Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

EREĞLİ DE TURİZM HAFTASI

EREĞLİ DE TURİZM HAFTASI

Karadeniz Ereğli’de, ilçenin tarihini anlatan panel gerçekleştirildi, Fotoğraflarla Ereğli’ adlı serginin açılışı yapıldı.


Turizm Haftası, Ereğli’de çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Etkinlikler çerçevesinde ‘Kdz. Ereğli’nin Tarihi ve Turizm Değerleri’ konulu bir panel de gerçekleştirildi.
Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonu’nda yapılan panele konuşmacı olarak BEÜ Ereğli Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Fatih Ercan, BEÜ Ereğli Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Hasan Köşker, Ereğli Tarih, Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tarih Öğretmeni Gürdal Özçakır katıldı.

"EREĞLİ EN ÖNEMLİ ARŞİVE SAHİP"
Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, panel sonunda yaptığı konuşmada, Kdz.Ereğli’nin tarihi, kültürel değerleri ve kendine özgü lezzetleri ile turizm açısından önemli bir arşiv niteliğinde olduğunu söyledi. Uysal, “biz yanımızda olanları fark etsek Karadeniz Ereğli en önemli arşive sahip. Ama gariptir yok sayılıyor veya biz kendi gücümüzün, miraslarımızın farkında değiliz” dedi.
Uysal, konuşmasında ayrıca, turizmin kalkınması adına yaptıkları ve yapacakları projelerden de bahsetti.

Dr. Fatih Ercan, panelin açılışında yaptığı konuşmada, Kdz. Ereğli’nin Batı Karadeniz’de yer alan, denize kıyısı olan bir yerleşke olma niteliği taşıdığını söyledi.  İlçede denizcilik ve sanayinin gelişmiş oluşunu, ilçede çok sayıda kişinin yaşayışını, dışarıdan göç alan kozmopolit bir yer olma özelliğinin göstergesi olduğunu belirten Ercan, “sahip olduğu doğal kültürel ve tarihi değerlerle ön plana çıkan şehir, önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Osmanlı Çileği, Elpek Bezi, Ereğli Kalesi, Cehennemağzı Mağaraları, Gazi Alemdar Gemisi, bölgeye özgü turistik çekiciliklerden bazılarıdır” dedi.
Dr. Hasan Köşker de, insanların yörelere ait lezzetleri tatmak için bile şehirleri ziyaret ettiklerini dile getirerek Kdz.Ereğli için de Osmanlı Çileği’nin önemine vurgu yaptı. 
Tarih Öğretmeni Gürdal Özçakır ise sunumunda; Kdz. Ereğli’nin 2 bin 500 yıllık çok eski bir tarihe sahip olduğunu, birçok farklı kültüre ev sahipliği yaptığını ifade etti ve ilçedeki tarihi ve kültürel değerler konusunda katılımcılara bilgi verdi.

'FOTOĞRAFLARLA EREĞLİ' SERGİSİ AÇILDI
Panelin ardından Kdz. Ereğli Fotoğraf Sanatı Amatörleri Derneği (KEFSAD) tarafından hazırlanan ‘Fotoğraflarla Ereğli’ adlı serginin açılışı yapıldı. Sergide, Ereğlili fotoğrafçı ve arşivci Engin Öztabak’ın arşivindeki Cumhuriyet dönemi ilçe tarihini yansıtan fotoğraflar yer aldı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran1
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın