Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

HAYAT KURTARAN ODA!..

HAYAT KURTARAN ODA!..

Türkiye’de ilk olarak 1984 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisinde faaliyete geçen hiperbarik tıp tedavileri, ilk etapta vurgun yiyen dalgıçlarda, ilerleyen yıllarda ise yumuşak doku enfeksiyonlarında, ani işitme ve görme kaybında,karbonmonoksit zehirlenmelerinde kullanmaya başlandı.

3 yıl önce Dr. Ersin Arslan Hastanesinde hizmete açılan Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezinin sorumlusu Dr. İzzettin Gümüş, merkezin Gaziantep’in yanı sıra bölge illere de hizmet verdiğini söyledi.

Gümüş, merkezde 10 hasta kapasiteli kapalı oda içerisinde, bir atmosfer basınçtan yüksek ortamda yüzde 100 oksijen solumasına dayalı tedavi yöntemi uyguladıklarını bildirdi.

Merkezde şeker hastalığına bağlı iyileşmeyen yaralar, ani işitme ve görme kayıpları gibi rahatsızlıkların tedavi edilebildiğini de vurgulayan Gümüş, "Özellikle kış aylarında çok ciddi karbonmonoksit zehirlenmesi vakaları oluyor. Bu hastalarımız da buradaki basınç odasında tedavi edilerek sağlığına kavuşuyor"

Karbonmonoksit zehirlenmelerinde lodosa dikkat

Gümüş, lodoslu havalarda dikkatli olması gerektiğini ifade ederek, "Sobayı yakan kişi, bu zehirlenmenin olasılığını göz önünde bulundurmalı. Aksi takdirde haberlerde izlediğimiz ölümle sonuçlanan üzücü olaylarla karşılaşırız. Soba zehirlenmelerinde mutlaka bilinçlenme şart. Zehirlendikten sonra da tedavi için oksijen tedavisi önemli" diye konuştu.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın