Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Karadeniz Ereğli’de 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaş Bayramı

Karadeniz Ereğli’de 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaş Bayramı

Yağlı direkten bayrak alma yarışı nefes kesti! Gerçekten kesti; biri bayıldı...


Karadeniz Ereğli’de 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaş Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında deniz spor oyunları gerçekleştirildi. Heyecan yaratan yağlı direkten bayrak kapma yarışı ilgili ile izlendi.
Alınan bilgiye göre, ilçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Bozhane Limanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte yaptığı konuşmada, Kabotaj Bayramı’nın ülke coğrafyası için son derece önemli bir husus olduğunu söyledi. Çorumluoğlu, Ereğli için en büyük hayalini de anlattığı sözlerinde, “Ereğli'de yurt dışından ve yurt içinden gelenlerin misafir edilebileceği bir yat limanı projesini hayata geçirmek en büyük hayalim. Çalışma zamanı çalışma, üretme zamanı üretme, eğlence zamanı da eğlenme. Bugün eğlenme vakti" dedi.

FARKLI ETKİNLİKLER
Halk dansları gösterileri ile başlayan etkinlikte Erdemir’e ait römorkörlerde denizde su gösterisi gerçekleştirdi. 10 kategoride değişik yaş gruplarından sporcular yüzme yarışlarına katıldı. Yüzme yarışları ve halat çekme yarışlarının ardından akşam saatlerinde ise yağlı direkten bayrak kapma yarışı gerçekleştirildi. Direğin üzerindeki yağ nedeniyle dakikalarca bayrağa ulaşamayan yarışmacılar, zor anlar yaşadı. Bir ara, denize düştüklerinde birbirlerine çarpanlardan bir kişi yaralandı. Denizdenden baygın halde çıkartılan sporcu, ambulans ile hastaneye kaldırıldı. İzleyenlere keyifli ve heyecanlı dakikalar yaşatan yarışmacılardan Birol Samat, bir saatten fazla süren mücadele sonucunda Türk Bayrağı’nı alarak Ereğli Belediyesi tarafından verilen 18 ve Liman Başkanlığınca taahhüt edilen 2 olmak üzere toplam 20 bin lira ödülün sahibi oldular. 
Etkinlik, yine kıran kırana geçen çekme oyunu ve ödüllerin takdimi ile son buldu.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran2
kızgın1
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
oktay çetinkaya

09 Temmuz 2019 - 20:51

KABOTAŞ ne demek ?

Yorum Yazın