Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Hastane önlem aldı; hastalar tedbir amaçlı tahliye edildi

Hastane önlem aldı; hastalar tedbir amaçlı tahliye edildi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki Özel Anadolu Hastanesi’nde, dün gece yarısı ameliyathaneler ile morgunun bulunduğu eksi katındaki enerji odasından, bugün sabah saatlerinde ise birinci kattaki teknik odadan çıkan yangın sonrası hastalar, çevre hastanelere sevk edildi. O onlarda da hastane etrafından adeta can pazarı kuruldu. Polis, itfaiye ve hastane çalışanları, hastaların taşınması sırasında olağanüstü çaba sarf etti.


İlk yangın gece yarısı çıktı!
Alınan bilgiye göre, dün gece (7 Ağustos) 01.00’da hastanenin ameliyathaneler ile morgunun bulunduğu eksi katından dumanlar yükseldiğinin görülmesi üzerine durum 110 itfaiyeye bildirildi.
Olay yerine gelen Ereğli Belediyesi İtfaiye ekipleri gerekli çalışma başlatırken, Dergaz ekipleri de tedbir amaçlı hastanenin doğal gaz hattını kapattı. Bu sırada olası bir tahliyeye karşı hastane çevresinde çok sayıda ambulans bekletildi.
Yangın ve beraberinde hastanenin her katına dolan yoğun duman tahliye edildi. Yaklaşık 40 dakika süren çabalar sonucu soğutma çalışması yapıldı.
Yangının, enerji odasındaki klimanın elektrik kontağı yapmasından kaynaklandığı belirlendi.
Sabah, başka noktada ikinci yangın çıktı! Can pazarı kuruldu!
Diğer yandan, yaşanan olay sonrası toplanan hastane yönetimi, enerji nakil hatlarındaki sıkıntı nedeniyle elektrik verilemeyen binadaki katlarda onarım çalışması başlattı. Elektriğin verildiği sırada ise aşırı yüklenmeden kaynaklı ikinci bir yangın çıktı. Saat 09.00’da meydana gelen olayda, çok sayıda itfaiye ekibi, yangına müdahalede bulundu. Hastane yönetimi ve itfaiyenin ortak kararı ile hastaların, başka hastanelere tahliyesine karar verildi.
Bu andan itibaren ise adeta can pazarı kuruldu. Polis ekipleri, itfaiye erleri ve hastane personeli olağanüstü çaba ortaya koydu. Durumu, ’yoğun bakım ünitesindeki hastalara nispeten’ daha az önem taşıyan çoğu 60 yaş üstü hastaların, yangın merdiveninden tahliyesi sağlandı.
Bazıları tekerlekli sandalye bazıları ise sırtlara alınarak taşındı. Hastane çevresine konulan sandalyelere oturtulan hastalar, kendilerini almaya gelecek ambulansları beklediler.
Yoğun bakımdaki hastalara öncelik verildi
Durumları ağır olan yoğum bakım ünitesinde kalan hastalar, sedyelerle indirilerek ambulanslara alındı. Bu sırada yaşanan karmaşada, hangi hastaların hangi ambulansa bildirilerek hangi hastaneye götürülecekleri konusunda karmaşa yaşandı. Sinirlerin gerildiği anlarda, görüntü alan gazeteciler ile hastane personeli arasında kısa süreli tartışmalar yaşandı.
Yeni doğan bebekler, kucaklarda taşındı
Yaşanan olayda, en çok üzüntüyü yeni doğum yapan anneler yaşadı. Bazısı kuvözlere alınan bebekler ambulanslarla, bazıları ise özel otomobil ile Özel Echoomar Hastanesi’ne taşındı.
İlk etapta 4’u çocuk, 1’i hamile, biri yetişkin olmak üzere 6 hastanın Özel Echomar Hastanesi’ne gönderildi. Tahliye işleminde, bazı yataklı hastalar, ildeki diğer hastanelere nakledildiler. Bazı hastalar ise taburcu edilerek evlerine gönderildiler.
Bir hastane çalışanı fenalaştı! Ayrıntı sonradan orta çıktı..!
Öte yandan, hastaların tahliyesi sırasında olağanüstü çaba sarf eden, adının ise Adil olduğu öğrenilen bir çalışan, yaşadığı yorgunluğa yenik düşerek yere yığıldı. Pet şişedeki su ile kendini serinletti, daha sonra görevine geri döndü. Ancak çok geçmeden yeniden fenalaşan genç adam, taksi ile Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.
Personel Adil’in, kısa süre önce rahatsız olan kalbi nedeniyle operasyon geçirdiği, iyileştikten sonra yeniden görev başladığı, hastaların tahliyesi sırasında da aşırı yorgunluk ve stresten fenalaştığı ortaya çıktı.  
Yaşanan olayla ilgili açıklama geldi!
Hastane Başhekimi Opr. Dr. Ercan Yalçın, tahliye işlemi sırasında gazetecilere açıklamasında, tedbir amaçlı hastaları tahliye ettiklerini söyledi. Yalçın, şu sözlerle konuştu:
“Öncelikle hepimize ve hastalarımıza geçmiş olsun diyorum. Gece saat 01.00 sularında teknik servisimizin bulunduğu yerde klimalardan bir tanesinin panonun patlaması neticesi ufak çaplı bir duman basması oldu. Gece itfaiye ekiplerinin de müdahalesi ile 15-20 dakika içerisinde durum kontrol altına alındı. Bu esnada servislerde ve hastanenin diğer kısımlarında herhangi bir problem yoktu. Sadece ameliyathane ye giden elektrik tesisatında bir sorun vardı, ameliyathanenin elektrikleri çalışmıyordu. Bu sabahta ameliyathane bölümüne tekrar elektrik verilince bazı şebeke kısımlarında ısınma olduğunu tespit ettik. Lambalarda yüksek gelirim alarmı geldi. Bunun üzerine tüm tesisatı kontrol etmek için tedbir amaçlı hastaneyi tahliye ettik.
Tamamı sevk edildi
18 tanesi serviste, 15 tanesi yoğun bakımda, 8 tanesi de bebek yoğun bakımda olmak üzere hastalarımızın tamamını 112 ile bağlantı haline geçip İl içerisindeki hastanelere hızlı bir şekilde sevk ettik. Hastalarımızın tamamın ilgili hastanelerde ilgili doktorlar tarafından teslim alındı. Hastanede şuanda yatan bir hastamız yok. Teknik ekipler İzmit’ten ve İstanbul’dan geldiler ve şuan kontrolleri yapıyorlar. Mevcut ilk verdiği bilgiler ışında şuanda tesisatta bir sıkıntı yok. Ama tamamen kontrol edilip sisteme elektrik verildikten sonra tekrar olayı netleştireceğiz.
Bu tür teknik sıkıntılar her yerde olur. Önemli olan hastanedir, hastalar var bunların tahliyesi bizim için çok önemliydi. Onların tahliyesi konusunda 112 ve itfaiyemizin de desteği ile hızlı ve başarılı bir şekilde sevk edilmesi önemliydi. Çünkü içlerinde 15 tane yoğun bakım hastası vardı. Bütün personelimiz ile birlikte koordineli bir şekilde sevki gerçekleştirdik.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
Hatice Tekin

09 Ağustos 2017 - 09:25

Büyük geçmiş olsun önce yalnız bu sikandal bir durum aynı olay daha öncede yaşandı hastane tahliye edildi..ve aynı durum bundan on gun önce yaşandı zemin katta yangın çıktı elektrik tesisatında demekki ıyi yapmadılar..ama yazık o kadar milleti kazikliyorlar ayrıca personelle işçisiyle basını niye karsi karşıya getiriyorlar buna el atılması lazım ayrıca fiyatlarda...bu anlasınlar artık ben kendi adıma basina çok ama çok teşekkür EDIYORUM saygılar

Adnan Özer

08 Ağustos 2017 - 17:20

Gecmiş olsun dum hastalara acil şifa diliyorum

Fatoş Ün

08 Ağustos 2017 - 17:20

Sorumsuzluk ihmal yazık ordaki insanlara

Ekber Yılmaz

08 Ağustos 2017 - 17:19

Çok geçmişler olsun

Yorum Yazın

Canlı Radyo