Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

HAZAL VE 90'LI YILLAR !

HAZAL VE 90'LI YILLAR !

90`lı yıllar ve Hazal. Arzu ile Devri Alem çok özel bir konuğu daha ağırladı.


Elden yar olmaz, bozuyorum yeminimi, sürgün aşkımız, parayla saadet olmaz gibi bir çok şarkıyı bize sevdiren 90’lı yılların sevilen sesi  HAZAL, Ereğli FM Yayın Müdürü Arzu Tekin’in hazırlayıp sunduğu Arzu’yla Devri Alem programının 90’LAR ÖZEL bölümünde canlı telefon bağlantısı konuğu oldu.

 

Arzu Tekin: Hazal hanım hoşgeldiniz, merhaba.

Hazal: Hoşbulduk merhaba herkese..

Arzu Tekin: Nasılsınız? Ne güzel sesinizi duymak, canlı yayında dinleyicilerimizle buluşturmak.

Hazal: Çok teşekkür ederim, iyiyim programınıza katılmak iyi oldu, keyifli oldu benim için de. Fiziken gidemediğim bir yere şu anda dinleyenlere ulaşmak çok mutlu edici.

Arzu Tekin: Aynı şekilde biz de mutluluk duyduk. Sohbetimizin başında size teşekkür etmek istiyorum. Ereğli FM adına, programım adına ve dinleyicilerimiz adına.

Ben söze şöyle başlamak istiyorum  Hazal hanım. Ne varsa eskilerde var deyimini kendimce 90’lı yıllarda çocukluk ve gençlik yıllarını yaşamış biri olarak söylemek istiyorum. Anı yaşamanın kıymetini bilmemekten mi? Eskiye duyulan özlem mi? Herkes için farklıdır ama, Türkiye’de müzik dediğimizde 90’lı yıllar belgesellere bile konu olan özel bir geçmişe sahip.

Siz de 90’lı yılların başarılı ve birbirinden güzel şarkıları bize sevdiren bir isimsiniz.

Hazal: Hayatın doğası böyle diye düşünüyorum. Ben çocuktum annem, babam, insanlar da dile getiriyordu. Ne varsa eskilerde var, o zamanlar başkaydı. Çocuk olmak apayrı, gençlik ayrı bir güzel.     O dönemde hayatımızda yer alan dostlar, ezgiler farklı bir yerde. Zaman her şeyi değiştiriyor .Ben de özlüyorum o yılları. Yine samimi, güzel insanları yakalayıp bir şeyler yapmaya devam etme peşindeyim.

Arzu Tekin: Peki başarılı sanatçı Hazal için nedir? 90’lı yıllardaki şarkıların farkı.

Hazal: O yıllardaki yaşam tarzımız, değerlerimiz, ekonomi vs. Şu anda hat safha da, bir ormandaymış gibicesine kıyasıya bir rekabet ortamı var. İnsanlar için ilk değer para, ekonomi ve insanlar birbirini ezmekten çekinmiyor. Eskiden ayıp bulduğumuz uygunsuz bulduğumuz şeyler şimdi gayet normal. Ben bir şeyler söylerken kırk kere düşünüyorum ayıp eder miyim  diye görüyorum ki kimse aldırış etmiyor aslında. O dönemdeki insanların değerleri ve hayata yaklaşımıyla yazılmış sözler söz konusu. Melodiler de bunu takip ediyor tabi ki. Aşka inanan insanlardık, ben hala inanıyorum. Az önce programa girerkende”parayla saadet olmaz” şarkımı çaldınız. Buna da hala inanıyorum. İnsanoğlunun mutlaka bir derdi olur. Parayla bunların çözüleceğini düşünmüyorum. Etrafımızda örneklerini de görüyoruz. Tabiki burada yokluğu, yoksulluğu kutsamıyacağım. Dilerim ki herkesin yaratılmış nimetlerden faydalanacağı bir düzeni ve hayatı olsun. Herkes ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilsin.90’ların farkı da bu bence. Biz anlayış ve sevgiyle birbirine yaklaşan insanlardık. Şimdiyse, gerçek hayatta bizim toplumumuzda karşılığı olmayan sözler ve şarkılar duyuyorum.

Arzu Tekin: Yine o yıllarda şarkı söyleyip nerdeyse adını bir daha hiç duyamadığımız isimlerde oldu. Türkiye’de popüler müzik adına bir rekabet dönemiydi aynı zamanda.

Hazal: Evet, rekabet vardı ama dostça bir rekabetti biz birbirimizin albümlerine vokal yapardık. Örneğin günümüz ve etkinliklerimiz doluysa birbirimize tavsiye ederdik konserler için, sahne etkinlikleri için. Dayanışma içindeydik.

Arzu Tekin: Aslında baktığımızda sizin gibi 90’lı yıllardaki özel isimleri programımda ağırladığımda yapmış olduğumuz söyleşilerde cümleler farklı olsa bile aynı sonuca ulaşıldığını görüyorum. Dayanışma ve düzeyli rekabet.

Hazal: İki binli yıllardan sonra nereye gitti bu 90’lar şarkılarını söyleyenler fikri oluştu. O dönemde müzik kanallarında herkese eşit mesafede yaklaşım vardı. Şu anda insanlara ulaşmanın ortak yolu sosyal medya ve paylaşım platformları. Bizler 90’lı yıllar isimleri olarak etkinliklerimizi de duyurmak adına biraz geride kaldık sanırım. Örneğin ben kendim bir dönem albüm yapma konusunda ara versem de(bu süreçte okulumu bitirdim ve eğitimimi tamamladım)sahne konser ve etkinliklerim hep devam etti.

Arzu Tekin:Hazal hanım sizce o yıllarda mı? Şimdi mi yeni bir şarkıyı tanıtmak daha zor?

Hazal: Bence teknolojiyi genç arkadaşlarımızdan daha sonra yakaladığımız bir skalada olduğumuz için şu an daha zor geldi. Örneğin benim şarkım herkes tarafından biliniyor, söyleniyor fakat benim söylediğimi bilmiyorlar mesela. Eskisi gibi gündüz kuşağında sanatçıların şarkısını tanıtabileceği programlar da yok. Magazine de malzeme veren bir yapınız yoksa geçmiş olsun..

Arzu Tekin: En popüler olduğunuz dönemlerde ve yine günümüzde sizi hiç bir polemiğin içinde görmedik.

Hazal hanım, sizin Bana Sor isimli şarkınızı herkes bilmez. Severek dinlediğimiz Hazal şarkılarının dışında kıyıda, köşede kalmış bir şarkı gibi gözükse de, ben bu şarkıyı çok severim. Ve bu şarkıyı yepyeni bir altyapıyla yeniden yorumlamanızı çok isterim.

Hazal: Aşkın Tuna yazmıştı bu şarkının sözlerini,

Arzu Tekin: Aşkın Tuna demişken geçtiğimiz aylarda özel bir program yaptık kendisiyle keyifli bir söyleşi olmuştu. Sevgiyle kulaklarını çınlatalım..

Hazal:Evet,sevgiler..Bu yönde öneride bulunan arkadaşlarımız oluyor. Best Of zamanı gelmedi mi? diye soranlar. Uygun zamanı bekleyerek biraz daha üretmek istiyorum. Fakat söylediğinizi, bunu hemen not alıyorum.

Arzu Tekin: Dinleyicilerimizden Best Of isteği var, Hazal şarkılarını kendi yorumundan yeni versiyonlarını bekliyoruz başlıklı çok sayıda mesaj var. Bu arada,yıllarca profesyonel voleybol oynadığınızı biliyoruz.En son ne zaman voleybol oynadınız.

Hazal: İTÜ Bayan voleybol takımı 2005 yılı gibi oynadım.

Arzu Tekin: Son olarak şu anda yapılan popüler olan şarkılar ve günümüzde müzik desek..

Hazal: Alt yapı neredeyse hep aynı, bitmeyen bir şarkı gibi,melodi zenginliği yok,sözler yüzeysel,özgünlük yok.Bu kısırlık yarattı ve insanlar rap a döndü.Ben kendi hissettiğim şarkıları yapmak isterim ve bu şarkıları da zaten aynı frekansta olan insanlar dinleyecektir.

Başarılı isimler az da olsa evet var.Z kuşağında da 90’lar dinleyen bir kesim günümüzde var.Bu arada ben sizi de tebrik etmek istiyorum gerçekten çok yakın hissettim.Nasıl iyi şarkıcılar,sanatçılar varsa,hala idealist yaklaşan donanımlı radyocularımız da varmış.Çok mutlu oldum gerçekten.

Arzu Tekin: Eksik olmayın ben de çok mutlu oldum.Sevgili Ece’ye ayrıca teşekkür etmek istiyorum.Bizi kırmadınız ve teklifimizi geri çevirmediğiniz için Ereğli fm.adına,programım adına ve dinleyicilerimiz adına çok teşekkür ederim..

Hazal: Bizim bu işi yapma amacımız zaten insanlara ulaşma isteği,duygularımızı paylaşmak.Her platformda dinleyicilerimizle bir araya gelmeliyiz.

Arzu Tekin:Daha önce Kdz.Ereğli’ye geldiniz mi? Ne zaman isterseniz davetimiz her zaman geçerli.

Hazal:Zonguldak’a festivale geldim.Ereğli’ye de geldim.Ülkemizin her yeri ayrı bir zenginlik.inşallah en yakın zamanda buluşuruz.Ece’ye de bu buluşmadan dolayı teşekkür ediyorum.

Çok keyifli,samimi,doğal bir sohbet oldu.Ereğli FM'e,size tüm dinleyenlere teşekkür ederim.Herkese selamlar.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019

hayran8
gülücük2
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
Selman Yetkin

06 Mart 2023 - 00:21

Selmanyetkin.com başarılar diler.

Yorum Yazın

Canlı Radyo