Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

İstiklal Marşı hiç bir şiirle kıyaslanamaz

İstiklal Marşı hiç bir şiirle kıyaslanamaz

Kdz.Ereğli İlçesinde İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü dolayısıyla program düzenlendi. Kdz. Ereğli Kandilli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program Erdemir Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başlayan programa Kdz.Ereğli İlçe Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Deniz kurmay Albay Aykut Manioğlu, Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, İlçe Müftüsü Recai Albayrak, Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Fahri Küçük, AK Parti Ereğli İlçe Başkanı M.Fatih Çakır, Ereğli Muhtarlar Deneği Başkanı Şükrü Kılıç, Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cevdet Civelek, daire müdürleri, okul müdürleri öğretmenler ve Veliler katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Kdz.Ereğli  Kandilli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Faruk Yavuzyiğitoğlu, “İstiklal Marşımız, şanlı geçmişimiz ,umut dolu istikbalimiz  ve lekesiz istiklalimiz adına yazılmış, Hepimizin iştirak ettiği kutlu bir misak-ı milli sözleşmesidir “dedi.

İSTİKLAL MARŞI HİÇ BİR ŞİİRLE KIYALANAMAZ

Yavuzyiğitoğlu, İstiklal Marşının herhangi bir şiirle kıyaslanamayacağını ve hatta değerlendirilme bile yapılamayacağını ifade ederek, “Onu ne kadar incelerseniz karşınıza o kadar güzellikler çıkacaktır. Türk Milleti bu abideyi kalbine gömmüş ve gönlüne nakşetmiştir. Her kelimede ayrı bir sesleniş vardır. Seslendirilen dile getirilen şey, Türk Milletinin tarihidir, Milli Mücadele günlerinin namus ve şeref abidesine dönüşen şanlı direnişidir. Türk Milletinin geleceğe yönelik, yaşama azmi ayakta kalma kararı ve Allah’a kul olma sevdasıdır, İstiklal harbimizin büyük mücadele adamı İstiklal marşımızın yazarı İlim irfan geleneğimizin en mühim halkalarından biri olan Mehmet Akif Ersoy, Eserleriyle, şiirleriyle, yılmak bilmeyen azmiyle, günümüzde de bizlere ışık tutmaya öncülük etmeye devam ediyor. Mehmet Akif sadece milli bir şair değildir, Vaizdir, Mebustur, Diplomattır, Veterinerdir, sporcudur,3 dilde çeviri yapabilecek seviyede bir münevverdir, Akif, istiklal marşı ve yüksek ahlakıyla toplumsal sorunları gönülden anlatışıyla, her zaman milletimizin ortak bir değeri olmuştur. Millî birlik ve Beraberliğimizin temel unsurlarını milletimizin bağımsızlığa olan tutkusunu vatan ve bayrak sevgisini mücadeleci ruhunu en iyi şekilde anlatan Mehmet Akif’in eserlerini iyi anlamak gelecek nesillere aktarmak milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmak hepimizin görevidir. Anmak anlamak ’tan geçer. Mehmet Akif Ersoy’u minnetle anıyoruz “diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından, sinevizyon eşliğinde Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı belgesel izlenip, şiirleri seslendirildi. Kdz. Ereğli Kandilli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından ’Zulmü Alkışlayamam’ Adlı drama gösterisi ise salonda büyük alkış alırken, Program, 12 Mart İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü dolayısıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere protokol tarafından ödüllerinin verilmesinin ardından sona erdi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın