Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

MUSTAFA KEMALLER, NİMET HOCALAR TÜKENMEZ!

MUSTAFA KEMALLER, NİMET HOCALAR TÜKENMEZ!

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 96.yılı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. 

1.Dünya Savaşı sonrasında yurdumuzun dört bir yanı işgal altına girince, Anadolu’nun her köşesinde ulusal direniş başlamıştır. Ulusal bağımsızlık mücadelemizde, Ereğli halkımız Fransızlarla çetin bir savaşa girmiştir.

Fransızlar, son teknoloji silahları ve diplomatik gücüne rağmen, yoksul ama bir o kadar da direnişçi bir ruhu olan Ereğli’li kuvva-i milliyecilerinin direnişini kırmayı başaramamış, 18 Haziran 1920 tarihinde geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Fransızlar, esirlerini geri alamayacaklarını anlayınca; 18 Haziran 1920 tarihinde işgali sona erdirmişler ve Ankara Hükümeti ile bir antlaşma imzalamışlardır. Bu olay, henüz kurulmamış olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk uluslararası antlaşmasıdır.

İşgal devletleri ise büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı hareketi resmen kabul etmişlerdir. Türk Milleti, Karadeniz’de Türk bayraklı gemilerin serbestçe dolaşmasının kabulü ile ilk kabotaj hakkını elde etmiştir. Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve tek deniz savaşı olması, ilk deniz şehidinin verilmesi, kurduğu Kuva-ı Milliye Teşkilatı ile işgalden kurtulan ilk Gazi Şehir olması nedenleriyle; 18 Haziran 1920 tarihi Karadeniz Ereğli nezdinde Türkiye Cumhuriyeti için çok özel ve önemli bir tarihtir. Nimet Hocalar’ın, Recep Kahyalar’ın, İpsiz Recepler’in, Tunalı Hilmi Beyler’in torunları olarak ne kadar övünsek azdır.

Ereğli’mizin düşman işgalinden kurtuluşunu 96. Yılını kutladığımız bu günde; ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, milli mücadelede hiç düşünmeden kanını ve canını feda eden kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. 17.06.2016

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın