Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

EREĞLİ PİLOT BÖLGE SEÇİLDİ

EREĞLİ PİLOT BÖLGE SEÇİLDİ

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde ’ambalaj atığı geri dönüşüm uygulamasının’ başladığı bildirildi.
Ereğli Belediyesi Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Batı Karadeniz’in pilot bölgesi olarak seçilen ilçede, Belediye ve Zonguldak Valiliği Özel İdare ve Belediyeler Çevre Altyapı Temel Hizmetler Birliği Başkanlığı (ZONÇEP) işbirliğiyle gerçekleştirilecek ambalaj atığı geri dönüşüm uygulaması kapsamında, Korubaşı TOKİ konutlarına 6 adet geri dönüşüm ambalaj atığı konteynırı konuldu.
ZONÇEP ve Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Op. Dr. Hüseyin Uysal, burada yaptığı konuşmada, ilçenin ambalaj atıklarının geri dönüşümle ilçe ekonomisine kazandırılacağını söyledi.
Gıda ve temizlik ürünleri ambalajları, süt ve meyve suyu kutuları, cam veya plastik şişeler, cam kavanozlar, konserve kutuları, alüminyum içecek kutuları gibi ambalaj atıklarının toplanacağını belirten Uysal, şöyle dedi:
110 TON ÇÖP, YÜZDE 25 AZALACAK
“Bölgemizde ve ilçemizde oluşan çöpün yaklaşık yüzde 25’i ambalaj atığıdır. Daha temiz bir çevre, daha temiz bir ilçe, daha temiz bir mahalle için aldığımız ürünlerin ambalajlarını evlerimizde çöpten ayrı bir torbada biriktirerek, evimize en yakın ambalaj atığı konteynerine atalım. Bu uygulama için, ilçemizde ilk olarak TOKİ konutları seçtik.
Bu çalışma sayesinde doğal kaynaklarımız tüketilmeden atık ambalajlardan yeni hammadde üretilmesi ile çevrenin korunmasına katkı sağlanacaktır. Şimdiye kadar çöpün içine karıştırılan bu atıkların ayrı toplanması ilçemizin çöp miktarını da azaltacaktır. Halkımızdan beklentimiz, ambalaj atıklarının ayrı toplanması uygulamasına katılarak doğal kaynaklarımızın korunması ve geleceğe daha temiz bir dünya bırakılması konusunda bize destek olmalarıdır.”
Amacımız, başkanlığını yaptığım ZONÇEP ve belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün yapacağı bu örnek ve pilot uygulamayı yaygınlaştırarak ilçemizde günlük olarak toplanan 110 ton çöpün yüzde 25’ni de bu yolla azaltmak ve bu yolla ilçe ve bölge ekonomisine katkıda bulunmaktır. Haydi Ereğli. Çevremizi koruyalım, atıklarımızı geri dönüşüme kazandıralım.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın