Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

KARADENİZ TURU!.

KARADENİZ TURU!.

Piri Reis Üniversitesi eğitim gemisi, "Piri Reis Üniversitesi Gemisi Denizlere Yelken Açıyor Projesi" kapsamında Karadeniz turunu tamamlayacağı Ereğli’ye geldi.

Üniversitenin rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, 23 Temmuz Perşembe günü İstanbul’dan 195 stajyer öğrenci, 10 öğretim üyesi ve 51 personelle denize açıldıklarını anımsattı.

Öğrencilerin zorunlu stajlarına cevap verecek akademik çalışma yaptıklarını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Türkiye’de denizcilikle uğraşan diğer üniversitelerle de iletişime geçtik. Bu doğrultuda 8-9 üniversiteden 46 tane öğrenciyi de hiçbir ücret almaksızın misafir ettik. 195 öğrenciyle Tuzla’dan çıktık. Şu an için 2 öğrenci ayrıldı 193 öğrencimiz var. Öğrencilerimiz 5 yıldızlı bir otel ayarındaki gemide staj yapabiliyorlar. Bu sadece basit bir staj gemisi değil, aynı zamanda eğitim ve kültür kazanma gemisidir. Öğrencilerimiz stajlarını tamamlıyor ve her gün çeşitli seminer programları yapılıyor."

Erdoğan, üniversitede özellikle Denizcilik Fakültesi, Denizcilik Meslek Yüksek Okulu ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Denizcilik İşletmeciliği Yöneticiliği bölümüne girecek olanlara iş garantisi verdiklerini bildirdi.

Piri Reis’ten sonra Türk denizciliğinin 1980’lere kadar ağır yara aldığına dikkat çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Piri Reis’in anlam ve önemini tüm dünya fark etti. Piri Reis adı sembol olarak Türkiye ve dünya denizciliğinde bir numara olacaktır. Türkiye gemi inşa sanayisinde ve ona tamamlayıcı alanlarda çok ciddi bir uzman ülke oldu. Rekabetçi olmamızı kısıtlayan ana faktörlerden biri, çelikteki rekabet gücümüzün zayıflığıdır. Kim devreye girecekse bunu çözmeliyiz. Çin ile rekabetçi olmak istiyorsanız, Çin devletinin çelikteki sübvansiyonunu aşmamız gerekiyor."

Erdoğan, üniversitenin mütevelli heyetinin geçen hafta Tuzla’da bin 100 kişilik modern bir yurt yapımı için karar aldığını, yurdun da Eylül 2016’da tamamlanmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) Limanına demir atan gemi, salı günü ilçeden ayrılacak.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo