Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

İŞTE TOPLANTININ AYRINTILARI

İŞTE TOPLANTININ AYRINTILARI

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem,


OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, bugün Göztepe Restaurant'ta y bölge milletvekilleri, siyasi parti başkanları ve bazı STK başkanlarının  katıldığı  toplantıya ev sahipliği yaptı. Yaklaşık  5 saat süen toplantıda önemli mesajlar veren Erdem, "Ereğli Erdemir, Erdemir Ereğli'dir", dedi.

 

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş ERDEM toplantıyı OYAK’ı ve Erdemir’i daha iyi anlatmak, Kdz. Ereğli Geleceğine Sahip Çıkıyor Platformu ve sivil toplum örgütleriyle Grubun faaliyetlerini paylaşmak, birlik ve beraberlik içinde talepleri dinleyebilmek amacıyla düzenlendiklerini belirtti. OYAK Genel Müdürü ERDEM, yurt savunmasındaki askerimizin emekleriyle kurulan OYAK’ın, bulunduğu her coğrafyada Ülkemize katkıda bulunduğunu, üretim, istihdam, ihracat konularında destek vermeye çalıştığını, aziz vatanımızı çocuklarımıza ve torunlarımıza en iyi şekilde bırakabilmek için çalıştığını ifade etti.

Toplantıda Ereğli platformu adına konuşan Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan ERDEM Erdemir’in Türkiye’nin güzide kuruluşlarından biri olduğunu belirterek, toplantının düzenlenmesiyle sorunların çözümüne yönelik bir adım atıldığını ve beyaz bir sayfa açıldığını söyledi. ERDEM geçmişten gelen alışkanlıkların da etkisiyle Ereğli’de yaşayan herkesin Erdemir’den talepleri olduğunu, ancak koşulların zaman içinde değiştiğini ifade etti. Erdemir’in borsaya kote bir kuruluş olduğunu vurgulayan ERDEM, platformun mantık çerçevesinde günün koşullarını da dikkate alarak ve süzgeçten geçirerek Ereğli’nin sorunlarını dile getireceğini belirti. ERDEM çelikhane cüruf stok sahasının taşınması, çevre konusuna gösterilen duyarlılığın artırılmasını beklediklerini söyledi. Platformun kurulması planlanan hidroelektrik santrale karşı olmadığını ancak Ereğli’ye verilen %29’luk kullanım hakkı oranının korunmasını talep ettiklerini ifade eden ERDEM, ayrıca Erdemir’in Anayasa Mahkemesi’nde kazandığı dava sonucunda geriye dönük ödeme talep etmemesi, ya da ödemenin uzun vadeye yayılmasının Ereğli halkı için önemli bir memnuniyet kaynağı olacağını ifade etti. Erdemir’in sosyal tesislerinin kullanımına yönelik taleplerini de ileten ERDEM, liman işletmeciliği ve Ereğli’de gemi acentelerinin ve tersanelerin canlandırılması, Ereğli’den acentelerle çalışılması ve limana daha çok stajyer alınması konularında taleplerini iletti.

Toplantıda konuşan Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan KELEŞ ise, yerel tedarik oranlarının artırılması, karayolu sevkiyatının Gülüç kapı bölgesine alınması, yeni iş olanakları yaratılması için ortak çalışmalar gerçekleştirilmesi yönündeki talepleri dile getirdi. Ayrıca sanayiye ara eleman yetiştiren Endüstri Meslek Lisesi’nin desteklenmesi, başarılı öğrencilerine staj ve istihdam olanağı sağlanmasını istedi.

Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü KILIÇ da söz alarak, Ereğli’de yer alan mahallelere muhtarlıklar kanalı ile yapılan yardımların, köylere de yapılması yönünde taleplerini dile getirdi.

 “Curuf değerli bir yan ürün. HES Ereğli’nin içme suyunu etkilemeyecek.”

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş ERDEM, OYAK Maden Metalürji Grup Başkanı Toker Özcan ve ilgili OYAK ve Erdemir yöneticileri dile getirilen soru ve taleplere yanıt verdi.

HES konusuna ilişkin olarak, konunun uzmanı yetkililerce, HES’in çevresel bir etkisi olmayacağı, barajın belediyeye verilecek su oranında herhangi bir değişiklik yaratmayacağı belirtildi ve HES’in endüstri suyu üzerine kurulduğu ifade edildi.  Erdemir’in belediyenin ödemesi gereken yaklaşık 10 milyon dolar tutarındaki katkı payından da yapılan protokolle vazgeçtiği hatırlatıldı.

Gemi acentelerine ilişkin olarak Ereğli’den kullanılan gemi acentelerinin sayısının artırılacağını da ileten Süleyman Savaş ERDEM, bu sorunun 2020 yılı başında çözüleceğini aktardı.

OYAK Maden Metalürji Grubu Başkanı Toker ÖZCAN, Erdemir’in 4,6 milyar TL çevre yatırımı yaptığını, filtreler konusunda çok hassas olduğunu, toplam elektriğin %10’unun bu filtrelerin çalıştırılması için tüketildiğini belirtti. Çelikhane cürufunun ekonomik olarak kıymetli bir malzeme olduğunu, yurt dışında bu malzemenin içindeki çelik ayrıştırıldıktan sonra verimsiz toprakların ıslahında bile kullanıldığını aktardı. Çelikhane cürufunun Ereğli, Alaplı Belediyesi gibi çevredeki kamu kuruluşlarına ücretsiz olarak verildiği belirtti. Toker ÖZCAN, Erdemir’in çevre açısından gelişmiş ülkelerdeki çelik şirketleriyle kıyaslandığında da ileride olduğunu ifade etti.  

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş ERDEM, Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan ERDEM, Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan KELEŞ önceliğin Ereğli’de yeni iş alanlarının yaratılmasına yönelik çalışmalar olması gerektiği hususunda anlayış birliği içerisinde olduklarını ve buna yönelik ortak çalışma yapılması kararı aldıklarını belirttiler.

Tüm bu görüşmelerin sonunda söz alan Zonguldak Milletvekilleri; Kdz. Ereğli’nin kalkınması ve sorunlarının çözümüne yönelik öneriler üzerine görüşlerini ifade ederek, sorunların diyalog yoluyla çözülebileceğini, yapılan toplantı ve ardından yapılacak çalışmaların bölgeye katkı sağlayacağına inandıklarını belirttiler.  Toplantıya katılan diğer Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticileri de toplantıdan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

“Amacımız çocuklarımızın geleceğini planlamak”

Toplantı sonrasında katılımcılara teşekkür eden Süleyman Savaş ERDEM, tüm dünyada çelik endüstrisinin dönüşüm sancılarını yaşadığını, bunun Ereğli’ye özel bir durum olmadığını hatırlattı. OYAK’ın yeni fikirlere her zaman açık olduğunu ve amaçlarının çocuklarımızın geleceğini planlayabilmek, onların sorunlarına çözüm üretebilmek olduğunu dile getirdi. Erdemir ve Ereğli’nin ayrı taraflar olmadığını belirten ERDEM, üretilen katma değerden herkesin yararlandığını vurguladı. OYAK Yönetimi olarak üzerlerine düşen her türlü sorumluluğu almaya hazır olduklarını belirten ERDEM, her zaman erişilebilir olduklarını vurgulayarak kurumlarla ilişkilerini yasaların öngördüğü çerçevede değer üretecek bir şekilde uyum içinde yönetmeye devam edeceklerini ifade etti. ERDEM, “Birlikte Başarmayı Başarmalıyız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Toplantıya; OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’in yanı sıra OYAK Maden Metalurji Grup Başkanı Toker Özcan, Oyak Güvenlik Genel Müdürü Kamil Faruk Güven, OYAK Otomotivi ve Lojistik grup Başkanı Cem Aysel, Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, kurum hukukçuları katılırken, ilçeden de, Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Hamdi Uçar, Ahmet Çolakoğlu, Ünal Demirtaş, Deniz Yavuzyılmaz,  AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, MHP İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, İYİ Parti İlçe Başkanı Evrim Balbaloğlu, BBP İlçe Başkanı Turabi Çelik, Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Temel Şahin, Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Necati Günay yer aldı.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük3
kızgın3
hayran1
şaşkın0
üzgün0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın