Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

İŞÇİ ALIMI İÇİN?

İŞÇİ ALIMI İÇİN?

Zonguldak’ta, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Başkanı Ahmet Demirci, 24-08 vardiyasında işten çıkan ve 08-16 vardiyasına gelen madencileri ziyaret etti. Demirci, 1 No’lu Kuyu başında yaptığı konuşmada, TTK işçi açıkları ve üretimin düşmesi hakkında değerlendirmelerde bulundu, işçilere, 26. Dönem Toplu İş sözleşmesi hakkında bilgi verdi.

Demirci konuşmasında şöyle dedi.

“2006’dan bugüne her sözleşme döneminde ve gerek genel seçimler, gerekse mahalli seçimlerde gündeme getirdiğimiz, gruplu işçilerin daimiye geçirilmesi talebimiz kabul edildi.Böylesi önemli bir sorunu çözmek bize kısmet oldu. Mücadele eden arkadaşlarımızdan ve katkı verenlerden Allah razı olsun. Diğer önemli bir sorunumuz olan iki asgari ücret konusu da aynı dönemde çözüme kavuştu.Sendikamızın talebi doğrultusunda olan yerel mahkeme kararı uygulamaya konuldu.

TTK yönetimi, üst mahkemenin, Yargıtay’ın kararını beklemeden taban ücretimizi iki asgari ücret düzeyine çıkardı. Böylece 12 Eylül 2014 tarihinden bu yana bekleyen bu kararın hayata geçirilmesi de bize kısmet oldu.

Bana, yönetim kurulundaki arkadaşlarıma ve şubeci arkadaşlarımıza sık sık sorduğunuz iki asgari ücret uygulanması kararından kaynaklanan farklarımızın ne zaman ödeneceği konusunda net bir tarih veremiyoruz.

Çünkü TTK Genel Müdürlüğü bu konuda Yargıtay’ın kesin kararını beklemek istiyor. 2015 yılında satılabilir üretimin 1 milyon tonun altına düşmesi bekleniyor. Tarihimizin en az sayıda işçisiyle en düşük üretimini yapıyoruz.

Siyasi belirsizlikler işçi alınması yönündeki çalışmalarımızı da kesintiye uğrattı. Şimdi yeni bir Bakanımız ve yeni Zonguldak Milletvekillerimiz var. En kısa sürede işçi alınması için çalışmalarımız sürüyor.

Geçtiğimiz hafta Türk-İş’in 22’nci Olağan Genel Kurulu’na katıldık. Bu sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi orada da dile getirdik. Sayın Başbakanımız ile kısa bir süre görüşme imkanımız oldu. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nu Zonguldak’a, maden işçilerinin çalışma şartlarını yerinde görmeye davet ettik.”

 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın