Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

MERAK EDİLENLER...

MERAK EDİLENLER...

Telefonlardaki mesaj özelliğinin neredeyse kullanımını bitiren uygulama Whatsapp yeni bir sistemi kullanıcılarına sundu. Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı bulunan Whatsapp uçtan uca şifreleme sistemi nedir? 

Whatsapp uçtan uca şifreleme nedir? Nasıl kullanılır?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Günümüzde akıllı telefonları olmazsa olmazı haline gelen Whatsappkullanıcılarına kolaylıkları sunmaya devam ediyor. Whatsapp kolaylık sağlarken uçtan uca şifreleme sistemi gibi sistemlerle kullanıcılarının güvenliğini de ihmal etmiyor. Şimdi dilerseniz Whatsapp uçtan uca şifreleme sistemini daha yakından tanıyalım...

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?
 
Şimdi ise WhatsApp’ın son sürümünü kullanan tüm kullanıcılarda her mesajın altında çıkan sarı baloncuk hakkında detay verelim. Bu özellik yukarıda kısaca belirttiğim gibi WhatsApp mesajlarınızın artık oldukça güvenli olduğunu, mesajlarınızı sadece sizin görebileceğiniz anlamına geldiğini belirtelim.
 
Yani devletler, hacker dediğimiz internet korsanları ve hatta WhatsApp’ın kendisi bile sizin mesajlarınızı okumak için sizin telefonunuza ihtiyacı olacak. 3. parti yazılımlar veya herhangi biri sizin mesajlarınıza ulaştığında şöyle bir durum çıkacak;
 
Diyelim ki WhatsApp’ta arkadaşınız ile şu şekilde bir konuşma geçti "Naber dostum?", bu mesaja dışardan birileri ulaşıp ele geçirdiğinde ise görecekleri "&85/+ *0t)@*_" şeklinde anlamsız ve kriptolu bir telefonun mesajlaşma servisinde olduğu gibi bir mesaj görecek. Bunu çözmek için ise sadece ve sadece sizin ya da karşınızdakinin telefonuna ihtiyaç duyacak. 
 
Olay temel olarak bu şekilde anlatılabilir. Tıpkı bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz kriptolu mesajlaşma artık bizzat elinizdeki telefonda da bulunuyor olacak. 
 
 
Mesajımın Uçtan Uca Şifrelendiğini Nasıl Anlarım?
 
Eğer bu kriptolu mesajlaşma durumuna önem veriyorsanız bir kontrol mekanizması da mevcut. Dilerseniz o sarı baloncuğa tıklayıp "Doğrula" diyerek, ya da WhatsApp kişilerinden kontrol etmek istediğiniz kişinin profiline tıklayıp "Şifreleme" yazan bölüme tıklayarak çıkan qr barkodu arkadaşınıza taratabilir, ya da barkodun altında çıkan uzun kodu kıyaslayabilirsiniz. Eğer bu bilgiler eşleşiyorsa WhatsApp mesajlarınız güvende demektir.
 
 WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Hangi Cihazlarda Kullanılabilir?
 
WhatsApp’ın bu özelliği şu an için sadece Android, iOS ve Windows Phone kullanıcıları arasında son sürümü kullananlar için geçerlidir. 
 
gazetevatan
WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın