Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

’ÖZÇEKİM’ TEZ OLDU!..

’ÖZÇEKİM’ TEZ OLDU!..

Erasmus öğrencisi olarak Yaşar Üniversitesine gelen ve yüksek lisansını iletişim alanında yapan Hırvat Zrinka Peharec, tez çalışmasında "özçekim"i ele aldı. 

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Peharec tez kapsamında, aralarında Türkiye, Kanada, Avustralya, Almanya, ABD, Nijerya’nın da bulunduğu 40 ülkeden 214 kişi üzerinde anket uyguladı, 8 ülkeden 10 kişiyle de yüz yüze görüştü.

Katılımcıların yüzde 88’i, cep telefonu veya dijital makineyle selfie çektiğini söylerken yüzde 19,7’si selfie çekmeyi sevdiğini, yüzde 75,7’si olumlu düşündüğünü, yüzde 4,55’i ise nefret ettiğini belirtti.

Paylaşım için en fazla kullanılan mecra Facebook olurken ankete katılanların yüzde 42’si fotoğrafta olduğundan iyi görünmeye çalıştığını, yüzde 23’ü de bazen farklı görünmek için rol yaptığını ifade etti.

 Tez çalışmasının danışmanlığını yürüten Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melek Atabey, fotoğrafın öncesinde resim sanatında otoportre olarak karşımıza çıkan selfie’nin doğuşunun 1839’a dayandığını kaydederek, "Bundan yüzyıllar önce ilk özçekimi yapan Robert Cornelius, özçekimin atası olarak karşımıza çıkarken ’selfie’ teriminin internette ilk kullanılışı ise 2004’te Flickr’da gerçekleşti. Bu tarihten 2012’ye kadar selfie kelimesinin kullanılışında yüzde 17 bin artış yaşandı ve Oxford sözlüğüne girmesiyle de resmi bir kelime halini aldı" ifadelerini kullandı.

"Narsisizmden çok moda akımı"

Zrinka Peharec ise tez kapsamında yaptığı anket ve görüşmelerden, selfie’nin narsisizmden çok bir moda akımı olarak algılandığı sonucunun ortaya çıktığını ifade etti. Peharec, anket sonuçlarına ilişkin şunları paylaştı:

"Ankete katılanların yüzde 87’sini, 18-34 yaş arası, yüzde 13’ünü ise daha üst yaştakiler oluşturdu. Katılımcıların yüzde 88’i cep telefonu veya dijital makineyle selfie çektiğini söylerken yüzde 19,7’si selfie çekmeyi sevdiğini, yüzde 75,7’si olumlu düşündüğünü yüzde 4,55’i ise nefret ettiğini aktardı. Katılımcıların yüzde 7’si günde 10’dan fazla, yüzde 9,6’sı haftada 10’dan fazla, yüzde 33,84’ü ise ayda 10’dan fazla selfie çektiği yanıtını verdi. İlk selfie’ler akıllı cep telefonuyla çekiliyor. Ankete katılanların yüzde 65,8’i, ilk selfielerini akıllı cep telefonlarıyla çektiklerini söyledi. Yüzde 26,46’sı ise dijital makineleriyle çektiklerini aktardı. 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo