Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

EREĞLİ’NİN DÜŞMANDAN KURTULDUĞU GÜN

EREĞLİ’NİN DÜŞMANDAN KURTULDUĞU GÜN

Zonguldak ili Ereğli ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşu


Zonguldak ili Ereğli ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yılı, düzenlenen törenle kutlandı. 
Alınan bilgiye göre, “18 Haziran” haziran için saat 11.00’da Atatürk Anıtı önünde başlayan törende Kaymakamlığı komutanlık ve Belediye çelenkleri sunuldu. Saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi. Bu sırada ise göndere 3 Türk Bayrağı çekildi. Güne ilişkin yapılan konuşmanın ardından halk oyunları ekiplerinin gösterileri izletildi.
İlçede, çeşitli spor branşları müsabakalarında dereceye girenlere madalya, En Güze Çilek yarışmasında ise başarı elde eden üreticilere ödülleri verildi.
Kutlamalar kapsamında İnönü Parkı’nda kurulan sanat atölyesinde resim yapan sanatçılar da ziyaret edildi.
Kutlamanın son durağı ise Alemdar Anıt Gemi oldu. Kutlamalar, buradaki programa ile son bulu.
Öte yandan Karadeniz Bölge Komutanlığı Limanı’nda ki Karakol Gemisi gemileri de halkın ziyaretlerine açıldı.

-OLAY-

18 HAZİRAN EREĞLİ’NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve kurtuluş mücadelesinin lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı istiklal ateşinin ilk ısıttığı kentlerden biri olan Karadeniz Ereğli’de, yurdun dört bir yanını ele geçirmeye çalışan işgal devletlerinin stratejik noktalardan biri olarak gördüğü Karadeniz Ereğli, 8 Haziran 1920’de Fransızlar tarafından işgal edilmişti.
Bu işgale halkıyla beraber omuz omuza ve yürek yüreğe direniş gösteren ve başka bir devletin gölgesi altında yaşamaya asla tahammül etmeyeceği gerçeğini ortaya koyan Karadeniz Ereğli, işgalden Sadece on gün sonra kendisini kurtaran ilk ilçe olmuş ve Türk tarihinde ayrı bir yer elde etmiştir. 18 Haziran 1920 tarihinde düşman işgalinden kurtulan Karadeniz Ereğli, bu işgalden sadece sekiz ay sonra da 9 Şubat 1921’de Alemdar Gemisi ve onun kahraman mürettebatı ile bir başka tarihi destana daha imza atmıştır.
Kurtuluş Savaşımızın tek deniz savaşını Karadeniz Ereğli açıklarında veren Alemdar, günümüze destan olarak gelen bu savaş sonrasında da işgal devletlerine karada olduğu gibi denizde de hiç unutamayacakları bir yenilgi tattırmıştır. Rusya’ya taşınan askeri malzeme yüklü gemilere rehberlik eden Alemdar, Rum çeteleriyle verdiği mücadelelerle de topraklarımızın nefes almasında önemli bir paya sahip olmuştur.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran2
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın