Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

KARDEŞ KENT PROTOKOLÜ

KARDEŞ KENT PROTOKOLÜ

Uluslararası Karadeniz Ereğli Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Şenlikleri kapsamında Karadeniz Ereğli Belediyesi ile Çin Halk Cumhuriyeti’nin Jinhua Kenti arasında kardeş kent protokolü imzalandı.

Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Başkanlık Makamında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 5 milyon nüfusu bulunan Çin Halk Cumhuriyeti’nin Jinhua Kenti ile kardeş kent protokolü imzalanmasının sadece bölge için değil ülkemiz için de önemli olduğunu söyledi.

Söz konusu protokolün ekonomik, sosyal ve kültürel alanda iş birliğini beraberinde getireceğini belirten Belediye Başkanı Uysal, “Kardeş kentimiz ile iyi bir adım attık. İşbirliği son derece önemli gelişen ülkemizde belediyelerin dünyanın en uzak noktasındaki bir kent ile işbirliği yapabildiğinin birlikte hareket edebildiğinin bir göstergesidir. Kardeş kent iyi niyet protokolü çerçevesinde Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında karşılıklı anlayış ve dostluğun teşvik edilmesi ve ayrıca Jinhua ve Ereğli arasındaki işbirliği ve paylaşımın artırılması ve geliştirilmesi amacıyla, karşılıklı olarak gerçekleştirilecektir” dedi.

Jinhua Kenti adına protokolü imzalayan Başkan Vekili Liu Jingfei, iki şehir arasında ekonomik, ticari, bilim, teknoloji, eğitim, kültür ve diğer alanlarda işbirliğini ve karşılıklı paylaşımı ileri seviyelere taşımak istediklerini belirtti.

Jinhua kentinin 5 milyon nüfusu bulunduğunu ve 11 bin kilometre karelik bir alana sahip olduğunu ifade eden Jingfei, “Kentimiz önemli ve gelişmiş bir imalat üssüdür. Zhejiang eyaletinin 4 metropolünden biridir ve ayrıca Zhejiang eyaletinin 3 ana şehrinin ortasındadır. Jinhua Çin’in ünlü tarihi, kültürel, temiz, yaşanabilir, turistlik ve yaşanabilir bir şehirdir. Çin’in en iyi şehridir ayrıca Çin’in yatırımına en uygun 100 şehirden biridir” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından, “Kardeş Kent İyi Niyet Protokolü” karşılıklı imzalanırken taraflar birbirine günün anısına şehirlerini simgeleyen çeşitli hediyeler verdi. Protol imza törenine Başkan Uysal’ın yanı sıra eşi Sevim Uysal ve Belediye Başkan Yardımcısı Nazım Erdoğan’da katıldı. 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın