Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Kdz. Ereğli TSO, Erdemir yönetimi ile bir araya geldi

Kdz. Ereğli TSO, Erdemir yönetimi ile bir araya geldi

- Kdz. Ereğli TSO, Erdemir yönetimi ile bir araya geldi


Ereğli’de faaliyet gösteren Ereğli Demir Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) TAŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baktır ve ERDEMİR Genel Müdürü Sedat Orhan, TSO başkanı Yaşar Tetiker ile ilçedeki sanayicilerinin taleplerini dinlemek üzere düzenlenen toplantıya katıldı.


Gerçekleşen ziyarette konuşan Demir Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) TAŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baktır, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) başkanı Yaşar Tetiker’in kendilerini iki kez ziyarete geldiğini ve kendisinin de iadeyi ziyaret gerçekleştirdiklerini ifade etti. Baktır konuşmasında "Sağ olsun, başkan bey beni iki kez ziyarete geldi. Başkan bey ile sürekli telefonla veya yüz yüze konuşuyoruz. Bu ziyaret iadeyi ziyarettir. Hem de bizim bugün, Ereğli Erdemir’in 52’nci işletme yıl dönümüdür. Bu anlamda, bize hizmet vermiş arkadaşlarımıza ödül törenlerini yapacağız. Burada, tabi ki ticareti de konuşacağız. Eski bir bankacı olarak ta ticareti iyi konuşurum. Birazda esnaf çocuğu olduğum için rahat rahat konuşuruz" dedi.


Ereğli Demir Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) TAŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baktır’ın ardından konuşan TSO Başkanı Yaşar Tetiker ise "Daha önce de ilettik, farklı görüşmelerimiz de oldu. Sağ olsun kendileri dinlediler. Bütün mücadelemiz ekmek mücadelesi. Bu mücadele devam edecek. Ama daha farklı düşünceleri, daha farklı uygulamaları olacağına inanıyorum. Bu istişare toplantılarının devamını diliyorum. Sonuç inşallah hayırlı olacak. Bizim mücadelemiz Kdz. Ereğli için. Onlar Türkiye genelinde mücadele ederler, biz Kdz Ereğli için mücadele ederiz. Onlar o bilinçle işin ucundan tutarlar biz bir ucundan tutarız"


Diğer yandan bir gazetecinin Erdemir’in OYAK’ın maden ve metalürji yapılanması içinde yeniden yapılandırılmasına neden gerek duyulduğu sorusunu yanıtlayan Baktır: "Erdemir grubunun altında yedi şirket var. Yedi şirketin ikisi yurt dışında. Biri Singapur’da, öbürü Romanya’da. Geri kalan beş şirketin, mühendislik şirketi dahil olmak üzere yurt içinde. Bildiğiniz gibi Ereğli AŞ’den önce Sedat beyin görev yaptığı Ermaden var. Orası maden çıkartan bir tesis. Burası metalürji şirketi, diğer tarafı maden şirketi. Vizyonu biraz daha genişletirseniz, doğal olarak OYAK’ın maden ve metalürji grubu içinde yer alacak olan bir Erdemir’in sahip olduğu şirketler olacak. O yüzden biz Maden ve metalürji dedik. Vizyonumuzu biraz daha açmak istiyoruz bunu yaparak. Ama biz önümüzdeki dönemde, Türkiye’nin toplam ihtiyacını karşılamak adına kısmi yatırımlar planlıyoruz. Çünkü toplam 7 milyon ton, 8 milyon ton sıcak sac ithalatı yapan bir ülkeyiz. Dünyada ikinci veya üçüncü sıradayız. Her bir dolarlık ithalat bizim için cari açıktır. Biraz önce başkan beyin de açıkladığı gibi biz önce Türkiye’nin bilançosuna bakıyoruz. Türkiye’nin bilançosunun güçlü olmasına bakıyoruz. Bizim bilançomuza baktığımızda da bizle beraber gerek tedarikçi zincirinde, gerekse de müşteri ayağındaki toplam müşteri bilançolarına bakıyoruz. Dolayısıyla bizim bütün bilançoları yönetebilmek adına yatırım yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu maden ve metalürji grubunda yapılanmanın dışında bir yapıdır bu. Gerek Erdemir’de, gerek İsdemir’de gerekse Ermaden’de her gün düşünüyoruz ki yatırım yapalım. Yatırım yaparsak ne sağlayacak. Öncelikle istihdam sağlayacak. İki, özellikle cari açığı kapatacak bir yapı sağlayacak. Dolayısıyla bu önümüzdeki planlamamızda var. Bunun maden ve metalürji grubu anlamında değil, bu kendi vizyonumuzda var. Maden metalürji grubunun vizyonu başka bir şey. Bu önümüzdeki dönemlerde OYAK tarafından açıklansın istiyoruz" dedi.


Baktır konuşmasının sonunda Basın mensupları ile 3 ayda bir araya geleceklerini söyledi. Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baktır ve Sedat Orhan, daha sonra TSO Şeref Defteri’ne duygularını yazdı. TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, Ömer Baktır’a, Herkül’ün üç başlı köpek Kerberos’u Cehennemağzı mağaralarından çıkarışının tasvir edildiği bir seramik kabartma armağan etti.


Tetiker, Baktır’a kabartmanın ifade ettikleri konusunda bilgi verdi.Baktır ve Orhan, daha sonra TSO Yönetim Kurulu Üyeler ile hatıra fotoğrafı çektirdi. TSO’da düzenlenen istişare toplantısının basına kapalı olan kısmında, Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü, TSO bünyesindeki çeşitli sektör grubu temsilcilerini ayrı ayrı dinleyerek görüşlerini ve taleplerini aldı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük1
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın