Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

EREĞLİ'DE 130 KİŞİ TEDAVİ GÖRÜYOR !.

EREĞLİ'DE 130 KİŞİ TEDAVİ GÖRÜYOR !.

Kaymakam Çorumluoğlu son verileri açıkladı.İlçede son 3 günde 15 vaka var.


Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Ereğli’de dün 7, son 3 günde ise 15 yeni Korona Virüs  vakası görüldüğünü açıkladı.

İlçe de karantina uygulanabileceğini söyleyen ve  “Hastane ile evlerde takip edilen hasta sayıları ile ilgili kesin sayıyı biliyorum ama rakam veremem, söylemiyorum. Cuma günü açıklayabilirim “ ifadesini kullanan  Çorumluoğlu, “Dün akşam 7 vakamız var. Son 3 günde vaka sayısı 15.  Son 7 vakanın bir kısmı köylerde bir kısmı merkezde. “ dedi.

“Eğer böyle devam ederse belli noktalarda karantina olabilir.” olabilir.” diyen Çorumluoğlu , “ısrarlı sorular üzerine  “İlçede tedavi görenlerin sayısı 130 “ açıklaması yaptı.


Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Covid 19 Salgını ile mücadele kapsamında tüm Türkiye’de eş zamanlı uygulanan “Sağlık için Hepimiz İçin” denetlemesine katıldı. 
Kaymakam Çorumluoğlu ve diğer katılımcıların Alış Veriş Merkezi girişinde ateşleri ölçülerek Alış Veriş Merkezi, ne alınarak denetimlerini gerçekleştirdiler. 
Alış veriş Merkezindeki mağazaları tek tek ziyaret eden Kaymakam Çorumluoğlu mağazalardaki maske, hijyen ve mesafe konularına dikkat çekti. 
Mağaza yetkililerine salgınla mücadelede ne gibi önlemler alındığını sorarak ve gözlemleyen Kaymakam Çorumluoğlu, bazı önlemleri yetersiz bularak yeniden değerlendirilmesini istedi. 
AVM Genel Müdürü Mehmet Akalın’ının da eşlik ettiği de denetleme uygulamasına ayrıca Belediye Başkan Yardımcısı Atila Bulak’ın yanı sıra ilgili daire müdürleri de katıldı. 
“BİZİ ARAYIN, BİLGİ VERİN”
Alış Veriş Merkezi çıkışında gazetecilere açıklamalarda  bulunan Kaymakam Çorumluoğlu uygulamalara geçen hafta çarşı merkezinde başlanıldığını ve vaka artışı konusunda uyarılarda bulunduğunun altını çizdi. 
Çorumluoğlu: “Eğer bir usulsüzlük oluyorsa lütfen yetkilileri, bizleri arasınlar, bilgi versinler. Bu bir vatandaşlık görevidir. Eskiden vatandaşlık görevi dediğimiz zaman vergiyi ödemek diyoruz. Ama toplumun sağlığını korumak da hepimizin vatandaşlık görevi. Kurallara uymayan vatandaşlarımız lütfen kamu kuruluşlarının amirlerine, memurlarını arasınlar, inşallah el birliğiyle bu süreci atlatacağız” dedi. 
“KARANTİNAYI DEĞERLENDİRİYORUZ”
Kaymakam Çorumluoğlu, “yanılmayı ümit ederken yanılmadığımızı gördük. 4 ile başlayan vaka sayımız günlük 7’ye çıktı. Bu da işlerin kötüye gittiğinin göstergesidir. Biz devamlı olarak vatandaşlarımıza söylüyoruz., anlatıyoruz. Sıcaklardan dolayı vatandaşlarımızın bunaldığını biliyorum. Ama aynı ailelerde ve köylerimizde de başlayarak bir vaka artışı görüyoruz. Lütfen uyarıları dikkate alalım, kurallara uyalım, dikkat edelim...  Dün köylerimizde yine 2-3 tane vaka çıktı.  Biz vaziyete göre karantinaya alıp almama durumunu değerlendiriyoruz. Lütfen Kurallara Uyalım, Maske, mesafe ve hijyene dikkat edelim” diye konuştu.
“ASKER UĞURLAMALARI  KALDIRILDI...”
 Ağustos ayının kötü geçeceğinin öngörüldüğünü yineleyen Kaymakam Çorumluoğlu şunları söyledi:
 “Kaymakamlık olarak ,devlet olarak, kamu kuruluşları olarak biz elimizden geleni yapıyoruz. Düğün, asker uğurlamaları gibi sıkıntılı işlere girmemeleri yönünde vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Bakanlığımızdan gelen yazıya göre de asker uğurlamaları kaldırıldı. Bunu vatandaşlarımız takip etsinler ve bize bildirsinler. Biz askerlerimizin daha rahat gitmeleri için kalabalık alan oluşturmalarını izin vermeyeceğiz. Ama biz de burada her noktaya Polis,  Jandarma veya Zabıta dikemeyiz. Eğer bir usulsüzlük oluyorsa lütfen yetkilileri, bizleri arasınlar, bilggi versinler. Bu bir vatandaşlık görevidir. Eskiden vatandaşlık görevi dediğimiz zaman vergiyi ödemek diyoruz. Ama toplumun sağlığını korumak da hepimizin vatandaşlık görevi. Kurallara uymayan vatandaşlarımız lütfen kamu kuruluşlarının amirlerine, memurlarını arasınlar, inşallah el birliğiyle bu süreci atlatacağız.” 
 “HASTANELERDE YER KALMADI” DİYE BİR ŞEY YOK...” 
Kaymakam Çorumluoğlu, vaka sayılarında da artış olduğuna dikkat çekerek; fındık işçilerine dair uyarılarda bulundu. 
Çorumluoğlu şöyle dedi:
“Şu an için hastanelerimizde yer kalmadı diye bir şey  söz YOK. Onu da kontrollü götürmeye çalışıyoruz,  gayret sarf ediyoruz. Ölümlü olmayan bir hastamızı hastanede yatırıp gereksiz yer işgalini önlemiş oluyoruz. Tedbirler devam edecek. Düğünde, plajda sıkıntılarımız var. Biz hep uyardık, kendi arkadaşlarımızda gittiler denetlediler. Zaten bir aylık sezon kaldı plajla düğünlerin yoğunlaşması anlamında. Özellikle fındık toplayan işçilerimize sesleniyorum. Özellikle dışarıdan şehirden gelen insanlarla yakın durmamalı. Bulaşma söz konusu olabilir. Hâla virüsün bulaşma etkisinde azalma yok. Günlük 4 vaka vardı, bayramdan sonraki günlerde dün akşam  7 tane vakamız oldu. Zonguldak’ta ve diğer ilçelerde de aynı şekilde gidiyor. Ben şu anda Alaplı’ya da vekalet olarak bakıyorum.  Alaplı bizden daha iyi durumda. Ama biz vatandaşlarımıza güveniyoruz, kamu kurumundaki arkadaşlarımıza güveniyoruz. Allah’ın izniyle virüsü yeneceğiz. Ereğli’nin hak ettiği huzur sükunet sağlık ve mutluluk içerisinde bu mücadeleyi neticelendireceğiz.”
“TAHMİNİ SAYI  130 DİYEBİLİRİZ...”
Çorumluoğlu, gazetecilerin ‘sayı’ üzerine ısrarlı sorusu üzerine ise, “Cuma günü sizlere kesin sayıyı söyleyeceğim ama şuanda ilçemizde 130 kişi civarlarında. Kontrollü bir gidişat var.  Ama ‘bir kişi’ bile bizim için kötüdür. Biri kötü dediğimiz bir enstantanede, dün akşam ‘7 yeni vaka sayısı raporunu’ almak beni üzüyor. Burada, sağduyulu vatandaşımız olduğu gibi ‘cesaretli’ vatandaşımız da var. Ama bu cesaretin sonu ne yazık ki hastanede bitiyor. Anne ve babasının hastalığı ile bitiyor. Korkarak ve üzülerek söylüyorum ki vefatı ile bitiyor. Eğer bunlara maruz kalmak istemiyorlar ise dikkat edecekler. Otobüslerde dikkat edecekler, düğünlerde, asker uğurlamalarında dikkat edecekler. Düğünlerde bir hata gören vatandaşlar, bunu yetkili birimlere bildirmeliler” cevabını verdi. 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
şaşkın4
kızgın3
hayran1
gülücük0
üzgün0
bir vatandaş

13 Ağustos 2020 - 23:37

İnsanlar marketlerde, sokaklarda, maske kuralına kesinlikle uymuyor .Sosyal mesafe, ve maskeler ile ilgili uyardığımızda da bize söyleniyorlar. Maskeler ya çene altında yada burunlar açıkta.Ne olur bu tür yerleri de özellikle sık sık denetleyin.

Vatandaş ne yapsın

13 Ağustos 2020 - 00:30

Halk otobüslerine sıkı denetim şart denetlemiyorsunuz. Sonra vaka sayısı arttı üst üste millet normalde bile alınmaması gerekirken. DÜŞÜNDÜRÜCÜ

FIRAT YALMAN

12 Ağustos 2020 - 15:10

ÖZELLİKLE ÇAY BAHÇELERİ VE VE TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI DELİHAKKI BİRLİK MİNİBÜSLERİ VİRÜS TEDBİRLERİNE YETİRİNCE UYMUYORLAR AYAKTA ÇOK FAZLA YOLCU ALIYORLAR VİRÜSE DAVETİYE ÇIKARIYORLAR ÇAY BAHÇELERİNDE SOSYAL MESAFE KURALLARI HİÇE SAYILIYOR BUNLARIN DENETLENMESİ LAZIM ÖZELLİKLE BELEDİYE ÇAY BAHÇELERİ

Yorum Yazın