Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

MADENOĞLU, HERŞEYİ ANLATTI!..

MADENOĞLU, HERŞEYİ ANLATTI!..

 Ereğli İlçe Kaymakamı Nazım Madenoğlu, ilçenin çevre ilçe ve illere bağlantı karayollarının kaliteli yapılması ve tersaneler bölgesinin canlandırılması gerektiğini söyledi.


Madenoğlu, ilçede 91.7 frekansından yayın yapan radyonuz Ereğli FM’de konuk olduğu “Fikri Kapan’la Burada konuşalım” programında, Kapan’ın sorularını yanıtladı, görüş ve önerilerini aktırdı.
Programa özgeçmişini anlatarak ve önceki görev yerlerini hatırlatarak başlayan Kaymakam Madenoğlu, unutamadığı bazı anılarını da aktardı.
Göreve başlamasının ardından en uzak köylerden başlamak üzere köy ziyaretlerinde bulunduğunu belirten Madenoğlu’nun bir saat süren programda kendisine yöneltilen sorulardan öne çıkan açıklamaları ise şöyle oldu:

EREĞLİ – DEVREK YOLU KALİTELİ YAPILMALI
“Devrek-Ereğli bağlantı yomunun kalitesinin iyileştirilmesi yolunda ciddi talepler var. Bunun dışında bazı köylere özel spesifik sorunlar var. Köylerimizde gerçekten ciddi hayatı olumsuz önde etkileyen sorunlar olmadığını gördüm. Ama Devletimizin ok köylerimize ulaşması, Müşvik, sevecen yüzünün gösterilmesi gerekiyordu.  Biz idareciler zaman zaman gideriz, vatandaşımızla sohbet etmek onlarla kısa zaman beraber olmak da bir hizmettir. İlgili arkadaşlarımız da varsa sorunları not edip, zaman içerisinde çözmeye çalışıyorlar. Ama Ereğli-Devrek yomunun kalitesinin yükseltilmesi lazım…

KÖYLERDE SU SORUNU YOK
Köylerimizde neredeyse yüzde 95 mesafesinde suları var. Suyu yetersiz 6 köyümüz bulunuyor. Ama zaman zaman yaşanabilecek kuraklığa bağlı olarak su hatlarında ortaya çıkabilecek arızalara bağlı olarak kısmi ve kısa dönemli su sıkıntıları veya kısıtlamaları olmuştur, olmaktadır da. Bu her yerde oluyor. Olanı da kısa zamanda ilgililer gidermeye çalışıyorlar.

PROJELERDE YÜZDE 10 HEDEF TUTTURULDU
Köylere Hizmet Götürme Birliği, 2015’de programa projeleri yüzde 100’e yakın oranda hedeflerini gerçekleştirmiştir. Örneğin 100 metrekare civarında parke alımı ile köylere parke dağıtımı amaçlanmış, bugün itibariyle de tamamı köylere ulaştı. Tamamına yakını da döşendi. Buna ilaveten 36 bin metrekare parke ihalesi daha yaptık, bunun da 10 binini ulaştırdık. Biz 2015 yılı içerisinde 110 bin metrekare parkeyi vatandaşa ulaştırdık. Her döşenen parkenin yol olarak genişliğini 3 metre olarak hesap edersek, neredeyse 300 kilometrenin üzerinde adeta yol yapmış gibi olduk. Bunun dışında sayın valimizin talimat ve müsaadesiyle programa alınan, İl Özel İdaresi’nin gayretleriyle 90 kilometre olarak hedeflenen asfalt yol yapımında 100 kilometrenin üzerine çıktık.  Dolayısıyla hedeflerimizi yüzde 100’ün üzerinde gerçekleştirdiğimiz alanlar oldu.

PROJE VE HİZMETLERİN TAKİBİ
Toplum dinamik bir yapıya sahiptir. Bu dinamik yapıya götürülecek hizmetlerin de süreklilik arz etmesi gayet tabidir. Bu hizmetlerin yapılabilmesi, toplumun ihtiyaçlarının zamanında kapatılabilmesi için bazı hizmetlerin ne derece yerine getirildiği, sorunların ne derece ortadan kaldırıldığı konusu, ilgililer tarafından benimsenen ve mutlaka sonuç alınması gereken hususlardır. Hal böyle olunca; sizin burada kaymakam olarak sadece denetim göreviniz yok. Yönlendirme, yönetim, koordinasyon sağlama görevi de var. Biz, kurumlar arasında bu koordinasyonu sağlamayan, sivil toplumu da işin içine çekerek, onların da amaçlarının gerçekleşmesine ve dolayısıyla topluma hizmet etmelerine ortam hazırlamaya gayret ediyoruz. Bu anlamda, sivil toplum kuruluşlarımızın da önemi açık. Hayırsever vatandaşlarımız da ciddi anlamda okullarımıza alt yapı olarak ve başka alanlarda katkıda bulunabiliyorlar. Her alanda olduğu gibi Kamu’da da işlerin takip edilmesi gerekir? Eğer iş takip edilmezse, sonuç alamayacağınız gibi, takip edilmeyen işlerin bir noktadan sonra çığ gibi büyüyerek sorunlar yumağı haline geldiğini görürüz. O nedenle biz, prensip olarak işlerimizi takip ediyoruz. Tek amacımız halkımıza hizmettir. Bu tür takiplerden de beklediğimiz verimi kesinlikle alıyoruz.
Çalışma arkadaşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarının ilgilileri yanlarında ve arkalarında Devleti görmekten kaynaklanan bir güven içerisinde oluyorlar. Biz de elimizden geldiğince bu arkadaşlarımıza yardımcı olmak, motivasyonlarını sağlamak gibi bir de görevimiz var.

ENERJİSA’NIN ÇALIŞMALARI BAŞARILI
Enerjisa, Devletimizin ön gördüğü planlama dahilinde, özellikle kar yağışının yoğun olduğu, uzun süre kalkmadığı yöre ve köylere ağırlık vermek suretiyle enerji nakil hatlarını değiştiriyor. Geçtiğimiz kar yağışında köylerde bulunduğum bir sırada Enerjisa yetkililerine ’elektrikler neden yanmıyor’ şeklinde takıldım. Onlar ise kendilerine ulaşan arıza bildirimi olmadığını söylediler. Ben de kendilerine şaka olarak takıldığımı belirterek teşekkür ettim.
Geçtiğimiz yoğun kar yağışında kayda değer bir elektrik kesintileri yaşanmadı. Eski ağaç elektrik direkleri de belirli program dahilinde Enerjisa tarafından yenileniyor. Hatta kırılmış olduğu tespit edilen ağaç direkler programa girmesi beklenmeden yenileniyor.

MOBESE SİSTEMİ KURULDU
Buradaki MOBESE konumuz ciddi eksikliğimizdi. Sayın Valimizin Talimatları, İl Özel İdare’den karar çıkması, İl ve İlçe Emniyet müdürlerimizin takibi sonrası MOBESE Sistemi kuruldu. Ciddi anlamda da hizmet veriyor. 60 kamera ile şehrimizi, güvenliğini sağlayacak şekilde trafik hizmetlerini olumlu şekilde yürütecek şekilde bu hizmeti veriyoruz. 5-6 kameranın da bağlantı çalışmaları devam ediyor.

KÖY MİNİBÜSLERİ MAĞDUR EDİLMEMELİ
Hükümet binamız geçici olarak uygun olan belediyenin binalarına taşınacak. Şu anda projesi hazır olan Hükümet Konağı projesi de, takas suretiyle Hazine’ye geçen gayrimenkullerin üzerinde bina yapımını engelleyen bir takım bina yada yerler varsa bunların bize teslimini bekliyoruz.
Katlı otopark ile ilgili gelişmeleri basından izliyoruz. Belediyemizin köy minibüsü sahiplerini de mağdur etmeyecek şekilde bir yer bulma çalışmaların da devam ettiğini biliyorum.

BALI’YA ÇEVRE YOLU MÜJDESİ
Balı Mahallesi istikametinden geçen çevre yolu sorununun çözülmesi halkımız adına memnun olduğumuz alınan olumlu sonuçlardan birisidir. Orman İdaresi, Balı Mahallesi’nden, Karadeniz Ereğli devlet Hastanesi yakınlarına, Ereğli-Zonguldak karayoluna ulaşan bir yol projesi başlatmış. Bu yol aslında ilçemizin bazı kesimlerini kısa olarak bağlamak için de önemli bir proje. Bu yolun devamının sağlanarak Balı Mahallesi’ne ulaşmadığı bilgisi geldi. Biz de yolun neden bitmediği şeklinde araştırma sonucunda, oradaki bazı vatandaşlarımızın –haklı olarak yol çalışması sırasında arazilerine girildiğini, çalışmalardan çıkan kayaların çevredeki fındıklık alanlara zarar vermesi nedeniyle karşı çıkmışlar. Bunun üzerine ilgili muhtar arkadaşımı, arsa sahiplerini ve Ormanı İşletme yetkililerini makamımda topladım, onlarla ayrı ayrı fikirlerini aldık. Onlar da yolun hayati önemini bildiklerinden ve yoldan çıkan kayaların arazilerine gitmemesini önleme kaydıyla muvafakat ettiler. Orman İdaresi de daha sonra o yolu bitirdi. Şu an açılan yolun hizmete girecek kaliteye ulaşması için önümüzdeki günlerde üzerinde çalışmalar yapılacak.

KAYMAKAM OLMASAYDIM..!
Kaymakam olmasaydım Edebiyat Öğretmeni olmak isterdim. İlk girişimim de o yöndeydi, fakat öğretmenlerimizin teşvikiyle Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne gittik.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIYLA DİYALOGLAR
Sivil toplum kuruluşlarının bir birleriyle olan ilişkileri genelde olumludur. Ama zaman zaman bazı nedenlerden ötürü kişilerin bir birlerini anlayamama yada kendilerinin dışında gelişen bir takım nedenlerden dolayı yan yana gelmeleri konusunda sıkıntılar olabilir.  Bu kişiler zaman içerisinde zannediyorum kendi amaçlarını gerçekleştirme, şehrin gelişme amaçlarıyla bunları bağdaştırma yolunda gerekeni yapacaklardır, yapıyorlar da... Evet, burada da bazı kuruluşlar arasında bir iletişimsizlik olduğu belirtiliyor ama bunların aşılması gereken hususlar olduğunu düşünüyorum. Bunlar aşıldığı taktirde ilçenin de bundan önemli oranda bir gelişme adına sonuç alacağını düşünüyorum.

DİYALOGLAR ZAMANLA DÜZELİR
Bu diyalogların düzelmesi konusunda özel bir gayretimiz yok. Çünkü bu durumların kendiliğinden düzeleceğini varsayıyoruz. Zaman zaman yaptığımız toplantılara ilgili oldukları konulara göre bu toplum kuruluşu yetkili arkadaşlarımızı da davet etmek suretiyle olayın içinde olmalarını, sorunun bir yerinden tutmalarını, kendilerini ifade edebilme şansını yakalayabilmelerini düşünüyoruz.

ÜSTÜ KAPALI ERDEMİR’E MESAJ!
Şehrimizde Devlet tarafından yaptırılan belli spor salon ve alanlarımız var. Bazı özel kuruluşlar da spor alanlarından belli koşul ve şartlar yerine getirildiğinde talep sahiplerini yararlandırıyorlar. Bu yararlandırmanın daha geniş boyutta ve çapta olması bekleniyor.
Bazı köylerimizin futbol sahaları vara ama çoğunun da kalitesinin iyileştirilmesi konusunda gayrete ihtiyaç var. Bir kısmı orman sınırları içinde, genişlemesi için Orman’ın izin vermesi gerekiyor. Sportif anlamdaki çalışmalar, her alanda olduğu gibi devam ediyor. Asıl olan başarının maksimum düzeye çıkartılmasıdır.

EREĞLİ’DE ASAYİŞ BERKEMAL!
Ereğli’mizin emniyet ve asayişinin düzgün olduğunu düşünüyoruz. Gerçekten buradaki Emniyet teşkilatımız başarılı çalışmalar yapıyor. Başta İlçe Emniyet Müdür olmak üzere her kademe ve rütbedeki arkadaşlarımız burada tabiri caizse ’emniyet ve asayişin berkemal olması için’ ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Bunda, saygıdeğer Ereğli halkımızın da büyük katkısı ve etkisi var. Bize yardımcı oluyorlar. Huzur içerisinde yaşanması gereken bir toplum oluşması ve varolan bu özellikli toplumun bu özelliklerinin devamı için vatandaşlarımızın bir birlerine saygılı olarak yaşamlarına devam ediyorlar. Bu da tabi ki, bizim Emniyet ve asayişimizi olumlu yönde etkileyen bir faktör. Toplum içerisinde zaman zaman asayişi bozan bir takım olaylar olacaktır. Ama bizim amacımız hiç olmamasıdır. Bunların da önlenmesi, olmuşsa faillerinin yakalanarak yüce Türk Adaletine teslimi konusunda Emniyet ve Jandarma teşkilatlarımız ellerinden geleni fazlasıyla yapıyorlar.

TRAKFİKTE ÇÖZÜM YOL VE OTOPARK
Trafik de önemli sorunlarımızdan birisi. Hükümet Konağı’ndan başlayıp caddeyi takip eden park paralelindeki caddede yoğunluğu hissedilen bir trafik sorunu var. Belediye ve emniyetin birlikte çalışmaları sonucunda belirli bir trafik rahatlaması sağlandı. Tabi araç sayımızın çok olması, alt yapımızın ve caddelerimizin bu konuda yeterli olmayışı ve şehir meydanında bir katlı yada başka şekilde oto parkın olmaması, olanların da ihtiyaca cevap vermemesi hatalı yada uygun olmayan park sorunlarına yol açabiliyor. Belediyenin Kent Meydanı Projesi’ndeki otopark alanı da sağlandığında, parklardan kaynaklanan trafik sıkışıklığının önlenebileceğini düşünüyoruz.
Vatandaşlarımızın da tabi acil ihtiyaçları nedeniyle geçici olarak yaptıkları parkların süresinin uzaması da bu işte olumsuz etki meydana getiriyor. Bir de biz, son yıllarda en ufak mesafeye araçla giden insanlar olmaya başladık. Şehrimizin dış kısımlarına aracımızı getirip, oradan yürüyerek gelsek, şehir merkezine araç kanalize olmasını önlesek, tabi ki bu sorunlar kısmen azalabilir.

BALI’YA SAĞLIK MERKEZİ İÇİN YER ARANIYOR
Balı Mahallesi tarafından gelen vatandaşlarımızın yeni Adliye binası yakınlarında Aile Sağlık Merkezi var ve vatandaşlara hizmet ediliyordu. Şu anda orada yerleri olmadığı için böyle bir hizmet verilemiyor. O bölgede yer bularak vatandaşımızın ayağına yada yakınına sağlıklı hizmet götürme yönündeki çalışmalarımız devam ediyor. Onun dışında 35 yataklı bir Devlet hastanemiz var. Burası bizim onurumuz, arzu ettiğimiz her branştan doktorumuz var, vatandaşımıza ciddi anlamda sağlık hizmeti veriyorlar. Özel sektöre mensup hastanelerimiz de var. Onların da ilçede iyi hizmet verdiğiniz biliyoruz.

KÖYLERDE DOKTOR SIKINTISI
Zaman zaman kırsal kesimde doktor azlığına bağlı bazı sağlık sorunları olduğu da bir gerçektir. Ama yine de Halk Sağlığı Müdürlüğümüz ve buradaki Toplum Sağlığı Başkanlığımız oradaki vatandaşlarımızın da iyi bir şekilde sağlık hizmeti alması yolunda çalışmalarını devam ettiriyorlar.

TERSANELER CAN BULMALI
Ereğli, hayatını bir birini anlamaya çalışan insanların olduğu bir topluluk olarak devam ettiriyor. Burada gerçekten geçtiğimiz dönemlerde buranın istihdamına, ülke ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayan tersanelerin çoğu atıl durumdadır. Bunların ekonomiye kazandırılarak, eski canlılıklarına kavuşturularak, ilçemize ve Türkiye’mize hem istihdam, hem de gelir anlamında güzel sonuçlar verecek bir çalışma yapılanmasına gitmeleri lazım. Bu konuda bizlerin de önümüzdeki zamanlarda çalışmaları olacak.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ ZAMANA BAĞLI
Bunun dışında gerek merkezi yönetimimiz, ilgili bakanlıklarımız, İlimizde sayın Valimiz, burada yerel yönetim belediyemiz, muhtarlıklarımız, merkezi idarenin burada yapılanmasını gerekli kıldığı görevlendirmeler sonucu burada görev yapan müdürlerimiz ve diğer memurlarımız, halkımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte Ereğli’mizin daha bir gelişmesi, güzelleşmesi, layık olduğu yere ulaşabilmesi için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Çalışmalarda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyoruz. Bazı sorunların çözümü zamana bağlı. Mesela Ereğli-Zonguldak karayolunun duble yol alabilmesi için ödeneği var, parası var, Devlet’in bu konuda hiçbir kısıtlaması yok ama zamana ihtiyaç var. Bu tür işlerimiz zamanı gelince bitecek ve ortaya, zaten güzel olan ilçemizin daha iyi noktaya gelmesi sağlanacak diye düşünüyorum.

EREĞLİ HALKINA MESAJ
Tabi ki, böyle güzel bir söyleyişi yapıp da saygıdeğer halkımıza güzel bir mesaj göndermeden olmaz. Biz burada, kendileriyle beraber olmaktan, bu ilçede görev yapıyor olmaktan son derece mutluyuz. Burada başta kaymakamlık olmak üzere yerel yönetimler ve tüm ilgililer olarak bütün amacımız saygıdeğer Ereğli halkımıza hizmet etmektir. Bunun dışında arkadaşlarımızın hiçbir düşüncesi yoktur. Bunu yaparken de vatandaşımıza güler yüzlü olarak, onlara saygı göstererek, onları anlayarak hizmet etmelerini ana düstur olarak benimsediklerini biliyoruz. Vatandaşlarımız bize, bütün kamu yönetimlerine arzu ettikleri her zaman ulaşabilirler. Hem bedenen, fiziken gelip sorunları dile getirebilirler, hem de telefonla her zaman ulaşabilirler. Görevlerde aksama olduğu zaman bunun, kurallar çerçevesinde ilgili birimlere aktarılması her zaman için beklenir. Biz, vatandaşlarımıza böyle sorunlar ortaya çıktığında bizati gelmelerinde, bizimle görüşmelerinde yarar olduğunu düşünüyoruz. Buradan radyonun kanalıyla vatandaşlarımıza selamlarımı, sevgilerimi, başarı dileklerimi iletiyorum. 2016 yılının onlara daha bir huzur, mutluluk, sağlık getirmesini diliyorum.

EREĞLİ FM’E TEŞEKKÜR
Radyonuza da, size ve vatandaşlarımıza mesajlar vermek konusunda iyi bir ortam tesis ettiğiniz için Ereğli FM çalışanlarına teşekkürlerimi iletiyorum. Başarılı programlarınızın devamını diliyorum.

BOZKUŞ İLE SOHBET
Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, program öncesi ve sonrası Ereğli FM Yönetim Kurulu başkanı Halil Bozkuş ile çeşitli konular üzerinde sohbette bulundu. Madenoğlu ile Bozkuş, ilçe, ülke ve ekonomi üzerine görüş alış verişinde bulundu.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın