Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

EREĞLİ’Lİ GENÇ YETENEK!..

EREĞLİ’Lİ GENÇ YETENEK!..

İstanbul’da süren 4. Uluslararası Klarnet Festivali’ne katılarak girdiği yarışmada birincilik elde eden Zonguldak’ın Ereğli İlçesi doğumlu genç klarnet ustası Alihan Sarı, ilçe dönüşünde Hakimiyet için verdiği mini konserde, şehitler anısına ’Çanakkale Türküsü’ çaldı.

Ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı’nın sanat direktörlüğünü üstlendiği Uluslararası Klarnet Festivali, 10-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinlikler zinciriyle İstanbul’da devam ediyor.

ÇAĞRI’NIN KLARNETİNİ KAZANDI
Festivale, Ereğli’den katılan Erdemir Güzel Sanatlar Lisesi 2’nci sınıf öğrencisi Alihan Sarı (16), Hakimiyet’e yaptığı özel açıklamada, ülkenin dört bir yanından gelen 25 klarnet ustasının katılımıyla yapılan ’en iyi klarnet üfleme’ yarışmasında birinci olduğunu söyledi. Yarışma sonunda ise Serkan Çağrı’nın sahnede kullandığı klarnetin birincilik ödülü olarak kendisine verildiği anlatan Sarı, şöyle konuştu:
“Kerem hocam, bana sürpriz yaptı ve haberim olmadan beni yarışmaya kaydettirdi. Aslında amacım dereceye girmek değildi. Sevincimin sebebi, yarışmaya katılmak değil, orada, saygı duyduğum üstatlarımı görecektim. 
Yarışmanın sonunda, birinci olduğumu duyunca çok şaşırdım. Serkan hocam bana, kendi klarnetini hediye etti. Hayal ediyordum, bu klarnetin elimde olmasını çok istiyordum. Serkan hocamı çok dinliyordum.
Bundan sonraki yıllar için hedeflerim var. 5 yaşımdan beri klarnet üflüyorum. Konservatuara gitmek ve TRT sanatçısı olmak istiyorum. Çünkü bu benim, çocukluk hayalim.”

EĞİTİMİ İÇİN SPONSOR GEREK..!
Alihan Sarı’nın yarışmaya girmesini sağlayan Ereğli’nin müzik guruplarından ’Faslı Şahane’nin kurucusu müzik öğretmeni Kerem Akbaş da, yaptığı konuşmada, 5 kişilik gurubun üyesi Alihan Sarı’nın gelecek vaat ettiğini öne sürerek şunları kaydetti:
“Katıldığımız festivalde, Alihan kardeşim birinciliği aldı. Bu bizi çok gururlandırdı. Kendisine, nazari konularda yardımcı oldum. Yeteneğini gördük ve geçen zaman zarfından kendini ilerletti. Şu anda, TRT İstanbul Radyosu sanatçısı Tanju Erol’dan da dersler alıyor. 16 yaşında olmasına rağmen çok yetenekli bir arkadaşımız. Türk müziği nazariyatı üzerine önemli ilerlemeler kaydetti. Biz, ilerisinin daha parlak olduğunu düşünüyoruz.”

Öğretmen Akbaş, Alihan Sarı’nın eğitimini karşılayabilmek için sponsor arayışı içinde olduklarını da sözlerine ekledi.

KAYNAK:http://www.ereglihakimiyet.com

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük1
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın