Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

O KİŞİ HAKKINDA KARAR VERİLDİ...

O KİŞİ HAKKINDA KARAR VERİLDİ...

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Karadeniz Ereğli’de, tarım aracına boynundan bağladığı iple sürükleyerek köpek öldüren kişi hakim karşısına çıktı. Adliye önünde ise olayı gerçekleştiren kişiye tepki vardı.
Ereğli’ de geçtiğimiz gün meydana gelen olayda Dağlıca köyünde oturan T.D. nin kullandığı patpatın kasasına iple bağlanan köpek hayatını kaybetmiş, daha sonra da ormanlık alandaki çöplük alana atılmıştı. Haberin yayınlanmasının ardından harekete geçen İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, olayı gerçekleştirdiği öne sürülen T.D’yi gözaltına almıştı. Jandarma’da ifadesi tamamlanarak Adliye’ye sevk edilen T.D, meydana gelen olayın ardından kabahatler kanununa göre para cezası kesilerek serbest bırakıldı.

İFADESİNDE NE DEMİŞTİ?
Yaşanan olayda T.D, ilk ifadesinde, evinin önünde gezen sokak köpeğini hayvan barınağına götürmek için tarım aracının kasasına bağladığını ve araç hareket halindeyken, köpeğin dışarı atladığını ileri sürdü. Hayvanı seyir halindeyken fark etmediğini de iddia eden T.D, köpeği telef olduktan sonra gördüğünü, ipin boğazına dolanması sonucu köpeğin boğulduğunu öne sürmüştü.

KANUNDA YERİ YOK!
Kararın duyulmasının ardından Adliye önünde bekleyen Ereğli Gönülden Hayvan Sevenler Derneği Başkanı Belgin Alcan, T.D’nin işlediğini öne sürdüğü suçun Türk Ceza Kanunu’nda yeri olmadığını ve sadece kabahatler kanunundan para cezası kesildiğini söyledi.
Özellikle köylerde bu tür olayların engellenmesi için farkındalık projesi yapacaklarını kaydeden Alcan şöyle dedi:

HAYVAN SEVENLER, KÖYLERE GİDECEKLER
“Başsavcımız ile görüşme yaptık. Olayın kabahatler kanunun da yer almasından kaynaklı işlenen suçun Türk Ceza Kanunun’da yer almadığı için para cezası alacak. Bu olay yasaların boşluğundan kaynaklanıyor. Bu olay kabahatler kanunundan çıkıp Türk Ceza Kanunu’nda yer aldığı zaman hapis cezası alabilir konumuna geldiği zaman ancak ceza alabiliyor. Umarım biz burada bir farkındalık yaratmışızdır. Sayın Başsavcıya da aynısını söyledim. Yakınları ile de burada konuştum. Bu sadece bir olay. Türkiye’ de Dünya’da binlercesi gerçekleşiyor. Ama biz bugün olan olayı bir farkındalık haline getirerek kişinin köyüne de giderek hatta Kaymakam Bey ve Başsavcı beyde bizlere eşlik edecek.
Projeyi de ben kendilerine sundum. Biz bunu farkındalık çalışmasına çevirerek köye gidip köyde yaşayanların sadece kendi yetiştirdikleri tavuğu, ineğin dışında kendisine faydası olmayan başka bir canlıyı yok sayması, patpatına bindirip dağ bayır bırakıp kurtulayım zihniyetinden uzaklaştırarak o köylüyü farkındalığa davet edeceğiz. O şahsı da bunun öncüsü kılarak orada ki bütün sokak hayvanlarını rahat rahat yaşamasını sağlayabiliriz.”
Adliye önünde toplanan Ereğli Gönülden Hayvan Sevenler Derneği üyeleri açıklamanın ardından adliyeden ayrıldı.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
kızgın1
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın