Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

EREĞLİ BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

EREĞLİ BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Karadeniz Ereğli Belediye Meclis’i, Belediye Başkanı Halil Posbıyık başkanlığında toplandı.
Posbıyık, AKM’de gerçekleştirilen Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı İlk Oturumunda gündem maddeleri öncesi yaptığı konuşmada, ilçede kurulu kısa adı Erdemir olan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nın belediyeye ödediği vergiyi kaldırmak için Anayasa Mahkemesi'ne gittiğini söyledi. Ocak ayından itibaren aylık 400 bin liranın belediyeye ödenmediğini belirten Posbıyık, şunları söyledi:
"FELAKET TELLALIĞI YAPMIYORUM"
"Hiç felaket tellallığı falan yapmıyorum, Ereğli'yi düzeltmeye çalışıyoruz ama tabi ki sıkıntılarımız, problemlerimiz var. Kucağımıza büyük sıkıntılar bırakılmış durumda.
Aynı zamanda büyük bir tahsilat eksikliği var, borçlarımız olduğu kadar 16 milyon lira tutarında tahsilat yapılmamış. 5 Senelik dönemde 4-5 seçim üst üste yapıldığı için ilave zam olmamış, seçmeni darıltmayalım diye. Bir taraftan da tahsilat yapılmamış, su, emlak borçları. Su borcu olup Ereğli'yi terk edip gidenler var. Belediyemiz maalesef bu anlamda sıkıntılı dönemde.
Hiçbir zaman biz borçlar var, sıkıntılar var diye felaket tellallığı yapmıyoruz, yapmayacağız da. Genelde demeç de vermiyorum. 31 Meclis üyemizin, çalışma arkadaşlarımızın bize verdiği destekle sevgi, barış, dostlukla Ereğli'de Allah nasip ederse iyi bir noktaya getireceğiz.
AYLIK 400 BİN LİRA
En çok üzüldüğüm, Erdemir'in 12'nci ayda Anayasa Mahkemesi'ne giderek her ay bize 400 bin liralık bir parayı kesmesi. Ocak ayından itibaren parayı almıyoruz, şuanki zararımız,1.6 trilyon. Bir takım söylemlere bakılırsa 5 yıl geriye giderek ödediği parayı gecikme faizi ile birlikte geri almak için mahkemeye gittiklerini duyuyoruz. Yani 400 bin liramıza Erdemir el koydu. Bu para benim cebime değil Ereğli halkına yatırım için gidecekti.
40 Senedir ödeniyordu ama Ocak ayında buna el koydular. Bu haksızlık, izah edilecek hiçbir tarafı yok. Erdemir 400 bin lirayı elimizden aldı diye Allah razı olsun demeyeceğiz. Emlak paramızı da yok etmeye çalışıyorlar. Endüstriyel bölge adı altında emlak paralarımıza da el koymaya çalışıyorlar, büyük bir çaba içerisindeler.
"KONUYU GÖRÜŞECEKLER"
Yakında bir yerlere gideceğiz, efendice taleplerimizi söyleyeceğiz. Ereğli halkının ezildiğini, zehirlendiğini, bir takım haklarının alındığını anlatacağız. Erdemir şuan Ereğli'yi boğuyor, belediyeye boğmaya çalışıyor. Hiç kimse kendisinin boğulmasını ve boğdurulmasını istemez."
-GÜNDEM MADDELERİ-
Meclis’in gündem maddeleri bölümünde ise Sahil Kafe'nin 10 yıllığına ihaleye çıkarılması ‘taşeron işçi maliyetleri’ gösterilerek oylandı. AK Parti gurubunun ‘red’ oylarına karşın oy çokluğu ile kabul edildi.
Kırmacı mevkisindeki işletmelerine ‘içki ruhsatı’ verilmesi de yine AK Partililerin ‘red’ oylarına rağmen oy çokluğu ile kabul edildi.
Oturuma son verilen Meclis’in ikinci bölümü yarın (3 Mayıs) saat 10.00’da yapılacak.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük3
hayran2
kızgın2
üzgün1
şaşkın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın