Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

MÜSLÜMANLAR İÇİN EN ÖZEL GÜN

MÜSLÜMANLAR İÇİN EN ÖZEL GÜN

Müslümanlar, bugün Kadir Gecesi’ni idrak edilecekler, Ramazan ayının ve üç ayların mübarek gecesinde dualar okuyacak ve ibadetler yapılacaklar. ​Peki Kadir Gecesi’ni, Müslümanlar için özel kılan şey nedir? Bu gecede nasıl ibadet edilir? Kadir Gecesi’nin İslamiyet’teki yeri nasıldır? Cevapları haberin içinde…


Kuran-ı Kerim, 3 ayların sonuncusu Ramazan ayının sonuna denk gelen Kadir Gecesi’nde indirilmeye başlanmıştır.
Kur’an’ın ilk ayetleri, İslam dininin Peygamberi Muhammed’e Nur Dağı Hira Mağarası’nda gönderilmiştir. İndirilen ilk ayetler Alak Suresi’nin ilk 5 ayetidir.
VEHİYLER, KUR’ANI OLUŞTURDU
Hz. Muhammed, 40 yaşına yaklaştığında toplumdan uzaklaşarak Mekke’nin kuzeyinde, Nur Dağı’ndaki Hira Mağarası’nda inzivaya çekilmeyi ve burada vakit geçirmeyi adet edinmiş, bu durum 1-2 yıl devam etmiştir. 610 yılında bir Ramazan gecesi (Kadir gecesi) hırkasına bürünüp Hira Mağarasında tefekküre daldığı bir sırada ilk vahyi almıştır. Muhammed’in 610 yılından başlayarak, vefat ettiği yıl olan 632’ye kadar aldığı vahiyler Kur’an’ı oluşturur. Bu yüzden Kadir Gecesi için İslamiyet’in en önemli zamanı denilebilir.

KUR’AN DA, BU GECE İÇİN NE DENİYOR?
Kur’an-ı Kerim’de Kadir Gecesinin Önemi şu şekilde dile getirilmiştir:
“Biz Onu (Kur’an-ı Kerim’i) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail a.s) her iş için iner dururlar. O gece esenlik, gün ağarıncaya kadar sürer.” (Kadir Süresi 1-5 Ayetler)

BU GECE, NASIL İBADET EDİLİR?
Aişe radıyallâhu anhâ’nın bildirdiğine göre Allah’ın elçisi, Ramazan ayında diğer aylardan daha çok ibadet ederdi. Son on günde ise ibadetlerini biraz daha artırır, geceleri ihya eder, ailesini de geceyi ihya etmeleri için uyandırırdı. Bir gün Âişe, Resûlullâh’a, “Ey Allah’ın elçisi. Kadir gecesinin hangi gece olduğunu anlarsam o gece nasıl dua edeyim?” diye sormuş, O da, “Şu duayı oku” buyurmuştur:

“Allah’ım. Sen affedicisin, cömertsin. Affetmeyi seversin. Beni de affet.”(Tirmizî, Daavât, 84.)

Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz buyuruyor:
"Kim Kadir Gecesi’nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır." "Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır."
Peygamberimiz (sav) buyuruyor:
"Kadir gecesinde bir defa, Kadir sûresini okumak, (başka zamanda) Kur"ân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevâptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kıymetlidir."

KADİR GECESİNDE AYRICA KADİR SURESİ İLE HACET NAMAZI KILABİLİRSİNİZ

Hacet namazının kılınışı:

1. Rekâtta: Subhaneke + Fatiha + 3 Âyetel Kürsî

2. Rekâtta: Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.

Rekâtin sonunda: Ettehiyyâtü

3. Rekâtta: Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.

4. Rekâtta: Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.

Oturuş: Et Tehiyyatü + Allahümme Salli + Allahümme Barik + Rabbena

Hacet Namazı, iki, dört ya da on iki rekât şeklinde kılınabilir. Efendimiz’in (s.a.s) rivayetine göre ilk rekâtta Fatiha’dan sonra üç defa Âyetel-Kürsî, diğer rekâtlarda Fatiha’dan sonra sırasıyla birer defa İhlas, Felak ve Nas sûreleri okunur.
Hacet namazı bitince Allah’a hamd ve sena, Resûlullah’a salat ve selamdan sonra, peygamberlerin duaları da eklenerek bir hacet duası okunması sünnet. Çeşitli hacet duaları olduğu için herhangi bir tanesi tercih edilebilir. Hacet duasını okuduktan sonra Allah’tan ihtiyacın giderilmesi için dilekte bulunulur. Dualar okunurken, çekilen acının tesiriyle tamamen Cenâb-ı Hakk’a yönelip, ıztırar haliyle yakarmak gerekir.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük4
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın