Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

KAYYUM ORTAYA ÇIKARDI!..

KAYYUM ORTAYA ÇIKARDI!..

Zonguldak’ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında örgüte finansal destek sağladığı iddiasıyla geçen hafta kayyum atanan özel maden şirketinde çalışan işçilerinin, yaklaşık 3 aydır maaşlarının yatırılmadığı ortaya çıktı.

Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde özel maden ocağında çalışan yaklaşık 110 işçi, 3 aydır maaşlarının yatırılmadığı gerekçesiyle Zonguldak Valiliği önünde toplandı. 

Vali Ali Kaban ile görüşmek isteyen işçiler, söz konusu yere gelen emniyet yetkilileriyle görüşerek maden şirketine atanan kayyumla görüşmek istediklerini bildirdi. 

Yetkililerin, şirkete atanan kayyumla görüşmelerinin ardından işçilere, minibüs tahsis edilerek kayyumun yanına götürüldü. 

Maden işçilerinden İsmail Keleş (30), gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 yıldır maden işçisi olarak çalıştığını söyledi.

Bu yılın başından itibaren maaşlarını alamadıklarını ifade eden Keleş, "Maaşımızı alamıyoruz. Daha önce görüştüğümüz yetkililer bizlere, ’Ocak ve şubat maaşını vereceğiz.’ dediler. Biz de onu bekledik. Bize aylıklarımızı yatırsınlar, bizde işimize devam edeceğiz. İşsizlikten aile düzenimiz bozuldu. Hep geçim sıkıntısı. Eşime, ’Bugün, yarın sabredelim.’ dedim. O da dayanamayıp boşandı. Üç çocuğum var ve onlara bakıyorum. Büyüklerimizden yardım istiyoruz. İş verirlerse çalışacağız." diye konuştu. 

İşçilerden Yusuf Çaluk ise maden işçisi olarak mağdur olduklarını, şirketin "Size vereceğimiz maaşlar yükseldi. Bizim kazancımız azaldı." dediğini belirterek, "Maaşlarımızı alamadık. Yeni yıldan bu yana bir işçi eline net bir maaş almadı. Herkesin borcu var. Marketin, fırının, manavın önünden geçemiyoruz. Üç çocuğum var. Her gün harçlık istiyorlar. Biz alamıyoruz ki paramızı, çocuklarımıza nasıl harçlık vereceğiz?" ifadelerini kullandı.

Zonguldak ve Kozlu ilçesinde, FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında örgüte finansal destek sağladığı iddiasıyla 13 Nisan’da, soruşturmayı yürüten Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığınca, madencilik, otomotiv ve akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren 5 şirkete kayyum atanmıştı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın