Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

EREĞLİ'DE TÖREN DÜZENLENDİ

EREĞLİ'DE TÖREN DÜZENLENDİ

Karadeniz Ereğli’de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Gaziler için hazırlanan, Milli Mücadele Madalyası ve Beratlarının takdimi dolayısıyla tören düzenlendi.


Karadeniz Ereğli Öğretmenevinde Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce düzenlenen törene, Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Hüseyin Sami Uyar, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, Kdz. Ereğli Ağır Ceza ve Komisyon Başkanı İsmail Aydın, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Kemal Gümrükçü, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Erkan Bülbül, Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, gaziler ve gazi yakınları katıldı.

Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından yaptığı konuşmada, böyle bir törende bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek şunları söyledi:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti tarafından verilen bu madalyaları sizler büyük bir gururla taşıyacaksınız. Zamanlama itibarıyla biraz geç gelen bir madalya olabilir ama hiç biriniz Kıbrıs’a giderken bu madalya için veya bir beklenti için değil, ülkemizi korumak, ülkemizin bir parçasını korumak için oralara gittiniz. Bu açıdan biz Türk Milleti olarak sizlere minnettarız.

Olaylar karşısında ders almayı da bilmek lazım. Kıbrıs o yıllarda önemliydi, şu yıllarda önemsiz mi? Hayır belki şu an Kıbrıs daha da önemli. Her akşam haberleri dinlerken, en az beş dakikalık bir program Kıbrıs’a ayrılmış durumda. Üstü kadar altının da kıymetli olduğu daha yeni anlaşıldı. Sadece Kıbrıs mı önemli? O da hayır. Nerede bir Müslüman kardeşimiz varsa, nerede  ülkemizin bir vatandaşı varsa, biz buralara el uzatmak, destek olmak ve varlığını sağlamak zorundayız. Bugün Bosna’da, Balkanlarda, Myanmar’da, Suriye’de bir Müslüman kardeşimiz, vatandaşımız, soydaşımız varsa bunlara el uzatmak zorundayız.  El uzatmak istiyorsanız ülke olarak güçlü olmak zorundasınız. Güçlü değilseniz kendi kendinize zor yetersiniz, kimseye de el uzatamazsınız. ABD’ye bakıyorsunuz, neden her yerde var, çünkü kendi ekonomik güçleri var.”

“BU MADALYALAR BİR HAYKIRIŞTIR!”

Türkiye’nin ülke olarak bu ekonomik güce ulaştığını ifade eden Çorumluoğlu şöyle devam etti:

“Ama ekonomik güce ulaşmanın en önemli etkilerinden biri de birlik ve beraberlik içinde olmaktır. Bizim en yumuşak karnımız, belki bu birlik ve beraberlik içinde olmayı Amerika, Avrupa ve bizi bölmeye çalışan dış mihraklar çok iyi kullanıyor. Bugün Alevi Sünni diyorlar, yarın demokrat şu bu diyorlar, başka b ir sebep buluyorlar bizi bölmeye çalışıyorlar. Onun için dimdik, omuz omuza, nasıl beş parmağın beşi birbirinden ayrılmıyorsa, biz de bir arada olduğumuz sürece, Sayın Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu dünyanın gelişmiş ilk on ülkesi arasına sizlerin varlığıyla, bizlerin çalışmasıyla gireceğiz.

Bugün sizlere tevdi edilen madalyalar,  son derece önemlidir ve dünyaya bir haykırıştır. Yarın bize bir iş düştüğünde, hepimiz Kıbrıs’a nasıl çıktıysak, Bosna’ya, Suriye’de, Libya’ya da gideriz. Bu mesajı vermek açısından bu etkinlik önemlidir.  Buradaki bütün arkadaşlarımızla bizler gazi arkadaşlarımızın, şehit ailelerimizin emrindeyiz. Burada askeriyeyi temsilen değerli Bölge Komutanımız var, seçilmiş arkadaşları temsilen belediye başkanımız var. Hukuku temsilen savcılarımız, hâkimlerimiz var.  Özel sektörden yine değerli bir kuruluşumuz, Erdemir Genel Müdürümüz var. Beraber çalışmaktan onur duyduğum daire amiri arkadaşlarımız var. Yeter ki bir alo deyin, sizin bütün taleplerinizi yerine getirmek için çab sarf ediyoruz.”

27 GAZİYE MİLLİ MÜCADELE  MADALYASI

Konuşmaların ardından, Ereğli’den Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan 27 gazi veya yakınına törende bulunan başta Kaymakam İsmail Çorumluoğlu olmak üzere  protokol tarafından Milli Mücadele Madalyası ve beratları takdim edildi.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük3
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın