Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Maden Ocağına indi..

Maden Ocağına indi..

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesesinde maden ocağına girdi. Madenci kıyafetleri giyerek başına baret takan Feyzioğlu, eksi 300 kotunda maden işçileriyle bir araya geldi.Maden ocağında yaklaşık 2,5 saat inceleme yapan Feyzioğlu, ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Feyzioğlu, devletin maden ocaklarındaki koşullarının özel şirketlerden daha iyi olduğunu, buna karşın işçilerin büyük zorluklarla çalıştığını gördüklerini söyledi."Allah işçilerimizden razı olsun ama devletten de razı olsun. Devletteki emniyet tedbirlerinin çok daha fazla olduğunu gördük." diyen Feyzioğlu, özel işletmelerin de bu seviyeye ulaşması gerektiğini belirtti.

Feyzioğlu, "Buradaki güvenlik standartlarını özel işletmede arayacak olsak hemen hemen çoğu kapanır. Devletin bunları birleştirip ya büyük kurumsal yapılara kar hesabı gütmeden vermesi ya da kendisinin işletmesi lazım. Bunun yanında kimse ’Maden işçisine verilen ücret neye yarıyor’, ’Bu kadar güvenlik tedbirine ne gerek var’ demesin. Çünkü o şartları gördük. Ocağa giren Metin ile ocaktan çıkan Metin artık aynı değildir." ifadelerini kullandı.

Maden işçilerine en az 2 asgari ücret ödenmesi gerekmesine karşın bazı ocaklarda ikinci ücretin "servis ve zorunlu yemek parası" olarak verildiğinden haberdar olduklarını anlatan Feyzioğlu, şunları kaydetti:"Bu konuyu da ayrıca takip edeceğiz. Aşağıda kardeşlerime söz verdim, onların hangi şartlarda çalıştığını unutmak yok. Girdiğim gibi çıkmadığımı herkes bilsin. Kitaplardan, raporlardan okuduğumuzu bilerek girdik ama görerek, yaşayarak çıkmak, orada çalışmadığımız halde iki büklüm sürünerek yürümek bambaşka bir şey. Allah hepsinden razı olsun, hepsini korusun. Onların hakkı ödenmez. Onlara her türlü iyileştirmeyi sağlamak milli borcumuz, çünkü onlar milli servet çıkarıyorlar."

 
WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın