Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

KABOTAJ BAYRAMI KUTLANDI

KABOTAJ BAYRAMI KUTLANDI

Ereğli’de, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle tören düzenlendi.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kapsamında Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende, Anıt’a çelenk konuldu.
Saygı duruşunda bulunulduğu sırada limandaki gemiler sirenlerini çaldı,  İstiklal Marşı’nın söylendiği sırada ise Türk Bayrakları göndere çekildi.

ÖTV’SİZ YAKIT DESTEĞİ KONUSU
Liman Başkanı Tuncay Çelebi, güne ilişkin yaptığı konuşmada, Kabotaj Bayramı’nın, Kurtuluş Savaşı’nın denizlerdeki zaferi olduğunu söyledi. Türkiye’nin, bir deniz ülkesi olması yönünde özverili çalışma yürüttüklerini de belirten Çelebi, “2004 yılında başlatılan ÖTV’siz yakıt uygulaması ile kabotaj taşımacılığının canlanması ve karayolu ağırlıklı yurtdışı taşımacılığın, deniz yoluna kaydırılması sağlanmıştır. Bununla birlikte, geçimini balıkçılık faaliyetleri ile sürdüren tekne sahiplerine de ÖTV’siz yakıt desteği verilmiştir” diye konuştu.
Anıt önündeki törenin ardından limanından Erdemir-III Römorkörü ile denize açılan Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan ve Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Deniz Şehitleri anısına denize çelenk bıraktı.

UYSAL: SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUM
Öte yandan, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, yazılı açıklama yaparak vatandaşların bayramını kutladı. Ülkenin, denizcilik alanında daha çok söz sahibi olabilmesi için avantajlarının olduğunu öne süren Uysal, şunları kaydetti:
“1 Temmuz 1926′da yürürlüğe giren ve Türk Denizcilik tarihinde, karasularımızın bağımsızlığı adına bir dönüm noktası olan Kabotaj Kanunu, modern Türk Denizciliği açısından büyük bir önem taşımaktadır. Ülkemiz, denizcilikte daha modern seviyelere ulaşmak, ülke ekonomisine katkısını arttırmak, denizcilikte daha çok söz sahibi olabilmek için her türlü avantaja sahiptir. Denizlerdeki gelişimimizin mihenk taşı olan bu müstesna günü bize kazandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal eden tüm denizcilerimizi saygı ve minnetle anıyor, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 89’uncu yıl dönümünü en içten duygularımla kutluyorum.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın