Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

KADINA ŞİDDET VE İNSAN EŞİTLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİLER

KADINA ŞİDDET VE İNSAN EŞİTLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİLER

Ereğli’de Rotary Kulübü bünyesindeki Interact Kulübü, Kadına Şiddet ve İnsanların Eşitliği” konulu etkinlik düzenledi.


Sahil bandındaki Amfi Tiyatro’da toplanan kulüp üyeleri, ellerindeki çeşitli renklerde balonlarla Atatürk Anıtı’na geldiler.

Karadeniz Ereğli Interact Kulübü Başkanı Ayşe Zeynep Efe, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyanın her yanında kadına şiddete yönelik üzücü olayların yaşandığını söyledi.

Kadının gördüğü şiddetin çocukları öksüz bıraktığını, ailelerin evlatsız kaldığına dikkat çeken Efe, şunları söyledi.

“Evine ekmek getirebilenlerin sayısı gün geçtikçe azalıyor, bir çocuğun daha umutları henüz yeşermeden kökünden koparılıyor. Hepsinden de kötüsü yarına olan umudumuz gün geçtikçe azalıyor. Peki kaçımız bu olayların farkında? Sadece ülkemizde değil,tüm dünya üzerinde bu tür vakalar gözlemleniyor. Sonrasında da herkesin aklında canlanan belirli sorular. Bu insanlar ne yapıyor? Akıllarından ne geçiyor? Empati duygusundan bu kadar mı yoksun olunur? Senin kardeşine, kızına, ağabeyine, oğluna, eşine, sana, bana bunu yapsalar ne olurdu hiç düşünmedin mi? Peki, nasıl zorluklarla baş edeceğini? Suçu sen işliyorsun ve belirli nedenlerden dolayı serbest bırakılıyorsun. Ama öncesinde bir canı katletmişsin. Ki şöyle bir şey var; Cinayet gibi büyük olaylarla suçlananlar daha önceden birilerini incitmiş ki şu an bir insanı canından edebiliyor. Bu kişileri serbest bırakmak halkın can güvenliğini tehdit altına almak değil midir?”

KADIN ÇALIŞIR, ERKEK TEMİZLİK YAPABİLİR!

Başkan Efe, kadınlar çok eski zamanlardan beri aş ve temizlik yapan, erkeklerin ise evi geçindirmek için para kazanırken hep çocukların bakımını üstlenen taraf olduğunu hatırlattığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Günümüzde de bu toplumsal bakış açısı devam etmekte. Bu algının doğru olmadığını bilen kadınlar zaten uzun bir zamandır eve ekmek getiriyor. Ama genel olarak erkeklerin ev işleri yapması ‘kılıbıklık’ olarak görülüyor. Yapan yok mu elbette var ama o yapan azınlığın büyük bir kısmı da ‘Ahmet duymasın kahvedekilerin ağzına düşmeyeyim sonra’ gibi cümleler kuruyordur. Bu açıdan insanları suçlamak doğru değildir. Yaptığımız şeylerde başkalarının düşüncelerini umursamamalıyız. Doğru.  Ama insanlar bazen yapılan şeylerin cezasını yapana kendileri vermeyi seçiyorlar, haklı olsalar bile. Toplumda oluşan bu ‘öğrenmesinler’ yargısının sebebi bu korkudur. Geçmişten gelen dogmaları araştırmadan kabul ediyorlar. Oysa kadın o kadar güzel çalışır, erkek o kadar güzel ev işi yapar ki, bizim yapmamız gereken toplumun bu algısını yıkmak. Kadının yaptığını erkek, erkeğin yaptığını kadın yapabilmelidir. Her şey değişebilir, hatta bazı şeyler değişmek zorundadır ve bu beraber hareket edersek gerçekleşecek bir şeydir.”

Karadeniz Ereğli Rotary Kulübü 2019-2020 Dönem Başkanı Başkanı Aykut Ateş ile rotaryenin de destek verdiği etkinlikte, kulüp üyeleri “tüm kötülükler gökyüzüne” diyerek ellerindeki balonları gökyüzüne bıraktılar.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük3
şaşkın1
hayran0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın