Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Ereğli’de Savaşı Objesi ve Resim Sergisi

Ereğli’de Savaşı Objesi ve Resim Sergisi

I. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebelerinin izlerini taşıyan obje ve resimler, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde açılan sergide gösteriliyor.


Merkezi Ankara’da olan Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı’nın İstanbul Şubesince hazırlanan "Çanakkale Zaferi’nin İzleri" konulu “Savaş Objesi ve Resim Sergisi” açılışı Ereylin Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, mesleğe başladığı stajyerlik dönemi yıllarını Çanakkale’de geçirdiğini söyledi. Savaşın yaşandığı Türk topraklarını karış karış iyi bildiğini belirten Madenoğlu, şöyle dedi:    
Madenoğlu: Aziz canlarını aziz toprağa verdiler
“Çanakkale Savaşları, daha doğrusu zaferi tarihimizde övündüğümüz ve gurur duyduğumuz zaferlerden bir tanesidir. Orada, kahramanca savaşarak vatan ve istikballeri uğruna, aziz bildikleri canlarını yine aziz toprağa verene 250 bin şehidimiz, tarihin unutulmaz sahnelerine gömüldüğü bir savaştır. O yerlerde, bende staj yapma şansını buldum. Staj yaptığım 5 ay boyunca, oraları adım adım, karış karış gezdim.”

Uysal: Milli şuurumuzu arttırıcı bir hareket
Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal da, sergilenen materyalleri görmekten ötürü duygulandığını ifade ederek; “Türkiye’ye geçerek, gittikleri yerlerde Çanakkale ruhunu özelliklere öğrencilere ve halka aşılıyorlar. Sergide, o yıllara ait silahlar ve savaş materyalleri var. Milli şuurumuzu arttırıcı bir hareket olarak, sergiyi başarılı buldum” diye konuştu.
Ereylin AVM Müdürü Hamit Altay ise ortaya konan sosyal projenin bir parçası olmanın mutluluğunu yaşadığını kaydederek, “AVM olarak bizde bir nebze olsun Çanakkale Sergisini Ereğli halkına, çocuklarımıza bu milli ruhu tekrar yaşatabilme gururu içerisindeyiz” dedi.

Çiçek bıraktılar    
Protokol üyeleri, birlikte kestikleri açılış kurdelesinin ardından, Morto Koyu önündeki Hisarlık Tepe üzerinde yer alan Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın maketten yapılmış tasviri ile üzerinde Ereğli ve Alaplılı şehitlerin adlarının yazdığı temsili mezarların olduğu bölüme kırmızı karanfil bıraktılar.
Ardından ise rehber Cengiz Taylan, ziyaretçilere sergiyi gezdirdi. Serginin 1 Aralık’a kadar açık kalacağı kaydedildi. 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
üzgün1
gülücük0
hayran0
şaşkın0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın