Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ERDEMİR’DE 2. EYLEM!..

ERDEMİR’DE 2. EYLEM!..

 Türk Metal Sendikası ile Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) arasında 4 bin 700 çalışanı ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde grev kararı alınmasının ardından, sendika üyesi işçiler ve aileleri birlikte Erdemir giriş kapısında eylem gerçekleştirdi. 

Gündüz vardiyasından çıkan işçiler, yürüyerek ve slogan atarak geldikleri Erdemir ana kapı girişinde aileleri tarafından alkışlarla karşılandı.

Slogan atarak Erdemir ofis binası önünde toplanan kalabalığa seslenen Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, iş barışı ve iş huzuru için toplu sözleşme görüşmelerine makul ve mantıklı bir sözleşme tasarısı ile gittiklerini belirterek, "Her iki tarafın da kazanacağı bir metin getirdik ama karşılığını göremedik. Fiilen bize sıfır zam vermiş oldular. Sonra ağızlarından 68 kuruş çıktı. Türkiye’nin göz bebeği, dünya markası piyasa lideri bir kuruluş işçisine 68 kuruş zam önerdi." dedi.

İşverenin teklifinin ciddiye alınacak bir yanı bulunmadığını ve sendika genel merkezinin de bu doğrultuda grev kararı aldığını ifade eden Ercan, şöyle konuştu:

"Grev kararı, sözleşme sürecinin önemli aşamalarından biridir. Kritik bir döneme girdiğimizi ifade eder. Bir kez daha söylüyorum. Bizim istediğimiz üzüm yemektir, sorunu masada çözmektir. Bizim istediğimiz uzlaşmak ve anlaşmaktır. Onun için Erdemir yönetimine de Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) yönetimine de bir çağrıda bulunmak istiyorum; gelin masada pazarlık edin, gelin Türk Metal elini havada bırakmayın. Gelin sizi şampiyon yapan işçiye hakkını verin, o işçi burada. Cevheri demire, demiri çeliğe dönüştüren, çeliği nakış gibi işleyen işçiler burada, hepinize helal olsun."

Metin Ercan, talep ettikleri rakamın abartılı olmadığını ve başlayan grev sürecinin de  zaferle sona ereceğine inandıklarını vurgulayarak, "Onun için sorumluluk büyük. Nasıl kalbimiz, iş yerimiz, bölgemiz, ülkemiz için atıyorsa, bizimle umutlanan bizimle sevinen kardeşlerimiz için de atıyor. Bir kez daha söylüyorum. Biz elimizi uzattık, gelin pazarlığı masada yapalım diyoruz. Çözüm yeri masadır. Masada bitmelidir diyoruz. Genel Başkanımız yol haritamızı çizdi, görevimiz çizgiden çıkmadan o yolda yürümektir. Bugünkü eylemimiz bu yolda bir adımdı, emin olun bu yolun sonunda zafer var. Zafere emin adımlarla yürüyoruz. Zafer sendikasına inanan üyesinin olacak. Zafer bizim olacak" diye konuştu..

Zaman zaman slogan atan işçiler daha sonra dağıldı.

 
WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın