Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

KORONA VİRÜS VE SAĞLIKLI BESLENME !.

KORONA VİRÜS VE SAĞLIKLI BESLENME !.

Ereğli FM`de Korona Virüs sürecinde sağlıklı beslenme konuşuldu.


Ereğli FM’de “Korona Virüs ile mücadele sürecinde “Evde kalırken bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar ve evde kilo kontrolü” konuşuldu.

Canlı yayına konuk olan Uzman Diyetisyen Deniz Özsan, “Corona virüsten korunabilmemiz için bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gerekiyor” dedi.

Bu süreçte bağışıklık sistemini güçlendiren bir bitki olarak Kara mürver öneren Özsan, “Güvendiğiniz yerlerden özünü alabilirsiniz.” dediği Kara Münver’i böyle anlattı.

 

KARA MÜRVER

Türkiye'nin pek çok bölgesinde yetişir. Halk arasında mürver bitkisinin her kısmından yararlanılır. Çiçekleri, yaprakları ve kökleri ağrı giderici etkisi sayesinde özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarını iyileştirmede, romatizma, bel ağrısı, cilt ödemleri gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Bitkinin meyvelerinde bulunan flavonoitler grip virüsünü iyileştirmede etkilidir.

C vitamininden zengindir. 100 gram'ı 35 gram C vitamini içerir.

Koyu mor rengi yüksek antioksidan özelliğinden kaynaklanır.

Diyet lifi açısından zengindir. 100 gram'ında 7 gram lif içerir. Bağışıklığı ve sindirim sistemini destekler.

Yapılan bir çalışmada 64 kişiye 125 gram'lık kara mürver ekstratı verilmiş ve 2 gün içerisindegrip, nezle, baş ağrısı, kas ağrısı gibi semptomlarda düzelme görülmüştür.

Yapılan başka bir çalışmada sık seyahat eden 312 kişi; 1 ay boyunca 300 gram Kara Mürver ekstratını günde 3 kere almıştır.

Bunun sonucunda grip, nezle gibi hastalıklara yakalanma sıklığında azalma görülmüş ve hastalığa yakalanırsa baş ağrısı, burun akıntısı gibi semptomları daha hafif geçirdikleri gözlenmiştir.

Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda beyaz kan hücrelerini artırarak bağışıklığı artırdığı tespit edilmiştir

Yapılan başka bir çalışmada kara mürverin depresyonu engelleyici, iyi ruh halini artırıcı özellik gösterdiği görülmüştür.

 

 

 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran4
üzgün1
gülücük0
şaşkın0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın