDIR, AĞRI, BİNGÖL, DİYARBAKIR, ŞANLIURFA ,MUŞBİTLİS, BATMAN ,UŞAK, MARDİN

ORTA RİSKLİ İLLER (SARI)

KARS, ERZURUM, BAYBURT, ERZİNCAN, TUNCELİ, ELAZIĞ, MALATYA, KAHRAMANMARAŞ, GAZİANTEP, HATAY, ADANA, SİVAS, YOZGAT, NEVŞEHİR, KIRŞEHİR, ÇORUM, KASTAMONU, ÇANKIRI, BARTIN, KARABÜK, ANKARA, ESKİŞEHİR, AFYONKARAHİSAR, ISPARTA, DENİZLİ, AYDIN, MANİSA, BURSA

YÜKSEK RİSKLİ İLLER (TURUNCU)

İSTANBUL, KIRKLARELİ, TEKİRDAĞ, ÇANAKKALE, İZMİR, MUĞLA, ANTALYA, BİLECİK, KÜTAHYA, DÜZCE, BOLU, ZONGULDAK, KIRIKKALE, KARAMAN, MERSİN, NİĞDE, KAYSERİ, KİLİS, ARTVİN, ARDAHAN, KOCAELİ, KIRIKKALE, YALOVA

ÇOK YÜKSEK İLLER (KIRMIZI)

EDİRNE, BALIKESİR, BURDUR, SAKARYA, KONYA, AKSARAY, SİNOP, SAMSUN, AMASYA ,TOKAT, ORDU, GİRESUN, GÜMÜŞHANE, TRABZON, RİZE, ADIYAMAN, OSMANİYE

AÇIKLAMA DETAYLARI

100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre illerimizi sınıflandırdık. 81 vilayetimizi renklere ayırdık. Her hafta risk durumuna göre değerlendirilecek. Valiliklerimiz başkanlığındaki il hıfzıssıha kurumu yeni düzenlemeler girecektir.

İlleri mavi-sarı-turuncu-kırmızı diye sınıflandırdık. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek.

Normalleşme adımlarının prensipte nasıl atılacağını kapsamlı görüştük. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Akşam 21 sabah 05 arasında sokağa çıkma kısıtlaması sürecek. Okullar tüm okul öncesi eğitim kurumları ilkokullarda 8. 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli ülkelerde eğitim, öğretime başlanacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde sadece liselerde yüz yüze sınavlarda yapılacak.

Restoran, kafetarya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında sabah 7 ile akşam 10 arasında faaliyetlerini yüzde 50 sınırlama ile sürdürecektir.

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek. İhtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapılabilecektir. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubu vatandaşlarla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken yüksek ve çok yüksek riskli illerde arttırılacaktır.

Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşlar genel kurulları düşük, orta, yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabileceklerdir.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
kızgın10
şaşkın8
gülücük4
hayran2
üzgün2
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın