Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

EROZYONLA MÜCADELE HAFTASI!..

EROZYONLA MÜCADELE HAFTASI!..

TEMA Vakfı Zonguldak Şubesi Başkanı Berran Aydan, insan faaliyetlerinin bir sonucu olarak atmosfere salınan sera gazlarının iklim değişikliğinin temel nedeni olduğunu söyledi.

Aydan, Erozyonla Mücadele Haftası dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, vakfın erozyon, su ve kuraklık konusuna dikkat çektiğini vurguladı.

İklimle toprağın birbiriyle çok yakından ilgili doğal varlıklar olduğunu belirten Aydan, şöyle konuştu:

"Atmosfer ile toprak birbiri arasında gaz alışverişi yapmaktadır ve bu süreçler karbon döngüsünün önemli bir parçasıdır. Toprak, okyanuslardan sonra dünyanın en büyük karbon yutağıdır ancak karbonun toprakta kalma zamanı ve biyolojik çeşitliliğe yönelik yaptığı katkı toprağı en önemli depo yapmaktadır. Diğer yandan atmosferde meydana gelen iklim olayları, toprak oluşumunu ve doğal erozyonu sağlar. İnsan faaliyetlerinin bir sonucu olarak atmosfere salınan sera gazları, iklim değişikliğinin temel nedenidir. Yine insan faaliyetlerinin sonucunda gerçekleşen, bu faaliyetlere olanak sağlayan arazi kullanımı, diğer arazi bozunumu türleri yanında hızlandırılmış erozyona neden olmaktadır. Yani toprağın yanlış kullanımı ve kaybı atmosfere daha fazla sera gazının salımına neden olur."

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın