Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

DURUM CİDDİ! ÖLEBİLİRLER..!

DURUM CİDDİ! ÖLEBİLİRLER..!

Terk edilmiş eski binanın bir kısmı büyük gürültü ile koptu, çöktü. Onlarca çocuk, sadece birkaç dakika önce kopan parçaların düştüğü yerde oyun oynuyorlardı.


Karadeniz Ereğli’de “ölümün” kol gezdiği bir sokakta, terk edilmiş eski binanın bir kısmı büyük gürültü ile koptu, çöktü. Onlarca çocuk, sadece birkaç dakika önce kopan parçaların düştüğü yerde oyun oynuyorlardı. Üstelik bu ilk de değildi, farklı zamanlarda benzer durumlar yaşanmıştı. Zamana yenik düşen eski bina çökerse ölüm olmasın diye, ölümün önüne geçmek için yalnızca naylon şeritten yapılan güvenlik şeridi çekilmesi, “hayat bu kadar ucuz mu?”  dedirtti. Bir sokak, ölmemek için geceleri uyumuyor...

-ÖZEL HABER-
Z
onguldak’ın Ereğli ilçesinde, kaderine terk edilen 4 katlı binadan kopan moloz parçaları çocukların oyun oynadığı alana düştü. Çevre binalarda yaşayanların deprem olduğunu sandığı olayda faciadan dönüldü.
Alınan bilgiye göre, Kirmanlı Mahallesi 1 Nolu Pestilci Sokak’ta, yıllar önce kaderine terk edilen ve kime ait olduğu bilinmeyen 4 katlı binanın bir kısmı dün (24 Haziran) büyük gürültü ile çöktü.
Deprem paniği yaşayarak evlerini terk eden vatandaşlar, korkunç manzara ile karşılaştı. Sadece birkaç dakika önce çocuklarının oyun oynadığı alanda moloz yığınlarını görenler, soluğu Ereğli Belediyesi’nde aldı. İlk olmayan, bir yıl içinde 3 kez daha benzer durumun yaşandığı binanın yıkılmasını isteyen mahalleli, aldıkları ‘biz bir şey yapamayız’ cevabı karşısında korkuları ikiye katlandı. Olay yerine gelen zabıta ekiplerinin bina çevresine yalnızca güvenlik şeridi çekmesi, ‘bizim canımız bu kadar ucuz mu?” dedirtti.

DEFELARCA DİLEKÇE VERMİŞLER; “İLLA ÖLELİM Mİ?”
Yaşadıkları korkuyu Ereğli FM’e anlatan Aysun Karaman, Ereğli Belediyesi ve Ankara’da ilgili kuruma defalarca dilekçe verdiklerini söyledi.
Metruk binanın yıkılması durumunda biri üç, diğeri dört ve ötekisi 5 katlı toplam 3 binada yaşayan 20’si çocuk yaklaşık 85 kişinin hayatının tehlikede olduğunu öne süren karamana şunları söyledi:
“15.30’du, büyük bir gürültü duyduk. Korkuyla dışarı çıktık, yanımızdaki binanın bir kısmının koptuğunu gördük. O tuğlalar çocuklarımızın başına düşseydi ne yapacaktık?
Burada, 4 yıldan beri zabıta ile uğraşıyoruz. Mahallede imzalar topladık, dilekçemiz ile birlikte verdik. Dilekçe ‘oraya gidecek’ dediler ‘buraya gidecek’ dediler hala bekliyoruz. Daha önce, üzerinde çivileri çıkan tahtalar tepemize düştü. Geçen bir parça koptu, çocukların oynadığı yerin yanına düştü. Bugün de burada çocuklarımız top oynadıktan sonda duvardan bir kütleme sesi, bir baktık ki vaziyet fena. Zabıta geldi, iki tane kurdele (güvenlik şeridi) taktı, gitti.
Belediye başkanının bilgisi var. Bu binanın, daha da tehlike arz etmeden ya yıkılmasını istiyoruz ya da önlem alınmasını istiyoruz. Bu bina yakılırsa facia olur. Yıllar içinde bir tahtası koptu, yok orası çöktü, burası koptu derken şimdi bina resmen yan yattı, bir sürü çatlak var. Ev ufak bir rüzgarda bile sallanıyor ve çok korkuyoruz. Gittiğimiz her yerde bize ‘ev sahibini bulun, imza atsın’ dediler. Ev sahibi kim bulamıyoruz, gelmiyor da. Bütün sokak olarak şikayetçiyiz.
Akşam geç bir saatlerde burayı küt diye yıkılsa, üzerimize uçsa ne yapacağız. Binalar hep iç içe. İlla birinin canının gitmesi mi lazım.

HÜSEYİN UYSAL:
‘KİMSEYE ZARAR OLMADAN HALLEDELİM BU İŞİ’

Buraya bizim eski başkanımız da (Hüseyin Uysal) geldi. Başkanımız gördü. O zaman onay verdi, ‘kimseye zarar olmadan halledelim bu işi’ dedi ama adamın ya eli değmedi ya da dönemi bitti. Biz, yeni gelen başkandan buranın en yakın zamanda yıkılmasını istiyoruz.
KORKAN ÇOCUKLAR…
10 yaşındaki Çağla Karaman ise her gün korku yaşadıklarını anlatarak, “biz artık top oynamaktan korkuyoruz. Mesela önceden çok rahat oyun oynuyorduk. Bugün bu yıkılma olunca çok korkmaya başladık. Bize bir şey olmadan bu binanın yıkılmasını istiyoruz” dedi.  
Sokakta yaşan vatandaşlar; yaklaşık 8 derece yan yattığı, farklı yerlerinde 10’larca derin çatlağın oluştuğu görüler binanın can kaybına yol açmadan yıkılmasını istiyor.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
üzgün6
şaşkın5
gülücük2
hayran2
kızgın2
Nuray Açıksöz.

25 Haziran 2019 - 12:50

Zannetmem Hali başkan duyarsız kalmaz yeterki haberi olsun gerkli önlemleri aldıracaktır.

Yorum Yazın