Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

EREĞLİ’DE BÜTÇE FARKI 12 MİLYON 388 BİN LİRA

EREĞLİ’DE BÜTÇE FARKI 12 MİLYON 388 BİN LİRA

*Belediye bütçe giderlerinin 172 milyon 687 bin lira, bütçe gelirlerinin ise 160 milyon 299 lira olduğu duyuruldu.
*Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, kısa adı Erdemir olan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nın Kızılcapınar Barajı'ndan gelen içme suyuna Ereğli Belediyesi'nin katkı payı ödemeyeceğini bildirdi.

Ereğli Belediyesi Kasım ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın ilk oturumu Hüseyin Uysal başkanlığında gerçekleştirildi.

Uysal, Atatürk Kültür Merkezi’ndeki toplantının ilk oturumunda gündem dışı konuşmasında, Erdemir uhdesindeki barajdan gelen şebeke suyuna katkı payı ödemeyeceğini söyledi. Kurum ile varılan iyi ilişkilerin etkili olduğunu aktaran Uysal, katkı payının 10 milyon dolar tutarında olduğunu da ifade ederek, şöyle dedi:

ERDEMİR’DEN ÖNEMLİ KATKI...
“Kızılcapınar Barajı’nın gerek kamulaştırması gerekse inşaat faaliyetleri Erdemir tarafından yapılmıştır. Burada içme suyu kullanma hakkımız ise yüzde 29'dur. Erdemir; belediye ve Devlet Su İşleri arasında imzalanan protokol ile bizden hiçbir katkı payı almayacak. Katkı payı olan 10 milyon doları almadan içme suyunun yüzde 29'nu kullanma hakkını Ereğli Belediyesi'ne verdiler. Önümüzdeki günlerde iyi ilişkiler çerçevesinde görüşmelerimiz devam sürecek.”

BÜTÇE FARKI 12 MİLYON 388 BİN LİRA
Gündem maddeleri arasında dikkat çeken 3 madde olan; belediye 2019 yılı performans görüşmeleri, belediye 2019 yılı ve izleyen 2 yılı gelir-gider bütçeleri ile finansman ekonomik sınıflandırılması bütçesinin görüşülmesi, belediyenin 2018 mali yılı gelir tarifesine ilave yapılmasının görüşülmesi masaya yatırıldı.
Bütçe giderlerinin 172 milyon 687 bin lira, bütçe gelirlerinin ise 160 milyon 299 lira olduğu duyuruldu. Gelir ve gider bütçeleri arasındaki fark olan 12 milyon 388 bin liranın İller Bankası borçlanması ile karşılanacağını tahmin edildiğini aktarıldı.
Bu madde görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.
Öte yandan, diğer gündem maddeleri de ilgili komisyonlara incelenmek üzere sevk edildi. Meclis üyeleri Yusuf Kalay (AKP), Sibel Yıldız (CHP) ve Sertan Ocakcı’nın (CHP) şehir dışında oldukları gerekçesi ile katılmadığı Meclis Toplantısı, sonraki gün (8 Kasım) görüşülmek üzere kapatıldı.

Öte yandan, Meclis Toplantısı’nın ilk oturumu Ereğli Belediye Başkan Aday Adayı CHP’li Buket Müftüoğlu’da takip etti. 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük3
şaşkın1
hayran0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın