Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

“FINDIK BAHANE, ÇOCUKLAR ŞAHANE“

“FINDIK BAHANE, ÇOCUKLAR ŞAHANE“

Akçakoca’ya fındık toplamak için gelen mevsimlik tarım işçilerinin çocukları, Genç Hayat Vakfınca yürütülen "Fındık Bahane, Çocuklar Şahane Projesi" kapsamında fındık bahçelerinde çalışmak yerine gönüllü öğretmenlerden Türkçe, matematik ve sosyal bilgiler dersi alıyor.

Genç Hayat Vakfı Proje Koordinatörü Ozan Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki iki okulda tarım işçilerinin çocuklarına okul öncesi eğitim verdiklerini, bu sayede memleketlerine dönen öğrencilerin okullarına daha kolay adapte olduklarını söyledi.

Projeyi bir hayalden yola çıkarak hazırladıklarını ve başarılı olduklarını anlatan Çetin, şunları kaydetti:

"Biz daha fazla alana ulaşarak çok çocuğu projeye dahil etmeye çalışıyoruz. İnsanlar çocuklarını bize gönderdiğinde gözleri arkada kalmıyor. Çocuklar sabah servislerle alınarak okula getiriliyor. Kahvaltıları yaptırıldıktan sonra formal eğitim alıyorlar. Bu formal eğitimler gönüllü öğretmenler tarafından veriliyor. Eğitimin her alanında eğlence var. Türkçe, matematik ve sosyal bilgiler gibi dersleri eğlenerek öğreniyorlar.

Öğleden sonra ise spor aktiviteleri, dans, resim, sinema, el sanatları ve tiyatro gibi atölye etkinlikleri gerçekleştiriyorlar." 

- "Temel amacımız sosyal etkileşmeyi sağlamak"

Çetin, çocukların proje sayesinde sosyalleştiklerini dile getirdi.

Projeye mevsimlik işçilerin yanında yöredeki çocukların da katıldığına işaret eden Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu da çocukların kaynaşması, sosyalleşmesi anlamına geliyor. Çocuklarımız burada günlerini eğlenerek ve öğrenerek geçiriyor. Projemiz 4 Eylül’de son bulacak. Hedefimiz bu yıl 300 çocuktu, bu sayıya ulaşamadık. Daha 10 gün önce başladığımız çalışmalarda 278 sayısına ulaştık. Bu da amacımıza adım adım ilerlediğimizi gösteriyor.

Bu projenin ileride model olmasını hedefliyoruz." 

- "Çok sayıda gönüllülük başvurusu alıyoruz"

Projede görev almak isteyenler için "Gönüllülük Akademisi" kurdukları bilgisini veren Çetin, gönüllülerin profesyonel ekiple çalıştıklarını anlattı.

Çetin, gönüllülerin donanımlı olmasını arzuladıklarını aktararak, şunları kaydetti:

"Bunun için de profesyonel arkadaşlarla saha eğitimi alıyorlar. Türkiye’nin 83 üniversitesinden, 55 kentten ve sivil toplum kuruluşlarından 335 gönüllülük başvurusu aldık. Bu başvurular değerlendirme sürecine girdi ve 117 kişi bizden eğitim aldı. Daha sonra sahaya çıkacak ekip belirlendi ve 84 kişi artık bizimle gönüllülük esasına göre çalışmakta.

Yani 84 arkadaş bu projede gönüllü oldu. Bu arkadaşlar ülkemizin farklı noktalarından geldikleri için kültürlerin bir araya gelmesi sağlandı. Bu kültür alışverişleri projenin daha da derinleşmesi, zenginleşmesini sağladı." 

Projeye dahil olan 12 yaş ve üzeri 50 çocuğa aylık 100 lira burs vermeyi hedeflediklerine dikkati çeken Çetin, "Amacımız çocukların okula gitmelerini teşvik etmek ve aileleri tarafından tarlaya getirilerek para kazanmaya zorlanmasını engellemek" dedi.

Çetin, projede eğitim alan 12-15 yaş grubundaki çocuklardan 50’sine aylık 100 lira burs vereceklerini sözlerine ekledi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo