Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

O AÇIKLAMA OKUNDU

O AÇIKLAMA OKUNDU

EREĞLİ

Türkiye’de 15 Temmuz 2016’da kalkışılan darbe kalkışmasının, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde unutturulmayacağı bildirildi.
Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve sanayi Odası (ETSO) Başkanı Yaşar Tetiker, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeni ile Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve STK temsilcilerinin katılımı ile düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, kısa adı TOBB olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilerek ülkedeki konfederasyonlar ile odaların imza altına aldığı basın açıklamasını okudu.
Tetiker, aynı anda ülke genelindeki 81 İl’de okunan bildiride, 15 Temmuz’un yıl dönümüne girildiğinin hatırlatıldığını belirterek, şöyle dedi:

İÇ SAVAŞ ORTAMINA SOKMAK…
“15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu alçak saldırı, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi. 15 Temmuz, İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi. O gece Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), Devleti ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Darbe girişiminin asıl amacı; ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı. Darbe teşebbüsünün nihai amacı; Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti.
DESTAN YAZILDI
Allah’a şükürler olsun Milletimiz, cesareti ve feraseti ile bu belayı, bu fitneyi durdurdu. Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu. Bu masadaki kuruluşlarının tamamı da, ilk andan itibaren, devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık.

DEMOKRASİNİN SİGORTASI
15 Temmuz’da Türkiye, en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla vermiştir. Demokrasimizin, hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik. Milletimiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmiştir. ’Türkiye Cumhuriyeti devletini Milletin iradesi dışında hiçbir güç yönetemez.’ Bu, dünyaya örnek olacak bir tavırdır. Elbette bunun için büyük bir bedel ödedik. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz.  Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır. Dünyada çok az millet bu bedeli ödeyebilir. Siyasi görüşü fark etmeksizin Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhu demokrasinin sigortasıdır.
Bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir. Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanını rahatlatmalıdır.”

EKONOMİYE ETKİLERİ
Tetiker’in okuduğu yazılı metinde, 15 Temmuz nedeniyle ülke ekonomisinin içine düştüğü durum da değerlendirilerek, şöyle denildi:
“En az 15 Temmuz kadar, darbe girişiminden sonrası da, ülkemiz açısından zorlu bir süreç oldu. Darbe girişimi sonrası toplum büyük bir travma yaşadı. FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü. Ekonomimiz de bu saldırıdan olumsuz etkilendi. Allah’a şükür, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık. Hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlem ve yaptığı reformlarla hızla toparlandık. Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyümeyi yakaladık. İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk altı ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık. İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık. Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık.

YENİ BİR REFORM SÜRECİ BAŞLATMALIYIZ
Çok açık ifade ediyoruz ki, Türkiye dünyanın en zor stres testinden başarı ile çıkmıştır. Emin olun bizim son bir yılda yaşadıklarımızı başka bir ülke yaşasaydı bir daha ayağa kalkamazdı. Ama biz dimdik ayaktayız.   Böyle bir coğrafyada, en zor koşullar altında hiç kimsenin yapamayacağını yaptık. Ama rehavete kapılmayacağız. Yapacak daha çok işimiz, büyük hedeflerimiz var.
15 Temmuz sonrası toparlanma sürecini tamamladık. Şimdi yeni bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor. Ayağımızdaki prangayı çözdük, şimdi koşma zamanı. Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız. Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek ileriye taşımalıyız. Bütün bunlar için ortak akılla ve istişare içinde, yeni bir reform süreci başlatmalıyız.
Aldığı yaraları saran milletimiz, bu büyük demokrasi sınavının birinci yılında bütün dostlarını yanında görmeyi arzulamaktadır. Dostlarımızı iftira kampanyalarına değil, gerçeklere kulak vermeye, buna göre tavır almaya davet ediyoruz. FETÖ ile mücadelede dost ve müttefik devletlerin de desteklerini bekliyoruz.

BÜYÜK TÜRKİYE
Kaynağı ne olursa olsun darbe ve terör bir insanlık suçudur. Ancak birlikte çalışırsak daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz. Bizler ülkemiz ve milletimiz için şimdi daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız. Üzerine basarak bir kez daha ifade ediyoruz: Türkiye’nin sivil toplumu olarak, 15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Ülkemizin geleceğini inşa ederken yaşadıklarımızdan aldığımız dersler bize ışık olacak. Biz bu ülkenin geleceğinden umutluyuz.  Gücümüz milli irade, hedefimiz büyük Türkiye.

DAVET ETTİ
Öte yanran, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal da, 15 Temmuz’da Şehit Halisdemir Bulvarı’ndan yürüyüşle gelinecek Atatürk Anıtı önünde, sabaha kadar demokrasi nöbeti tutulacağını hatırlatarak, “bu etkinliklerimize başta basın mensupları olmak üzere sivil toplum kuruluşlarımızı, halkımızı davet ediyorum” dedi.

KAN BAĞIŞI KAMPANYASI
Türk Kızılayı Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Yusuf Oktay da, aynı gün Belediye’nin Sahil bandında gösterdiği alanda sabaha kadar duracaklarını ve bu sürede, mobil araç ile kan bağışlarını kabul edeceklerini duyurdu.

SENDİKA SORUSUNA YANIT
Diğer yandan, gazetecilerin sorularının da yanıtlandığı toplantıda, bir basın mensubunun, 15 Temmuz nöbetleri sırasında Türk Metal’in Atatürk Anıtı’nda görülüp görülemediği yönündeki ’yorum/sorusuna’ ilk yanıt Belediye Başkanı Uysal’dan geldi. Uysal, 22 gün süresinde başta Türk Metal olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarının desteğini gördüklerini belirtirken, “her akşam farklı bir sivil toplum kuruluşunu davet ediyor, desteğini alıyorduk. Başta Türk Metal olmak üzere sivil toplum kuruluşlarımızdan destek gördük” diye konuştu.

ERCAN’DA KARŞILIK VERDİ: BEN DE SENİ GÖREMEDİM
Türk Metal Şube Başkanı Metin Ercan ise ilçede 5 bin üyelerinin bulunduğunu hatırlatırken, basın mensubuna, “bunu 4 ile çarptığınız zaman aileleriyle birlikte 20 bin kişi ediyor. Siz bu insanları tanıyor musunuz? Siz onları mı yoksa benim mi alanda göremediğinizi soruyorsunuz? Ben 2 kez alandaydım, ama sizi hiç görmedim, ne alanda, ne de gazetecilerin arasında” şeklinde konuştu.

Ziraat Odası Ereğli Şube Başkanı Adil Pulat, bazı dernek başkanları ile TSO Baykan Yardımcısı Sertan Yalçın ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda, yiyecek ve içecek ikramında bulunuldu.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük2
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo