Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

’Okullarda Ders Olmalı’

’Okullarda Ders Olmalı’

Türkiye Bilardo Federasyonu Başkan Vekili Cumabey Germi, “Artık sporcusunu seven, bir şeyler vermeye çalışan bir federasyonumuz var” dedi.

Germi, Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, Ereylin Alışveriş Merkezi’ndeki Deniz Bilardo Salonu sahibi Bilardo milli takım Antrenörü Deniz Yücasan’ı ziyareti sırasında, gazetecilere yaptığı açıklamada, bilardo sporunun daha da ilerleyebilmesi için okullarda ders olarak verilmesi gerektiğini söyledi.

HAKEMSİZMAÇLAR OYNANIYORDU

Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı Ersan Ercan’dan önceki dönemlerde, resmi müsabakalarda dahi hakamsiz karşılaşmaların oynandığını hatırlatan Germi, şunları kaydetti:

“3-4 yıl önce, Dünya Şampiyonu olmuş bir sporcu bile oynadığı karşılaşmasında kendi sayısını kendi yazıyordu. Sporcu çektiği sayıyı takip etmeye mi, masadaki oyununa mı konsantre olacak? Hakemin olmadığı bir turnuva düşünebiliyormusunuz?

Bunu gündeme de getirerek, ’siz turnuva yapıyorsunuz hakem yok’ dedik. O dönemler ’Devlet para vermiyor’ denildi. Eğer Devlet para vermiyorsa sen de bu işi yapmayacaksın. Veya kendinde bir kusur arayacaksın.

O kişiler gitti, biz göreve geldik. Halen Devlet bize bu desteği veriyor. Siz eğer doğru ve güzel şeyler yapıyorsanız Devlet her zaman sporun ve sporcunun yanında oluyor. Doğru işlerin yapıldığını, bir sporcuya değer verildiğini bilardo camiası da gördü. Bu işin mutfağından gelen isim olduğunuz zaman, eksikleri bilerek ve görerek göreve geldiğinizde başarı da geliyor. Ersan Ercan Başkan da aynı şekilde bu işlerin mutfağından gelen bir isimdir. Bilardoyu bilen, seven, göreve gelirken eksikleri tamamen araştırmış kişiler olarak görev aldık. Bu eksikleri gidererek, bilardo sporunun daha da yaygınlaşmasını sağladık.

SPORCUYA DEĞER VERİLİYOR

Kurduğumuz internet sitesi üzerinden maç yayınının bile başarıda katkısı oldu. Daha sonra ise NTV Spor kanalı ile yapılan görüşmeler sonucu, Türkiye Şampiyonası etaplarının yarı final ve final maçlarının naklen yayınını sağladık. Dolayısıyla bilardo oynayan kişiler, ’bize artık bir değer veriliyor’ dediler.

SPORCUMUZA ÖDÜL VERMEYE BAŞLADIK

Artık sporcusunu seven, bir şeyler vermeye çalışan bir federasyonumuz var. Örneğin bu yıl, diğer amatör sporlarda göremeyeceğiniz şekilde başarılı sporcularımıza para ödülü dağıtımı gerçekleştirdik. Devletin verdiğinin dışında, sponsorlar vasıtasıyla daha fazla gelir elde edip, federasyona girdi yaparak sporculara aktarma çabalarımız devam edecek. Haliyle bu da çıtayı, oyuncu sayısını yükseltiyor. Bu yıl Mayıs ayında Giresun’da yapılacak olan Türkiye 3 Bant Bilardo Şampiyonası 2. Etap karşılaşmalarına ilk defa 1345 sporcu gibi yüksek bir katılım sağlandı.”

SPORCU SAYISININ ARTIŞI

Başkan vekili Germi, bilardoda sporcu sayısının artmasının yanı sıra, şehirlerin de resmi turnuvaları üstlenme girişimlerinde artış olduğunu anlatarak, şöyle dedi:

Burada en önemli etken, internet ortamından ve televizyondan yapılan naklen yayınlar olmuştur. Düşünün ki televizyonda 5-6 saat canlı yayın yapıyorsunuz. Aynı zamanda şehrin de tanıtımına yardımcı oluyorsunuz. haliyle biraz ’albenisi’ oluyor. Mesela Karadeniz Ereğli’nin Türkiye tarafından tanınması, bilinmesi önemli hale geliyor. Bu da şehirleri cezp eder hale geliyor diye düşünüyoruz.

Bilardo’da çıtanın yükselmesi, Milli takım’a da yansıdı. Göreve gelmeden önceki son 2 yıl Milli Takım düzeyinde yurt dışı faaliyetlerine gidecek sporculara verilecek harcırah da yoktu. Milli Takım sporcuları, harcamalarını kendi ceplerinden yapmak durumunda bırakıldılar. Haliyle o dönemler Milli Takım sporcuları çok büyük zorluklar çekti. Ama Ersan Ercan Başkanlığı dönemindeki federasyonumuzda sporcularımızın harcırahları karşılandı. Örneğin geçmişte Pool (Amerikan) Bilardo’da yurt dışı faaliyetleri yok denecek kadar azdı. Şimdi ise bu sporcularımızdan da 4-5 kişiyi yurt dışı müsabakalara gönderebiliyoruz.  Gerekli güveni sağlarsanız, insanlar size inanırsa yarışmak için can atıyorlar diye düşünüyorum.

OKULLARA DERS OLARAK GİRMELİ

Göreve geldiğimizden itibaren en çok düşündüğümüz, bilardonun okullarda da spor olarak kabul edilmesini sağlamaktı. Bu sporun yükselmesinin en büyük etkenlerinden biri de okul sporları olacaktır. Bununla ilgili gerekli alt yapı çalışmalarımızı yaptık, model programımızı hazırladık.

BAKANIMIZ SICAK BAKIYOR

En son geçtiğimiz yılki elemenin son ayağı öncesi Başkanımız ve yönetim kurulu üyeleri olarak ziyaret ettiğimiz Gençlik ve Spor Bakanımız ile bir görüşme yapıldı. Okul sporları ile ilgili yaptığımız çalışmalar anlatıldı. Tabi bunlar güzel gelişmeler. Sayın bakanımız da bu işe sıcak baktı. Bilardo’nun okul sporlarına girmesi halinde çok daha farklı yerlere geleceğine inanıyorum.

İL SPOR MÜDÜRLÜKLERİ TESİS KURMALI

Maalesef bu işi özel spor tesisleri ile yapmaya çalıyorsunuz. Ne kadar verimli olabilirsiniz? Nihayetinde bu sporun yapıldığı yerler de özel işletmeler ve belirli giderlerini karşılamak zorundalar. Bu sporun daha üstlere taşınması için İllerde, Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine bağlı bilardo sporu tesisleri oluşturularak, çok daha yetenekli sporcuların yetiştirilebileceğine inanıyorum.”

İŞİN MUTFAĞINDAN GELMEK

Genç bilardoculara tavsiyelerde de bulunan Germi, Oyun oynarken ciddiye alsınlar. Bu bir konsantrasyon ve sistem oyunu. Zor bir oyun, zor bir disiplin. Ama yeni başlayan sporcularımız için şöyle bir şey söyleyebilirim; Karambol temelini mutlaka bilmeleri gerekiyor. Kleps, sırt, amorti vuruş nedir; bilmeleri gerekiyor. Karambol temeli olmadan 3 bant sistemine geçenlerin çok çok ileriye doğru hamle yaptığını görmüyorum. Yani işin mutfağından başlamak gerekiyor. Kaldı ki internet dünyada çok yaygın. 3 Bant bilardo üzerine çok fazla yazılmış sistemler var. Bu sistemleri bilmek gerekiyor diye düşünüyorum” dedi.

Germi, ilçedeki Deniz Bilardo Salonu’nu güzel bulduğunu belirterek, Ereğli gibi bir yerde böyle bir salon olması çok güzel. Nezih bir salon. İşletme Sahibi Deniz’de (Yücesan) bu işe yıllarca gönül vermiş bir isim. Bu işin en güzelini ve inceliğini yapmaya çalışıyor. Allah utandırmasın” diye konuştu.

Daha sonra ilçeyi ve bazı tesisleri gezen Germi, Ereğli’nin, üst  düzey Bilardo Turnuvalarına ev sahipliği yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu vurguladı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın