Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

EREĞLİ İÇİN ‘KURTULUŞ VAKTİ’

EREĞLİ İÇİN ‘KURTULUŞ VAKTİ’

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü, törenle kutlandı.
Devrim Bulvarı’ndaki Ereğli Kaymakamlığı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.
Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, yaptığı konuşmada, Ereğli halkının milli birlik ve beraberlik ruhunu en zor günlerde bile hiç kaybetmediğini söyledi. İlçe halkının, 97 yıl önce verilen mücadelede olduğu gibi her koşulda birlik ve beraberliğini üst düzeyde tutacağını öne süren Uysal, “Ereğli’yi özgürlüğüne kavuşturan, böyle bir şanlı tarihe sahip olmamızı sağlayan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi, bugün aramızda olmayan gazilerimizi ve tüm isimsiz kahramanlarımızı rahmetle anıyor, onların torunlarını saygı ve minnetle selamlıyorum" dedi.
ATATÜRK… GAZİ EREĞLİ…
Ereğli’nin, düşmandan kurtuluşunun tarihçisini de hatırlatan Uysal, en büyük payın Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ait olduğunu anımsatarak şu sözlerle konuştu:
“İlçemizde bu gelişmeye karşın, Belediye Başkanı Akmanoğlu Raşit ve Rüştiye öğretmeni Nimet Hoca Efendi öncülüğünde işgale karşı hızla Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurulmuş, o yıllarda Milli Mücadele çalışmalarını yürüten Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e durum bildirilmiştir. Ereğli’nin işgal edildiği ilk günden beri, her safhadan haberi bulunan, verdiği direktiflerle savaşa yön ve yardım sağlayan Mustafa Kemal, Ereğli’ye bir taraftan destek kuvvet gönderirken, Egemenliğine ve özgürlüğüne düşkün Ereğli halkı boş durmamış, Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında toplanarak Fransızlara ilk kurşunu sıkıp topraklarını direnişe başlamıştır. Ramazan ayının son on gününde Alaplı’nın köyleri, Gülüç, Kaptaş, Cuma ve Yalı boyundan gelerek Emekli Yüzbaşı olan Ereğli Kuvva-i Milliye Komutanı İzzet Dura Bey’in komutasında direnişe geçen vatanseverlerimiz, 10 gün süren milli mücadelenin sonunda, Ramazan Bayramı sabahı, Ereğli’yi düşman işgalinden kurtarmış ve ilçemiz ’Gazi Ereğli’ ismiyle tarihteki yerini almıştır.”
Başkan Uysal, konuşmasının son bölümünde ise Ereğli’yi özgürlüğüne kavuşturarak şanlı tarihe sahip olmayı sağlayan Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitleri rahmetle andığını sözlerine ekledi.
ÖDÜLLERİ PROTOKOL VERDİ
İlçede düzenlenen kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verildiği törene, Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Deniz Kurmay Albay Aykut Manioğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, siyasiler, kurum amirleri, gaziler, şehit yakınları, öğrenci ve öğretmenler katıldı.
ZİYARETE AÇILDI
Daha sonra Atatürk Anıtı arkasında bulunan Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Mensupları ve terör şehitlerinin anıtına gül bırakıldı, dua edildi. Etkinlikler kapsamında TCG Karadeniz Ereğli ve TCG Kilimli Karakol Gemileri, Bozhane Limanı’nda halkın ziyaretine açıldı.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük3
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın