Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Görme engelli öğrencinin karne sevinci

Görme engelli öğrencinin karne sevinci

- Görme engelli öğrencinin karne sevinci


Zonguldak’ın Alaplı İlçesi doğuştan görme engelli olan İmam Hatip Lise öğrencisi Selim Demirci, karne heyecanını yaşadı.
Görme engelli olmasına ve tüm zorluklara rağmen Alaplı İmam Hatip Lisesinde 11’inci sınıfında devam ettiren görme engelli Selim Demirci, ihtiyaç duyan öğrenciler için özel hazırlanan "Destek Eğitim Odasında" Öğretmenlerin sayesinde 3 yılda Braille alfabesi dersi aldı. Kuran-ı Kerim okumasını da öğrendi. Karnesini Alaplı Kaymakamı Saim Eskioğlu’nun elinden alan alan Demirci, Alaplı imam Hatip Lisesinin tek engelli öğrencisi olduğunu vurgulayarak,Kuran-ı Kerim okumayı çok sevdiğini söyledi.


Doğuştan görme engelli olan Selim Demirci , yaz aylarında açılan Kuran Kurslarına katılarak öğrenmek istediğini ifade eden Demirci, şöyle dedi:
"İstanbul’da kaldığı süre içinde 8 sene İstanbul’da görme engelliler okulunda gittikten sonra mezun oldum.Ailem Alaplı’ya taşındığında burada bulunan İmam Hatip Lisesinde başladım.Okula başladığımda Kuran-ı Kerim okumasını bilmiyordum. Okulda hocalarımın verdiği özel eğitim sayesinde Braille alfabesiyleyle Kuran-ı Kerim okumasını öğrendim. Daha iyi öğrenmek için yaz tatilinde açılacak olan Kuran Kurslarına gitmeyi düşünüyorum. En büyük idealimde bir edebiyatçı olmak var. Bu doğrultuda Üniversiteye hazırlanacağım. Okulda arkadaş çevrem çok iyi, hepsi bana yardımcı oluyorlar. Kuran-ı Kerim öğrenmek isteyen görme engelli arkadaşlarımızın mutlaka Kuran öğrenmelerini tavsiye ediyorum. Kuran çok önemlidir. Bizlere doğru yolu gösteriyor. Ben okumaktan dolayı çok mutlu oluyorum. İyi ki Kuran-ı Kerim öğrenmişim" dedi.


Alaplı İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevat Çevik, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan bu projede Selim Demirci için faydalı olduğunu söyleyerek, "Görme engelli Öğrencimiz için İmam Hatip okulumuzdaki görme engelli için özel eğitim alt sınıfını açtık. Öğrencimiz Selim, bu sınıfta altığı eğitim sayesinde Braille alfabesiyleyle Kuran-ı Kerim okumasını öğrendi. Çok güzel Kuran okuyor. Selim Demirci inşallah bundan sonra da çok başarılı bir öğrenci olur. Biz kendisini çok seviyoruz" dedi.
Karnesini ve teşekkür belgesini alan Selim, Alaplı Kaymakamı Saim Eskioğlu ve bazı öğretmenleriyle birlikte objektiflerin karşısına geçerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük1
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın