Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

DEĞERİNİ VEREN OLURSA SATACAK !.

DEĞERİNİ VEREN OLURSA SATACAK !.

Alaplı’da yaşayan Mobilya ustası Tuncay Yüksel, dedesi ve babasından aldığı para koleksiyonuna gözü gibi bakıyor.


Alaplı’da yaşayan Mobilya ustası Tuncay Yüksel, dedesi ve babasından aldığı para koleksiyonuna gözü gibi bakıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin 1930 yıllarına ait para ile birçok ülkenin paralarıyla koleksiyon yapan Yüksel, koleksiyonuna ev ve araba verildiğini, ancak koleksiyonunu satmadığını söyledi. Koleksiyonda 163 parça para olduğunu kaydeden Tuncay Yüksel, değerinin verilmesi durumunda paraları satabileceğini kaydetti.

Alaplı ilçesinde Mobilya imalatı ile uğraş veren 46 yaşındaki Tuncay Yüksel, Dedesi ve babası tarafından başlanan para koleksiyonuna yaklaşık 30 yıldır devam ediyor. Babası Mehmet Yüksel’den aldığı 60 parçalık para koleksiyonunu mobilya montajı için gittiği yurt dışı görevlerinde gittiği ülkelerin paralarını ekleyen Tuncay Yüksel, bugüne kadar toplam 163 parça parayı koleksiyonunda biriktirdi.

Dedesi ve babasının Ereğli belediyesinin eski sinema günlerinde de para koleksiyonuna eklemeler yaptığını söylediği konuşmasında, paraları muhafaza etmek için özel malzemeler kullandığını da ifade etti.

Yüksel açıklamasında “Bu koleksiyonda rahmetli dedem ve babamın büyük payı var. Burada 163 parça koleksiyonumuz var. 67 tanesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 24 tanesi Arap ülkesi, parası, diğer ülkelerden derlediğimiz 72 adet paramız var. Babamdan almış olduğu paraların üzerine bizde ekleyerek tarihi ese olarak nitelendireceğimiz bir koleksiyonu ortaya çıkardık. Babamdan ve dedemden aldığım 60 adet olan parayı yaklaşık 30 senedir biriktirmeye devam ediyorum. 20 senedir de yurt dışına çıktığım ülkelerde de oradaki koleksiyoncularında eklemeler yaptım. Bu paraların arasında Cumhuriyet dönemine ait iki buçuk lira var. 1930’lu yıllara ait. 5 lira var, 50 lira var. Cumhuriyet dönemine ait çok değerli koleksiyonumuz var. Koleksiyonu gizleyebilmemiz için bakımı için çok özel malzemeler, kağıtlar var. Özel Jelatinler var. Onlarla muhafaza ettik. Bu koleksiyonu da görmek herkese nasip olmaz. Sizin sayenizde de görenler olacak” dedi.

DEĞERİNDE TEKLİF GELİRSE SATMAYI DÜŞÜNÜRÜM

Tuncay Yüksel, para koleksiyonu için değerinde bir teklif gelmesi durumunda satma düşüncesi olduğunu da söylediği konuşmasında “Para teklif eden çok oldu. Daire veren, araba teklif edenler bile oldu. Ben vermedim. Benim için çok büyük önemi var. Bu koleksiyon çok değerli. Bu paraları bir araya getirmek çok zor. Cumhuriyet dönemi olarak, Arap parası olarak, Avrupa ülkesi olsun yurt dışı parası olsun değerli bir koleksiyon. Yılların emeği var” dedi.

 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük1
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın