Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

DEDEKARGINOĞLU KONUŞTU

DEDEKARGINOĞLU KONUŞTU

Ereğli’de, Alevi Dedesi Mustafa Dedekargınoğlu, “Fikri Kapan’la Burada Konuşalım” isimli programın canlı yayın konuğuydu.

Alevi dedesi olması vesilesiyle, “Alevilik” ağırlıklı sorulara açık yüreklilikle cevap veren Dedekargınoğlu, “alevi-sunni kardeşliğinde sorun olmadığına, sorunu, bazı raht peşinde koşanların yarattığını” savundu.

Aleviliğin temelinden günümüze kadar geçen süreci kısa öz ancak anlaşılır dille özetleyen Dedekargınoğlu, Cami ile Cemevi arasındaki farkı da bağı da açıkladı. “Aşura” ile “Aşure” ayrımını da dile getiren Mustafa Dedekargınoğlu, Aleviliğin, her dönem kendini yenileyerek geliştiğinden, “Dedelikte demokrasinin işleyişine” kadar uzandı.

“Alevilik nedir?, Aleviler namaz kılar mı, oruç tutar mı?, Alevi Dedeliği nedir?, süreci nasıl işler?, Kerbela…” gibi bir çok soru karşısında, bilgi birikimini aktaran Mustafa Dedekargınoğlu, yaklaşık 2 saat süren program sonunda tüm sorulara yönelik kısa bir de özet geçti.

“Akışkan” şekilde süren programda Kapan dahi zaman zaman sorularını geciktirerek, Dedekargınoğlu’nun söylediklerini not alırken, yönelttiği “Alevi ile Sunni arasında ne gibi sorun var?” sorusuna Dedekargınoğlu’nun, “ben Aleviyim, sen Sunnisin. Yıllardır arkadaşız, dostuz aramızda hiç sorun oldu mu? Aslında Aleviler ile Sunni yada Şiiler arasında bir sorun yok. Bunu bir kısım rant çevreleri yaratıyor, var olmasını istiyor”” şeklinde net yanıt verdi.

“FİKRİ KAPAN’LA BURADA KONUŞALIM” PROGRAMINA KATILAN ALEVİ DEDESİ MUSTAFA DEDEKARGINOĞLU’NUN ’AKIŞKAN’ VE ’SÜRÜKLEYİCİ’ AÇIKLAMALARININ TEKRARI, 23 OCAK’TA (CUMA) SAAT 10.00’DE EREĞLİ FM’DE VE "EREGLİHAKİMİYET.COM" İLE EREGLİFM.COM.TR"DEN DİNLENEBİLECEK.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
44

gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo