Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

GÖNÜL DOSTU İLE ÇOK ÖZEL SÖYLEŞİ

GÖNÜL DOSTU İLE ÇOK ÖZEL SÖYLEŞİ

Türkiye’nin sevilen sesi, Ereğli FM`e konuk oldu.


Türkiye’nin sevilen sesi, Turkuvaz Radyo Yayın ve Müzik Müdürü, deneyimli radyo programcısı Gönül Dostu Füsun, Ereğli FM Yayın Müdürü Arzu Tekin’in hazırlayıp sunduğu Arzu ile Devri Alem programının canlı yayın konuğu oldu.

Arzu Tekin: Merhabalar Füsun hanım, hoş geldiniz Ereğli FM’e Arzu’yla Devri Alem’e..

Gönül Dostu Füsun: Arzucuğum hoş bulduk. Herkese selamlar sevgiler. İstanbul’dan Ereğli’ye sevgimi göndermek istiyorum . Çok heyecanlıyım.

Arzu Tekin: Ben de çok heyecanlıyım. Öncelikle şunu söylemek istiyorum sohbetimize başlamadan önce, benim için radyo yayıncılığımın en özel programlarından bir tanesi olarak şimdiden arşivdeki yerini aldı. Meslek büyüğüm, duayen bir isim, Türkiye’nin en sevilen radyo programcılarından sevgili Gönül Dostu Füsun’a Ereğli FM dinleyicileri ve programım adına teşekkür ediyorum. Teklifimi kırmayıp bizlerle birlikte olduğunuz için.

Gönül Dostu Füsun:  Ne demek. Bugün sabah yayınımda da bahsettim. Senden bahsedince Ereğli FM’e konuk olacağım dediğimde, Ereğli’deki dostlar mesaj göndermeye başladılar. Hepsini sana gönderemedim Arzu’cuğum ama örnek olması adına bir tanesini ilettim sana mutlu olmanı istedim. Şehrin en önemli değerli radyolarından biri Ereğli FM. Çok seviyorlar sizi, hem seni hem de diğer arkadaşları. Ben çok gururlandım ve mutlu oldum. Radyoya gönül veren biri olarak.  Ereğli’de ve Bölge’de bu denli sevildiğiniz için. Ama bizim seninle olan hikâyemizi anlatacak mısın? İlk tanışmamızı.

Arzu Tekin: Tabi ki; Sene 2003,Antalya’da Kemer’de tatildeyiz. Sevgili Gönül Dostu Füsun’da bizim bulunduğumuz otelde tatil yapıyormuş ailesiyle birlikte. Bir akşam kendisiyle bir araya geldik, o kadar güzel bir karşılaşma ve sohbetti ki radyoculuk üstüne çok kıymetli bir sohbet etme fırsatı buldum kendisiyle. Hepsi benim aklımda. Ben kendisine ne sorduysam hafızama aldım ve radyoculuk adına çok değerli bilgiler edindim kendisinden. Mütevazı, samimi ve muhteşem bir sohbetti benim için.

Gönül Dostu Füsun: Ne güzel konuşuyorsun, ne tatlısın Arzu’cuğum. Ben şu an çok mutlu ve heyecanlıyım. Kendi yayınımdaki gibi rahat değilim. Çok mutlu oldum ve gurur duyuyorum. Radyoya değer veren, radyoyu seven herkes başımızın tacıdır. Sen de çok büyük emekler veriyorsun. Fotoğraf çektirmiştik o gün. Fotoğrafı bana gönderdiğinde oğlun kucağımda ve şimdi kocaman olmuştur. Seneler nasıl geçmiş Arzu. Evet güzel bir tesadüftü annem ve kız kardeşimle tatile gelmiştik. O günü hiç unutmuyorum. O günden bu güne çok güzel bir yol aldığın için gurur duyuyorum seninle. Ortak dinleyicilerimiz de var. Bu sabah yayınımda bahsederken de gördüm. Ereğli’de dinleniyorsunuz ve bu çok güzel bir şey. Peki, bugün bana ne çalacaksın? Bir gün inşallah yan yana gelmekte nasip olsun tekrar. Eğer bir gün gelirsem Ereğli’ye hemen yanınıza geleceğim. Sen de lütfen İstanbul’a gelirsen radyoya bekliyorum.

Arzu Tekin :  İnşallah. Genelde programın sonunda davet ederiz ama yine tekrarlayacağız. Gönülden isteriz. Davetimiz her zaman geçerli. Ekip arkadaşlarımızda içeride dinliyorlar size sevgi ve selamlarını iletiyorlar. Ne isterseniz. .Radyo sizin.

Gönül Dostu Füsun:   Ekip çok önemli. Onlar biliyorsun ki sevgili Arzu görünmez kahramanlar, sadece yayın yapmak değil işimiz. Ya da bir tek biz varız gibi gözükse de her birinin ayrı emeği olan bir işimiz var.

Arzu Tekin : Kesinlikle katılıyorum. İyi bir ekip olmak kadar ekip uyumu da çok önemlidir. Ne mutlu ki bunu elimizden geldiğince yakaladığımıza inanıyoruz. Biz her şeyden önce Ereğli FM olarak bir aileyiz..

Gönül Dostu Füsun: Evet. Kesinlikle. Radyo Turkuvaz da bir aile radyosu. Şükürler olsun gönlüme göre verdi ekibimi Yaradan. İnsanın evine ve işine koşarak gitmesi gerekiyor.

Arzu Tekin: Sevgili Gönül Dostu, yıllarca Türkiye’de sizi bu isimle tanıdık, dinledik, gönlümüze aldık. Program ismini dinleyiciye hakkını%100 hissettiren isim, sizi zaten tanıyoruz ama Gönül Dostu Füsun, radyo aşkı ne zaman başladı biraz bahseder misiniz?

Gönül Dostu Füsun: Öncelikle ruhum 17,Yay Burcuyum(seninle aynı burçtanım sevgili Arzu) Lise sonrası babam mühendis olmamı isterdi. Benim daha çok sanata yatkınlığım varmış aslında. Müzik ve tiyatro diyorlardı hep öğretmenlerim benim için, konservatuar sınavlarını kazandım. Babam izin vermedi. Araya annem ve aile büyükleri girdi. Opera şanı kazandım. Aslında benim hedefim müzik öğretmeni olmaktı. Anadolu’ya gitmek, oradaki güzel yavrularımızın hayatlarına dokunmak. Müzik de arada bir vesile idi. Babamın isteği üzerine,çalışma ekonomisine de girdim. Bakma yayınlarda rahat konuşurum ama hala utangaçta bir mizacım vardır. Hayat beni radyoyla karşılaştırdı. Ben okurken Fatih’de bir arkadaşım yerel bir radyo da, o dönemde komşularımızın çocuklarına ders veriyordum. Çocuklardan biri Füsun abla radyodan hediye kazandım ama bir türlü vermediler sen yardımcı olurmusun dedi. Annem o dönemde evde hep İstanbul FM dinlerdi. Radyoya gittim ve çocukların hediyesini niçin vermediniz dediğimde orada bir dostluk oluştu. Sonra ben o radyoyu dinlemeye başladım. Bir anda kendimi iyi bir radyo dinleyicisi olarak buldum. Ve çeşitli etkinliklerle bir arada bulunduk. Bir gün arkadaşım İstanbul FM radyo programcıları yetiştirmek istiyor dedi ve kendisine eşlik etmemi rica etti. Peki dedim. Gittiğimizde bana siz de ses kaydı verecek misiniz? dediler.

Hayır arkadaşımla geldim dediğimde, arkadaşım bana döndü ve evet o da ses kaydı vericek dedi. Kağıdı elime verdiler okudum ve anons yaptım. Sonrasında 2 gün sonra beni aradılar. Okuyorum ve ben radyocu olmak için gelmedim oraya. Annem teşvik etti ve gel birlikte gidelim dedi. Gittik ve kulakları çınlasın oradaki Naci bey biz seni yetiştirmek ve seninle çalışmak istiyoruz dedi. Okuyorum, kurslara gidiyorum. Fakat tüm yollar açıldı. Benim radyo yolculuğum bu şekilde başladı. İki konservatuar ve çalışma ekonomisi ön lisansla yorucu bir dönem olmuştu. Sonrasında kaçtığım mikrofon benim hayatım, her şeyim oldu.

Arzu Tekin: İyi ki de oldu. Türkiye, bir Gönül Dostu kazandı. Sevgili Gönül Dostu,90’lı yıllarda radyo yayıncılığı ve günümüzde radyo yayıncılığı dediğimizde neler söylemek istersiniz?

Gönül Dostu Füsun: Her şeyin başlangıcı çok güzel sevgili Arzu, ne kadar fazlaysa çeşit kıymet bölünmeye başlıyor.1990’lı yıllarda özel radyoların çıkışıyla birlikte kasetler, CD ler, datlar vardı. Sonrasında dijital teknoloji oluştu ve dönüşmeye başladı her şey. Aslında radyo hiç değişmiyor, hep var sadece yer değiştiriyor. Geçiş yaparken o ruhu ve heyecanı kaybetmemek gerekiyor. Belki daha zordu CD leri, kasetleri çıkarıp takmak. Ama bir o kadar da heyecan verici idi.

Arzu Tekin: CD kapağını önce özenle incelerdik, reklamları yayınlayacağımız zaman her reklamın numarası olurdu vs.

Gönül Dostu Füsun: Değişen teknoloji ne olursa olsun; radyonun ruhu hiç bir zaman değişmez..

Arzu Tekin: Dinleyiciyle buluşmak, sesli medyanın en güzel örneklerinden biridir radyo. Fakat her meslekte olduğu gibi görünmeyen zorlukları da var bir o kadar. Örneğin çok ciddi maliyetler ve ödemelerle karşı karşıyayız aynı zamanda. Müzik birlikleri(evet haklı olarak tabiki) fakat artan elektrik giderleri vs. bu anlamda bir çok meslektaşımız mücadele vermekte. Öncelikle bu anlamda bana göre Türkiye’nin her yerindeki, Yerel, Bölgesel, Ulusal hiç fark etmez. Maddi, manevi desteğini esirgemeyen tüm radyo sahiplerine öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Hem mesleğimizi icra etme fırsatı sundukları hem de istihdam sağladıkları için.

Gönül Dostu Füsun: Evet haklısın Sevgili Arzu, radyonun maliyetini belki konuşmayacağız burada ama, çok büyük maliyetleri ve giderleri var. Yeni dönemde daha rahatlatıcı düzenlemeler gelecek inşallah. Bunun için çalışmalar yapılmakta. Ve ben buradan bizi dinleyen iş insanlarına, yatırımcılara dijital mecraya reklam bütçesi ayırırken radyolara da reklam verilmesi konusunda imtina göstermelerini rica ediyorum. Örneğin, İnsanlar aracına bindiğinde radyoyu açıyor önce, radyo her yerde, telefonunuzda, evinizde, iş yerinizde. Radyo reklamı çok değerlidir. Radyoya reklam veren herkese teşekkür etmek istiyorum.

Arzu Tekin: Bizlerde teşekkür ediyoruz. Haklısınız ve bende şunu eklemek isterim ki, radyo reklamları hedefe ulaşmak için en isabetli tercihlerden biridir.

Son olarak radyo yayıncılığına ilgi duyan genç arkadaşlarımıza neler tavsiye edersiniz?

Gönül Dostu Füsun:  Daha önce kurslar vardı. Şimdi radyo, televizyon bölümleri var çok şanslılar, kitap okusunlar, araştırsınlar, ne istiyorlarsa istedikleri şeyin üzerine gitmeleri gerekiyor. Hangi branş olursa olsun.

Arzu Tekin: Sevgili Gönül Dostu, çok teşekkür ederim bu güzel sohbet için, Ereğli FM adına, programım adına ve dinleyicilerimiz adına. Bu tatlı buluşma için sevgili Funda’ya sevgilerimizi ve teşekkürlerimizi iletiyoruz. En kısa sürede yan yana görüşmek üzere. Radyo Turkuvaz çalışanlarına Ereğli FM ailesi olarak selamlarımızı iletin lütfen.

Gönül Dostu Füsun: Ben çok mutlu oldum. Değer verdin, kıymet verdin yayınına bağlandım. Benim için çok özelsiniz. Geleceğim inşallah. İstanbul’dan, Ereğli’ye selamlar sevgiler. Tüm dinleyicilere ve Ereğli FM ekibine selamlar..

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019

hayran6
gülücük2
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
Aslı Ece

09 Haziran 2022 - 16:10

İkinizde muhteşemsiniz .Öğleden önce Turkuaz, günün ikinci yarısında Ereğli FM..

Yorum Yazın

Canlı Radyo