Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

TARTIŞMALAR SÜRÜYOR

TARTIŞMALAR SÜRÜYOR

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı Beldesinde faaliyet gösteren Çatalağzı Termik Santrali (ÇATES), santral sorumluları tarafından basına tanıtıldı. Tanıtımda birinci ve ikinci üretim noktası, kumanda odası ve elektro filtre biriminin gezilmesinin ardından, Bereket Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı da bir basın açıklaması yaptı.

Saldanlı, yaptığı açıklamada, elektriği çevreyle uyumlu bir şekilde üretmenin önemine değinerek, üretimde belli prensiplere sahip olduklarını belirtti.

Saldanlı, şöyle konuştu:

"Birincisi bilime uygun davranmak, ikincisi ise iyi yetişmiş insanlarla çalışmak ve bilgi seviyemizi yükseltmektir. Bunun yanında inandığımız ikinci faktör halkın yararıdır. Biz, ÇATES’te yatırımları yasanın öngördüğü süre içerisinde tamamlayacağız. Bundan sonra yapacağımız yatırımlarda da aynı prensipleri takip edeceğiz. İnancımız şu ki, halkın ve kamuya yararına olmayan hiçbir şey sürdürülemez. Bunu biliyoruz. Halkla beraber, halkın yararına yapılan işler kalıcıdır. Dolayısıyla burada ilave bir ünite yapmayı planladık. Bunu da halkımıza soracağız. Halk istiyorsa yapacağız, istemiyorsa yapmayacağız. Halka faydalarını anlatacağız. İş, ekmek, aş ve istihdam demek olduğunu anlatacağız. Ama halkın yararına bile olsa, halk katılmıyor ve istemiyorsa halka rağmen hiçbir şey yapılamaz. Bundan kuşkumuz yok. Genel prensibimiz budur. Şirketlerin halkı bilgilendirmek gibi bir görevi var. Onu yapmaya çalışacağız."

Yerli üreticilerin üretebildikleri tüm kömürü aldıklarını anlatan Saldanlı, "Almaya da devam edeceğiz. 186 milyon liralık alım yapmışız. Bunun 120 milyon liraya yakın bir bölümü bu yörenin şirketlerine ve insanlarına harcanmış. Çalışanların tamamı bu yörenin insanları. Çalışan insan sayısında genelde megabayt başına bir kişi istihdam edilir diye hesap edilir. Demek ki  Ek ünite açılırsa 500-600 kişi daha istihdam edilecek. Biz bu insanları da başka yerlerden getirmeyiz" diye konuştu.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın