Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Kadınlar arıcılık’tan para kazanacak

Kadınlar arıcılık’tan para kazanacak

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından 11 köyde açılan arıcılık kurslarına katılan kadınların, arıcılık yaparak aile bütçelerine katkı sağlaması hedefleniyor.

Son yıllarda organik bal üretiminin yaygınlaştığı Alaplı’da Halk Eğitim Merkezince köylerde açılan kurslara ilgi gösteren kadınlar, gündüzleri ev ve tarla işleriyle uğraşırken akşamları ise arıcılık kurslarına katılıyor.Çatak köyünde devam eden arıcılık kursuna katılan 20 kadın, kursun sonunda arıcılık sertifikası sahibi olarak bal üretimine başlayacak.Kurs öğretmeni ziraat mühendisi Perihan Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylerde açılan arıcılık kurslarına kadınların büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Çatak köyündeki kursa 20 kadın kursiyerin katıldığını ifade eden Taş, şunları kaydetti: "Bizler köy köy gezerek insanlara arıcılık eğitimi vermeye çalışıyoruz. Köylerde insanlar ailece bu işi yapabilsinler, bu işten ekmek kazansınlar istiyoruz. Bu iş ailece yapıldığında başarılıdır. O yüzden eşlerinizi de bu kurslara dahil edin diyorum. Kurslarımıza yoğun şekilde bayanlar da geliyor. Genelikle kursu bayanlarımız başarılı olarak bitiriyorlar. Bitirdikten sonra da bu arıcılık mesleğinden ekmek kazanıyorlar, geçimlerini sağlıyorlar." diye konuştu.

Kursa katılan Nursiye Uludağ ise "Kursa annem ve babam geliyordu. Ben de onlar geldiği için merak edip geldim. Ama şu an arılara aşık oldum. Ben de kendi çapımda arıcılık yaparak para kazanmayı hedefliyorum." dedi. 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın