Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

EYLEMLER SÜRECEK..

EYLEMLER SÜRECEK..

Tat Metal Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ’de yaşanan işten çıkarma iddialarına, Türk Metal Şubesi sert  tepki gösterdi.

400 işçisi bulunan Tat Metal’de örgütlenme çalışmalarını sürdüren, aynı zamanda Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nda (Erdemir) yetkili Türk Metal yöneticileri, 1000’in üzerinde Erdemir işçisiyle birlikte otobüslerle geldiği Karadeniz Ereğli Organize Sanayi Bölgesi’nde şirkete yaklaşık 500 metre mesafede araçlardan inerek yürüyüşe geçtiler.

Çeşitli sloganlar atarak Tat Metal önüne gelen işçiler, burada da emek ağırlıklı sloganlarını sürdürdüler.

Türk Metal Şube Başkanı Metin Ercan, burada yaptığı basın açıklamasında, fabrika önündeki eylemi, Tat Metal’in işçi üzerinde oluşturduğu baskı ve işten çıkarmalara yönelik gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ercan, Tat Metal’deki örgütlenme çalışmalarına, fabrikadaki işçilerin talebi üzerine başladıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“YETERLİLİK BAŞVURUSU YAPTIK”

Burada çalışan işçi arkadaşlarımızın talebi üzerine Tat Metal’de başlattığımız örgütlenme çalışmalarımızda sonuca gidilmiş, oldukça kısa sürede de ’tespit talebini’ yapar hale gelecek üye sayısına ulaşmış bulunuyoruz. Bu kapsamda da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na “Üye Yeterlilik Tespit Talebi”nde bulunduk.

İŞÇİYE GÖZDAĞI VERDİLER

Çalışanın, emeğinin karşılığını daha iyi alabilmesi, daha iyi koşullarda iş hayatını sürdürebilmesi için verdiğimiz mücadelede ne yazık ki üzücü olaylar da yaşıyoruz. İşte burada gerçekleştirdiğimiz eylemin ana sebebi de, örgütlenmek isteyen işçilerin bu talebine sıcak bakmayan işverenin, tüm çalışanlara adeta gözdağı vermek için işçi çıkarmalara yönelmesidir

“İŞTEN ÇIKARILDI, GELME” DENİLDİ

Şu anada kadar ne yazık ki 20 kadar emekçi kardeşimize ’işten çıkarıldın, gelme’ denildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.Şirket yetkilerinin, çalışanları bire birer odalara çağırıp, ’e-devlet’ şifreleri isteyerek, sendikamıza üye olup olmadıklarını belirlemek ve ’işten atarız’ tehdidiyle üyelikten ayrılmalarını sağlamak için baskı yaptıklarını da biliyoruz. “BU ANAYASAL SUÇDUR”

Bu anayasal bir suçtur. Bunları isteyenleri de tespit ettik. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili suç duyurusunda bulunacağız.İşçi kardeşlerimizin böylesine haklı taleple geldikleri sendikamız Türk Metal’in, yaşanan bu olumsuzluklar karşısında duyarsız kalması mümkün değildir, bunu da bizden kimse beklemesin.

EYLEMLERİMİZ ARTARAK SÜRECEK

Gerek işten çıkarılan arkadaşlarımız ile çıkarılacağı söylenen arkadaşlarımızın iş yerlerine geri dönmeleri, gerekse işten çıkarmaların son bulması amacıyla, Türk Metal Sendikası ve sendika üyesi Erdemir işçilerimizle birlikte buradaki eylemimizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

İŞÇİLER ANLATTI

Diğer yandan, Tat Metal’den işten çıkartıldıklarını iddia eden bazı işçiler, kendilerine şirket yetkililerince büyük baskı uygulandığını anlattılar.

Sendikaya üye olmamaları konusunda gördükleri baskıya rağmen, sendika istediklerini belirten işçiler, şöyle konuştular.

“asgari ücretle çalışanlarımız var. Birçok sosyal hakkımızı alamıyoruz. Fazla mesai yaptırılıyor. Bunların giderilmesi için Türk Metal’e üye olduk. Ancak şirketten büyük baskı gördük. İşten çıkarıldıktan sonra tekrar çağırarak sendikalı olmamamız yönünde söylemde bulundular. Halen içerideki arkadaşlarımızı özel odalara alarak sendikadan istifa etmelerini istiyorlar.

Bize her şeyin iyiye gideceğini söylediler ama her şey kötüye gidiyor. İkramiyemizi., mesailerimizin yarım saatlerini kestiler. Arkadaşlarımızın bir yıldır 12 saat çalıştırılıyor. İnsani muamele göremiyoruz, tehdit altında çalışıyoruz. Hiçbir sosyal hakkımız, bayram ikramiyemiz yok. Maaşlarımız en taban fiyattan ödeniyor. Şu anda 1000 liraya çalışan arkadaşımız var.”

Ercan’ın konuşmasının ardından bir süre daha slogan atan işçiler, olaysız şekilde geldikleri otobüslere binerek OSB’den ayrıldılar.

Bu sırada İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, eylem sırasında güvenlik tedbiri aldı.

Eylem sırasında Türk Metal üyesi bir Erdemir işçisinin, robot kamera ile havadan çekim yaptığı gözlendi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın