Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

EREĞLİ FM'İN KONUĞU OLDU

EREĞLİ FM'İN KONUĞU OLDU

Başarılı müzik yönetmeni, besteci, yorumcu ve aranjör Suat Aydoğan ile çok özel sohbet.


Başarılı müzik yönetmeni, besteci, yorumcu bir çok albümün müzik yönetmenliği ve aranjörlüğünü üstlenen, bir çok ünlü ismin çıkış yapmasında emeği olan, müzik severlerin buğulu ses rengiyle severek dinlediği Suat Aydoğan;  Ereğli FM Yayın Müdürü Arzu Tekin’in hazırlayıp sunduğu Arzu’yla Devri Alem programının konuğu oldu, çok özel açıklamalarda bulundu.

 

Arzu Tekin: Suat bey hoş geldiniz. Sizi  dinleyicilerimizle buluşturmak çok güzel.

Suat Aydoğan: Merhabalar Arzu hanım, iyi yayınlar diliyorum. Öncelikle size ve Ereğli FM’e teşekkür ederim. Büyük bir keyifle ve memnuniyetle katıldım. Tüm dinleyenlere selamlar.

Arzu Tekin: Suat bey; sizinle ilgili saydık saydık bitiremedik. Bu başarılı müzik yolculuğunun öyküsü ne zaman başladı? Sizden dinleyebilir miyiz?

Suat Aydoğan: Arzucuğum  şöyle söyleyeyim. Ben biliyorsun yıllardır profesyonel müzisyenim. 25 yılımı verdim mesleğe. 20 yıl önce profesyonel kariyerime adımlarımı attım. Ritimci (darbukacı) olarak başladım. Ağabeyim (Mesut Aydoğan) ritm çalardı, çocukluğumda kendisinden görerek başladım. Sonrasında bateri ve klavye çalmaya başladım. Ben farklı düşünen bir adamım. Farklı denemeleri, değişikliği seven bir yapıya sahibim. Kendi üretkenliğimi keşfettim ve sonrasında beste yapmaya başladım. Yıllar bu şekilde birbirini kovaladı. Dünyanın en iyi müzisyenleri ya basçı,ya ritmcidir. Bana da nasip oldu. Benim ritmlerim de dikkat ederseniz çok güçlü ve hareketli gelir şarkılarda.

Arzu Tekin: Türkiye’de her biri kendi kategorisinde star olan ünlü isimlerde emeğiniz var. Hatta bazı şarkılarda, yılın en iyi aranjörü ödüllerini de görmekteyiz. Nedir? Suat Aydoğan farkı sizce.

Suat Aydoğan: Arzu’cum  şöyle söyliyeyim.25 yılımı verdim mesleğime. Türkiye’de bir çok değil,%90 ünlü, başarılı olan sanatçılarımızla dostlarımızla bu zamana kadar bir çok, onlarca, yüzlerce başarılarımız var. Bizler perde arkasında olduğumuz için dinleyiciler, müzik tüketicileri bizleri göremiyor. İyi yemek yediğiniz restoranın aşçıları gibiyiz bizler. Tamamıyla stüdyonun içerisinde yaşanan duygular var. Şarkıları burada hazırlıyoruz.(Tabi bu süreç aylarımızı alıyor) Sonrasında dinleyicilerimize sunuyoruz. Sizlerin de aracılığıyla. Bizler müziğin emekçileriyiz. Bir müzik yapmak, üretmek zor bir iştir. Her sanatçıya göre elbise dikmek gibi düşünebilirsiniz. Kısaca bizler de müziğin aşçılarıyız. İşin en önemli kısmı, emek vermek ve yeni şeyler deneyerek üretmek.

Siz radyocuların sayesinde ve sosyal medya yoluyla dinleyiciler artık bizleri daha yakından takip edip gözlemliyor. Ben yıllar önce aranjörüm dediğimde; aranjör nedir? diye soruyordu insanlar. Günümüzdeyse yaptığımız işin bilincinde olduklarını görmekteyiz. Bir aranjör şarkıyı çok güzel de yapabilir. Yine bir o kadar şarkının bütününü maalesef olumsuz yönde etkileyebilir. Aranjör farkı vardır diyebiliriz.

Arzu Tekin: Suat Aydoğan, çok başarılı özgün bir aranjör, yine besteci .Müzik yönetmenliği kimliğinizde öyle. Fakat bana göre Suat Aydoğan, ilk önce şarkı söylemeliydi. Ses renginiz şahsına münhasır dediğimiz türden. Buğulu ve içten. Mesela; Suat Aydoğan’la düet yapmak bence Banko.

Pop damar günümüz trendleri arasında yerini koruyor . Siz aynı zamanda, çok iyi alaturka, fantazi ve TSM yorumluyorsunuz. Biraz daha fazla sizin sesinizden şarkılar dinlemeliyiz bence.

Suat Aydoğan: Öncelikle çok teşekkür ederim. Ses tonum farklı. Ben normalde şarkı söylemiyordum. Ben şarkı söylerken dinleyicileri etkileyip etkilemediğini ilk etapta anlamıyordum. Dinleyicilerden aldığım ilgi alaka beni çok şaşırttı ve memnun oldum. Şarkıların yenilerini istiyoruz diye çok fazla talep geliyor. İlk şarkı söylemem sevgili Serdar Ortaç’la birlikte 2008 yılında, bestesi bana ait sözleri Serdar Ortaç’a ait Sana Değmez isimli şarkıyla oldu. Sevgili Serdar Ortaç’ın sesin çok güzel lütfen şarkının sonuna gir ve eşlik et beni kırma sesini insanlara duyurmak istiyorum diyerek ikna etmesiyle birlikte çok olumlu tepkiler aldığım bir çalışma oldu. (Benim şarkıyı biraz daha nağmeli kendi tarzımda yorumlamam) dinleyicinin yine olumlu yönde ilgisini çeken etkenlerden oldu. Şarkının sonundaki adam kim? En çok bu merak edildi. Tarz ayırımı yapmaksızın özellikle TSM yine benim için çok değerli ve özeldir. Buradan sevgili Arzu sizin aracılığınızla ilk defa Ereğli FM dinleyicileriyle paylaşmak istiyorum. Yeni şarkılarımız yolda, 2 şarkılık sözleri ve bestesi bana ait sıngle hazırlıyorum. Mart sonu inşallah dinleyicilerimizle buluşturacağız yeni şarkılarımı. Burdan ilk defa sevenlerimizle paylaşmış olduk sizlerin aracılığıyla. Bu arada yine sevgili Serdar Ortaç ‘a da tekrar teşekkür etmek istiyorum. Benim şarkı söylememi ısrarla kendisi istedi ve sizlerle sesimi buluşturmama vesile olduğu için. Ben yıllardır sevgili Serdar Ortaç’ın albümlerini yapıyorum.2002 yılından beri onlarca belki yüzlerce hit şarkı yaptık Serdar’la. İyi ki beni zorlamış ve şarkı söylemelisin mutlaka demiş. Bu arada işimi hiç bir zaman bırakmadım şarkı söylerken yine aranjelerime devam ediyorum.

Arzu Tekin:Bu arada geçtiğimiz aylarda Caroline’le birlikte yaptığınız düet çok başarılı olmuş.

Suat Aydoğan: Caroline bana geldi ve Suat’cığım ben seninle düet yapmak istiyorum, eski bir şarkı (Ta uzak yollardan) birlikte okuduk, şahane bir klip çektik. Çokta güzel oldu ve ilgi gördü.(Sevgili Caroline de sevgilerimi gönderiyorum)

Arzu Tekin: Profesyonel bir müzik insanı olarak, yeni nesil şarkılar hakkındaki görüşleriniz ve müzikle ilgilenen gençlere önerileriniz nelerdir?

Suat Aydoğan: Ben her müzik tarzına açığım .Çok güzel işler yapan repçiler var, blues ve caz bunlar da yürür bence.20 yıl önce biz Türkçe rap yapılmalı diye söylüyorduk. Gençlik severek dinliyor, benim de çok başarılı bulduğum yetenekli arkadaşlarımız mevcut. Müzikle uğraşan genç arkadaşlarımıza bakış açım pozitif. Müziğin sonu yok. Çok yetenekli gençler var. Sosyal medyayı doğru kullanarak, mutlaka başarılı olanlar dikkat çekiyor.

Arzu Tekin: Radyo dinliyor musunuz?

Suat Aydoğan: Günümün büyük bir bölümü stüdyo da geçiyor. Radyo yu çok seven bir insanım. Arabamda mutlaka radyo dinlerim ve siz radyocu arkadaşlarımızın da emekleri çok büyük. Bizim yaptığımız şarkıları insanlarla buluşturuyorsunuz.

Arzu Tekin:Kdz.Ereğli’ye geldiniz mi?

Suat Aydoğan: Enteresan bir şey var. Kdz.Ereğli adı geçtiğinde hep heyecan duyarım. İlginç bir pozitif enerji hissediyorum. Kdz.Ereğli ben de ismi geçerken bile bir rahatlama hissi uyandırır. İnşallah gelip gezmek ve stüdyo da karşılıklı yayın yapmak isterim sevgili Arzu.

Arzu Tekin: Sizi ilk fırsatta memnuniyetle Ereğli ‘de ağırlamak isteriz. Çok teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz. Size sağlık ve müzik dolu günler dileklerimizle.

Suat Aydoğan: Sevgili Arzu bir zaman ayarlayalım haberleşelim. Kdz.Ereğli ‘ye gelmek beni ayrıca mutlu edecektir. Allah sağlık verirse mutlaka geleceğim. Öncelikle sevgili Arzu sana ve Ereğli FM’e, tüm dinleyicilerimize çok teşekkür ederim. Bir sonraki yayınımızı  inşallah karşılıklı stüdyo da canlı canlı yapmak üzere.

Sevgiler selamlar herkese..

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019

hayran5
gülücük2
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo