Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

EREĞLİ'DE 15 TEMMUZ !

EREĞLİ'DE 15 TEMMUZ !

Ereğli`de Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliği Anıt Önünde gerçekleşiyor.


Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı’nca Devrim Bulvarı Atatürk Anıtı önünde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı düzenlendi. Törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi. Kuran’ı Kerim ve salâ okunmasının ardından dua edildi.

Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Türkiye’nin, bir daha böyle bir durumla karşılaşmaması temennisinde bulundu.

YAPICI: “15 TEMMUZ'U UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”

Kaymakam Mehmet Yapıcı ise “Bugün, Devlet ve millet hayatında gördüğümüz en alçak, en sinsi, en kalleş saldırılardan biri olan 15 Temmuz hain darbe girişiminin, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türk Milleti tarafından tarihe geçen destansı bir mücadele ile bertaraf edilmesinin yıl dönümü” diyerek başladığı konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Türk Milleti söz konusu vatan olunca dün nasıl Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nda 7 düvele karşı koyup destanlar yazmışsa, 15 Temmuz’da da aynı ruh ve aynı inançla kurşunlara ve tanklara kendisini siper ederek yeni bir destan yazmıştır. Amacı; Ülkemizi bölüp, Suriye, Libya ve Irak’ta olduğu gibi dış işgallere hazır hale getirmek, kardeş kavgası başlatmak ve Sevr’i dayatmak olan bu alçakça girişim, Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti ve Türk Milletinin kahraman mücadelesi ile etkisiz hale getirilmiştir.

Dünya tarihinde bir ilki yaşatarak darbecilere darbe yapan büyük Türk Milletinin önünde saygıyla eğiliyorum.

Türk Milleti tıpkı 723 yıl önce Söğüt’te, 569 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi, bu ülkeyi kendisine yar etmemek için saldıranlara karşı Sakarya’da Kut’ül Ammare’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vererek tarihteki mümtaz yerini almıştır.

Kahraman Türk halkı üzerine açılan ateşlere, atılan bombalara, yöneltilen tehditlere, gözlerinin önünde vurulan insanlara rağmen asla geri adım atmamış, meydanı darbecilere bırakmamış, Emniyet Teşkilatı ve Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarıyla el ele vererek, bu darbe girişimine karşı tarihi bir duruş sergilemiştir. Tankların etkisiz hale getirilmesi başta olmak üzere dik duruşlarıyla memleketine ve geleceğine sahip çıkan insanımız, gece boyunca sayısız kahramanlık destanları yazmıştır. Bıyıkları henüz terlememiş gençlerden, 70 yaşındaki ihtiyarlara, işçisinden patronuna, köylüsünden şehirlisine kadar milletimizin tüm fertleri parti, meşrep, siyasi görüş farkı gözetmeksizin darbeciler karşısında tek vücut olmuştur. Darbe teşebbüssünde bulanan hainlerin karşısına dikilen vatandaşlarımız önlerinde arkalarında, sağlarında sollarında onlarca kişi vurularak yaralanmasına, şehit olmasına rağmen sabaha kadar yerlerini terk etmemişlerdir.

İnanıyoruz ki kalbi, aklı ve ruhu aydınlık Yüce Türk Milleti her geçen gün daha da güçlenerek Türk Bayrağı’nı, sonsuza dek şerefle dalgalandıracaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle ülkesi, Devleti, milleti ve bayrağı uğrunda bir an bile düşünmeden canlarını feda eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

Şehitlerimizin aziz hatıralarına ve kanlarıyla müşerref kıldıkları bu topraklara sahip çıkmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz'u unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde en büyük gücümüzün milletimizin birliği, beraberliği ve kardeşliği olduğunun bilincindeyiz.”

ERDOĞAN: “ALÇAKLIĞIN HESABINI SORDUK, SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ulusa seslenişi de, alana kurulan dev ekrandan izletildi. Erdoğan, "O gece Bedr'in aslanları kadar şanlı mücadeleleri sırasında bir gül bahçesine girer gibi toprağa düşen 251 şehidimize Allah'tan rahmet dileyerek başlamak istiyorum" dedi. Erdoğan şöyle devam etti:

 "Her birinin hikayesi ayrı bir destan olan şehitlerimiz, 'gömelim gel seni tarihe' desek sığmayacak kahramanlıklarıyla, bu millete kefen biçenlere hak ettikleri dersi vermişlerdir. Peygamberlikten sonraki en şerefli makama, Rabbimizin katında en yüksek mertebeye ulaşan şehitlerimize vefa borcumuzu, geride bıraktıkları emanetlerine sahip çıkarak ödemenin gayreti içindeyiz. Erkeği ve kadınıyla, genci ve yaşlısıyla, öğrencisi ve hocasıyla, işvereni ve işçisiyle, memuru ve esnafıyla, velhasıl her yaştan, her meslekten, her kesimden insanıyla, 'bu hayasızca akına gövdelerini siper ederek', sokakları ve meydanları doldurarak, gördükleri her yerde darbecilerin önlerini keserek, yeri geldiğinde önlerine katıp kovalayarak, anadan, yardan, evlattan, serden geçerek verdikleri mücadele sırasında gazilikle şereflenen kardeşlerimize de en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Hakk'a tapan milletimizin istiklal aşkı, hür yaşamış bayrağımızın nazlı dalgalanışı, yurdumuzun üzerinde ebediyen inleyecek ezanlarımızın sesi şahidimiz olsun ki; ülkemize ve milletimize yapılan ihaneti asla unutmayacağız.

Bu alçaklığın hesabını yakaladığımız, tespit ettiğimiz tüm hainlerden sorduk, sormaya devam edeceğiz. Öteki dünyada da bu iblis yoldaşlarının yakasına yapışacak, ruzi mahşerde peşlerini bırakmayacağız."

“MİLLETLERİ MİLLET YAPAN UNSURLARDAN BİRİ DE, TARİHLERİNDEKİ BU TÜR ACIYLA, CANLA, KANLA YOĞRULMUŞ ZAFERLERDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin iradesi ile sona eren darbe girişiminin, tarihteki yerini ibret vesikası olarak aldığını ifade ederek şunları söyledi:

"Nesiller boyunca milletimizin her bir ferdi, bu eşi benzeri olmayan ihaneti hatırladıkça, istiklalimize ve istikbalimize daha sıkı sarılacaktır. Ülkemiz, Cumhuriyet tarihi boyunca elbette pek çok darbeye, darbe girişimine, kalkışmaya, terör saldırısına maruz kalmıştır. Ama o gece yaşananlar bize, kendi devletine, kendi halkına, kendi insanına silah doğrultan, masumların kanını döken bu hainlerin nasıl dünyanın en sefil yaratıklarına dönüşebileceğini göstermiştir. Esasen, milletleri millet yapan unsurlardan biri de, tarihlerindeki bu tür acıyla, canla, kanla yoğrulmuş zaferlerdir. Bin yıllık vatanımızın dikensiz gül bahçesi olmadığını, neredeyse her günümüzü mücadeleyle geçirdiğimizi biliyoruz. Dünyanın her ülkesinin ve toplumun gözdesi bir coğrafyayı bin yıldır vatan kılmanın ve vatan olarak tutmanın bedelini ödüyoruz. Yakın çevremizde son bir-iki asırdır yaşananları gördüğümüzde; bu bedelin karşılığını birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, devletimizi, geleceğimizi kurtarmak olarak aldığımız bir gerçektir. Geride bıraktığımız 8 yılda farklı görünümler altında yaşadığımız saldırılar, vatanımıza sahip çıkma mücadelemizin sürüp gideceğine işaret ediyor. PKK'sından DEAŞ'ına ve FETÖ'süne kadar envai kılıktaki terör örgütleri üzerinden tedavüle sürülen senaryoların amacı; ülkemize diz çöktürmek, milletimizi esir etmek, topraklarımızı yağmalamaktır."

-KATILIM-

Karadeniz Ereğli’deki program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve şiirler okunmasından sonra, Tasavvuf Müziği dinletisi ile son buldu.

Programa Kaymakam Mehmet Yapıcı, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Cumhuriyet Başsavcısı Akın Çetin, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mehmet Fatih Çakır, AK Parti İlçe Başkanı Saffet Bozkurt, AK Parti Gülüç Belde Başkanı İsmail Yılmaz, AK Parti eski Milletvekili Faruk Çaturoğlu, MHP Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, İYİ Parti Ereğli İlçe Başkanı Evrim Balbaloğlu, BBP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Uysal ile asker, polis ve çok sayıda yurttaş katıldı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo