Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

HAMSİ BOLLUĞU YAŞANIYOR !..

HAMSİ BOLLUĞU YAŞANIYOR !..

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi açıklarındaki Hamsi bolluğunun, ilçe ekonomisine önemli katkı sağladığı bildirildi.


Karadeniz Ereğli Su Ürünleri Kooperatif Başkanı İsmail Hakkı Köse, yaptığı açıklamada, bu sezon bölgede bazı balıkların azlığına karşın Hamsi’nin bol olduğunu söyledi.

Köse, ilçeye gelen balıkçı motorlarının kamyonları olduğunu, bunun yanı sıra, balık almaya gelen kamyonların da bulunduğunu belirterek, şöyle dedi:

EKONOMİYE GİRDİ SAĞLANIYOR

“Bu kamyonlar, buradan çıkan balığı yükleyerek bölgelerine götürüyorlar. Dün (4 Kasım) Bozhane Barınağı’ndan 50 bin kasaya yakın balık gitti. Bir balıkçı motorunda 30-40 çalışan var. Limana dışarıdan gelen tekne sayısı ise 200’ü buluyor. Bu teknelerdeki çalışanların toplamı da önemli rakama ulaşıyor. Gerek teknelerin, gerekse çalışanlarının yiyecek, içecek ve giyecek gibi alış verişleri de Ereğli esnafından sağlanıyor. Fırıncılar bir tekneye 500 ekmek getiriyor. Bu sayede Ereğli’ye önemli miktarda ekonomik girdi sağlanıyor. Kooperatif olarak da barınağı giren araç başına 100 lira alıyoruz. Aynı şekilde yanaşan balıkçı motorlarından da 100’er lire boşaltma bedeli alıyoruz. Bu sayede kooperatifimize de gelir sağlıyoruz.

Bugünkü duruma baktığımıza göre, buradaki yoğunluk bir-iki ay daha sürecek gibi görünüyor. Çünkü, bu sezon Palamut olmadığı için Hamsi hayli bol.”

BİR SEFERDE 60 TON HAMSİ!

Bandırma’dan gelen Balıkçı Muzaffer Geçici de, dün akşam saatlerinde açıldıkları denizde 50-60 ton kadar Hamsi avladıklarını belirterek, “buradan aldığımız balığı çeşitli pazarlara gönderiyoruz. Bir kısmını da burada satıyoruz. Havalar ısınmadığı sürece bir süre daha Hamsi olur” dedi.

KAMYONCUNUN DA ÇALIŞANIN DA İŞİ ZOR!

Samsunlu kamyon şoförü Turan Yıldız ise denizdeki kuyulardaki Hamsinin yuvalarından çıktığını belirterek, “eğer balıkçılar yakalayabilirse biz de almaya geldik. Çalıştığım fabrikadan 30 kadar kamyon geldi. Diğer fabrikalarla birlikte bu rakam 80’e yakındır. Biradan çıkan balıkların bir kısmı yemeklik olarak kullanılıyor, bir kısmı ise yem fabrikalarına gidiyor. İşimi özellikle kış aylarında ağır ve yorucu bir iş. Özellikle Hamsi dönemlerinde ailelerimizden bir ay kadar ayrı kalıyoruz” diye konuştu.

Balıkçı Motorlarında çalışanlar da ise işlerinin oldukça zor olduğunu, genel olarak sezonun iyi geçmediğini, piyasada ekonomik kriz olduğunu dile getirdiler.

Bu arada, limandan balık bekleyen çok sayıda tır ve kamyon, sahil yolu ile kırmacı mahallesi mevkisinde uzun kuyruklar oluşturdu.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran2
gülücük1
üzgün1
kızgın1
şaşkın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın