Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

’KENT MEYDANINIDA YAPACAĞIZ, CAMİDE YAPACAĞIZ’

’KENT MEYDANINIDA YAPACAĞIZ, CAMİDE YAPACAĞIZ’

Kdz.Ereğli Din Görevlileri Derneğinin ziyaretinde Kent Meydanına yapılacak olan cami konusunda önemli açıklamalar yapan Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, ’Kent meydanını da yapacağız, camide yapacağız’ dedi. CHP Milletvekili Şerafettin Turpçu’nun eleştirilerine de cevap veren Başkan Uysal; ’Bende şu soruyu soruyorum, Ay-City mi silueti bozuyor, Kent Meydanına yapılacak cami mi?” şeklinde konuştu.

Kdz.Ereğli Din Görevlileri Derneği Başkanı Ali Aksoy, beraberinde din görevlileri ile birlikte Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ı makamında ziyaret ederek Kent Meydanına yapılacak cami projesi için teşekkür etti.

Dernek Başkanı Ali Aksoy, ziyarette yaptığı konuşmada, Kent Meydanına cami projesinin Ereğli halkında sevinçle karşılandığını belirterek; “En doğru yere cami yapılması kararından dolayı Kent Meydanı caminin hayırlı uğurlu olması için sayın başkanı ziyaret ettik arkadaşlarımızla. İnançlı insan bulunduğu yerde eser yapar, inançsız insanın yerlerinde yeller eser. Ben başkanımı tebrik ediyorum. Bu hayırlı hizmetin altına imza attığından dolayı Cenab-ı Allah’tan böyle nice hayırlı hizmetlerin devamını diliyorum. Ereğli’miz için çok büyük bir ihtiyaç olan cami bu vesileyle halledilmiş olacak. Ereğli’miz 3 bin 500, 5 bin kişilik bir camiye sahip olacak. Çevremizde böyle büyük bir cami olmayışının büyük bir eksiklik olduğunu sayın başkan hissetmiş ki böyle güzel bir hizmetin altına imza attı. Ereğli din görevlileri olarak başkanımı hem tebrik ederim, hem teşekkür ederim. Hem de böyle nice hayırlı hizmetler temenni ederim. Kent meydanı cami halkımız arasında daha duyulduğundan itibaren büyük sevgi ile karşılandığını din görevlileri tercümanı olarak sayın başkanıma arz etmek için buradayız” dedi.

“EREĞLİ MERKEZİNDE İHTİYAÇTI”

Din görevlileri derneğine projeye verdikleri destek ve ziyaretleri için teşekkür eden Belediye Başkanı Hüseyin Uysal; merkezde büyük bir cami ihtiyacının olduğunu belirterek; “Ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Kent meydanındaki cami. Halkımızın büyük bir ihtiyacı vardı ve bu talep görüyordu. Dikkat ederseniz camilerimiz Cuma günleri, bayramlarda ve cenaze namazlarında ihtiyaca cevap vermiyor. Cevap vermediği gibi merkezde yoğunluğumuz var. Nüfusumuzun çoğunluğu merkezde bulunuyor. Merkezde 250’yi geçmeyen cemaate sahip camilerimiz var. Oysa bizim Kdz.Ereğli halkımız cenaze namazlarına, Cuma namazlarına, bayram namazlarına çok duyarlı. Cuma günleri sokaklarda, caddelerde namaz kılınıyor. Biz bunu ilk günden beri önemsedik, duyarlı olduk. O sese kulak verdik. Bu konuyu ben göreve geldiğimden itibaren dillendirdim en son Büyük Anadolu Oteldeki Kutlu Doğum haftası programında halkımıza söz verdim. Ve bu sözümüzü yerine getiriyoruz. Meclisten kararını çıkarttık” dedi.

“AY-CİTY Mİ SİLUETİ BOZUYOR, CAMİ Mİ”

Konuşmasında CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu’nun eleştirilerine de yanıt veren Başkan Hüseyin Uysal; “Bazı haksız eleştiriler oluyor. Şimdi ben sormak isterim. Özellikle Zonguldak Milletvekilimiz Şerafettin Turpçu’ya. Şöyle söylüyor. Devrek yol ayrımında eski hayvan pazarını tarif ediyor sayın Turpçu. Orası olmaz. Orası merkez değil. Sizin aracılığınızla kendisine şunu sormak isterim. Kentin mimarisini düşünen, inşaat mühendisi ve mimar olduklarından bahsediyorlar meslek olarak. Şimdi Ay-City’deki o yapı şehrin siluetini ne kadar bozduğu her kes tarafından görülüyor. Elimde olsa, 4 kata kadar indiririm. O boyda orada hiçbir binamız yok. Acaba Ay-Cityi yaparken mühendis, mimar olan şehrin silutini bozduğunu acaba hiç düşünmediler mi, öyle bir binanın yapılmasına nasıl müsaade ettiler. Şimdi bizler cami yapılırken aklımızın sesini dinledik, aklımızı kullandık, vicdanımızın sesini dinledik ama en önemlisi halkımızın sesini dinledik. Kent meydanına cami olması için. Ben şimdi merak ediyorum, Ay-City kurulurken hangi ses dinlenildi. Soruyorum oraya konacak bir cami mi silueti bozuyor, Ay-City mi silueti bozuyor, sizin aracılığınızla sormak istiyorum” diye konuştu.

“PROTOKOL CAMİSİ DEĞİL, HALK CAMİSİ OLACAK”

Başkan Uysal, bazı yazılanlar gibi caminin protokol camisi değil tam aksine halk camisi olacağını belirterek; “Basından da takip ettiğim kadarıyla protokol cami gibi bir olaydan bahsediliyor. Tam tersine camiler nefes alınan yerlerdir. Camiler dostluk, kardeşlik evidir. Camilerde zengin-fakir, işveren-işci, yöneten-yönetilen, yerli-yabancı her kesimden insan omuz omuza saf tutarlar. Onun için kardeşlik, dostluk evidir. Bunun için basında yazılanlara göre söylüyorum bir Protokol cami olmayacak halk camisi olacak. Mimari estetiğine de hayran kalınacağı sadece protokol değil bütün insanların camisi olacak. ’Maraba’ camisi gibi olumsuz yaklaşımlar var, bunları asla kabul etmiyorum. Çünkü camiye giden, saf tutan her abimiz, kardeşimiz ablamız bizim için aynı sınıf insandır, sınıf ayrımcılığı yoktur. ’Kara leke’ olarak tarif edenlere söylüyorum, bu camiye karar verenler, destek olanlar Ereğli tarihine altın harflerle yazılacaktır” dedi.

“KİLİSENİN ÖNÜNDE POZ VERENLER..”

Başkan Uysal, cami yerine karar verirken, akıl, vicdan ve halkın sesini dinlediklerini belirterek Kent Meydanına mimarisiyle de çok güzel bir camiyi inşa edeceklerini söyledi.

Uysal, “Avrupa’ya giden insanlar kiliselerin önünde boy boy poz vermesini biliyorlar, Türkiye’ye geldikleri zamanda camilerin önünde veriyorlar. Ülkemizin en güzel mimari eserleri camilerdir, olması lazım. Camiler bu topraklarda yaşadığımızın tapu senedidir. Edirne’ye gittiğinizde Selimiye’nin önünde, Adana’ya gittiğinizde Sabancı camisi önünde resim çektirirsiniz. Ankara’da Kocatepe camisi merkezdedir. Bizim kent meydanına yapacağımız cami yeri en ideal yerdir. Bizde bu konuda hocalarımızdan da görüş aldık. Örneğin, hastane kurulurken kimden görüş alıyoruz, Sağlık Bakanlığından, doktorlardan. Bir okul kurulacak kimden görüş alıyoruz, Milli eğitimden, öğretmenlerden velilerden. Bizde camimiz için din görevlilerimizden, mimarlardan görüş aldık. Ona göre yapıyoruz. En kısa zamanda temelini atacağız. Bize bu soruyu soranlar önce Ay-City’deki mimariye baksınlar. Cami yerine karar verirken, akıl, vicdan ve halkın sesi dinlenmiştir. Ay-City yapılırken hangi ses dinlendi. Sorum bu?.Daha da tartışabiliriz bunu” dedi.

“KENT MEYDANI DA OLACAK, CAMİ DE”

Başkan Uysal, cami projesini açıkladıktan sonra sanki Kent Meydanı yapılmayacakmış gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldığını belirterek; açıklamalarını şu şekilde tamamladı;“Sanki kent meydanı olmayacak gibi bir yaklaşım var. Kent Meydanı da olacak, cami de. 15 dönüm arazi var. Bu arazinin 4/1 alanına mimarisi çok güzel bir cami olacak. Diğer alanlar, Eski Belediyenin karşısındaki çınar ağaçlarının olduğu alan, bir tarafında Göztepe, bir tarafında hükümet konağı ve emniyet binasının olacağı alan. Bir tarafında lojmanlar, ileride de o lojmanlar oradan kalkabilir, buradaki büyük bir alan altında 2 katlı otoparkıyla birlikte Kent Meydanı olacak. Bu cami merkezi lazım, söyledikleri gibi hayvan pazarının oraya değil. Dinler, ferdi değil, toplumsaldır. Kalabalıkların toplandığı yerdir o mekanlar. Gerek 18 Haziran kdz.Ereğli’nin kurtuluşunda, gerek 15 Temmuz darbe girişiminde vede yüzyıllardır insanlar sela sesleriyle toplanmıştır. Sela sesleriyle vatandaşlar toplanarak birlik, bütünlük sağlanmıştır. Camilerimiz önemli. İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un şiirinde olduğu gibi Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli, Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli. Biz bunun gereğini yapıyoruz.”

“CAMİ EN GÜZEL YERİNDE DÜŞÜNÜLMÜŞ”

Başkan Uysal’ın açıklamalarına destek olan din Görevlileri Derneği Başkanı Ali Aksoy, cami yerinin en güzel yerde düşünüldüğünü belirterek; “İstanbul’u gezdiğimiz zaman ecdadımızın camileri en itinalı yerlere, her taraftan görünen yerlere yaptığına şahit oluyoruz. Avrupa’ya gittiğimiz zamanda yine mabetler, kiliseler yine halkın içinde şehrin göbeğinde, her taraftan görünebilecek yerlerdedir. Camileri şehrin dışına itmek, köhnelenmiş fikirlerdir. Bu fikirler itibar görmez, halkımız tarafından görmez, mimarlarımız tarafından görmez, insanlarımız tarafından görmez. Camiler insanlarımızın yürüyebileceği, gidebileceği, gencinin, ihtiyarının ibadet yapabileceği, halkın güzelliğine şahit olacak mekanlarda oluyor. Bu camimiz en güzel yerde düşünülmüş. Düşüneni tebrik ediyorum. Ereğli’mizin en güzel yerinde bu camimizin yapılmasında gayreti olanlardan Allah razı olsun” dedi.

Başkan Uysal, ziyaretleri için din görevlilerine teşekkür etti.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın